Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 04-15-2017, 17:10
comemargot comemargot jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Niektóre weszły mi do głowy bez problemu, a inne wymagały wielu powtórzeń... Jeśli jesteś już na etapie znajomości wielu czasów i trybów, najlepszym wyjściem są tabele odmian. Kiedyś korzystałam z tabeli odmian (w moim przypadku z j. fr.) z wyd. Langenscheidt ale Bercherelle jest najbardziej przejrzysty. To ułatwi naukę, jeśli masz pamięć fotograficzną. Ważne jest, żeby wychwycić i zapamiętać podobieństwa i różnice. Powtarzanie na głos wymaga też jest dobrą metodą, ale w przypadku francuskiego trzeba uważać, bo dużo końcówek brzmi tak samo.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-17-2017, 11:21
caixa caixa jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

W hiszpańskim za to przy wielu czasownikach nieregularnych mimo wszystko są pewne regularności. Warto o nich wiedzieć, to zdecydowanie ułatwia zapamiętywanie form.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-24-2017, 09:04
Mimi3 Mimi3 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Uważam, że każdy musi sam odkryć najlepszą metodę nauki i zapamiętania odmiany czasowników. Ja np nigdy nie używałam publikacji Bescherelle, owszem, na początku uczyłam się z tabelek, ale to okazywało się zbędne po załapaniu sensu i zasady zastosowania (czyli dużo dużo ćwiczeń). Mała pomocna regułka dla włoskiego - druga osoba liczby pojedynczej zawsze i wszędzie kończy się na "i" (podpowiedź jeszcze z italianistyki). I tak jednak muszę przyznać, że najlepiej jest po prostu mówić w danym języku, od kiedy jestem we Włoszech nawet trudne nieregularne czasowniki odmieniam poprawnie i nie muszę w myślach "odtwarzać" tabelki:-) zachęcam do słuchania radia, oglądania telewizji i czytania włoskiej prasy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-25-2017, 23:28
sabina71's Avatar
sabina71 sabina71 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Najlepszą motywacją by szybko i skutecznie nauczyć się całej odmiany, jest wizja kolokwium z całej książeczki bescherelle A tak na serio, to pomaga wypisywanie reguł lub oboczności każdego z czasowników i systematyczne zaglądanie do odmian w książce.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-01-2017, 00:53
caixa caixa jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Myślę, że najlepiej to tworzyć, tworzyć i jeszcze raz tworzyć nowe zdania. Tak aby się wszystkie formy utrwaliły.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-03-2017, 12:23
AleksandraCecylia AleksandraCecylia jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Bescherelle nieustannie powraca i ja też od niego zacznę. To jest podstawa, na początku nauki trzeba niestety „kuć” formy, akcenty, nieregularności itp.. Ale dla mnie najlepszym sposobem było czytanie. Przyglądanie się odmianom, w jaki sposób zachowują się w zdaniach pozawala nie tylko zapamiętać końcówkę, ale także cały kontekst. Czytanie na głos też bardzo pomaga. Najlepiej jest zacząć od klasyków, aby nauczyć się „ładnego” języka, a potem przejść do literatury współczesnej i prasy, do pisarstwa bardziej specyficznego. Moim najlepszym nauczycielem koniugacji był Guy de Maupassant i wszystkie jego opowiadania.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-03-2017, 19:27
paulina24 paulina24 jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Wilkowice
Domyślnie

W nauce odmian najważniejsza jest praktyka. Wszystko na początku może wydawać się trudne, ale grunt to ćwiczyć jak najwięcej.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-08-2017, 03:51
diamantmandarin diamantmandarin jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nie będę oryginalna - wielu czasowników nauczyłam się dzięki wspominanej już książeczce Bescherelle. Te, z którymi miałam największe problemy, zapisywałam na kartce i powtarzałam na głos. To zdecydowanie pomagało utrwalić sobie niektóre formy. Ważne było, żeby zapamiętać odmianę takich "podstawowych" czasowników, a potem przyswoić to, które odmieniają się według jakiego modelu, gdzie występuje jaka nieregularność.
Uważam, że w przypadku języka hiszpańskiego jest łatwiej - jest tam znacznie mniej nieregularności i da się czasowniki łatwo pogrupować na takie, które odmieniają się w dany sposób. To zdecydowanie ułatwia sprawę, nie trzeba bowiem uczyć się całej masy czasowników.
Także najłatwiej znaleźć jest pewne reguły i zobaczyć, które czasowniki da się do których przyporządkować.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-10-2017, 11:33
sigmasig sigmasig jest offline
Kumotr

Domyślnie

te mam z tym problem
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-09-2017, 02:30
darkagor darkagor jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Poznań
Domyślnie

Ja często robię ćwiczenia mieszane, z kilku czasów, w jednym zadaniu. W ten sposób uczę się*szybko operować*między wieloma czasami i osobami. Ponadto nauka na pamięć również pomaga
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.