Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 09-28-2014, 00:27
Dania Dania jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

A ja jestem pewna, że gdzieś słyszałam bądź czytałam, że już jest uznane za poprawne. Albo uczono mnie o tym na studiach, albo w jakiejś poradni językowej o tym przeczytałam. Na pewno było to wiarygodne źródło. Wyraźnie wskazywano, że to, co było do tej pory zakazywane, m. in. "tu pisze", teraz już zostało uznane za poprawne. Z ciekawości poszukam w wolnej chwili, gdzie ja to mogłam wyczytać.
Tak przy okazji, wiedzieliście, że do niedawna "w międzyczasie" też było niepoprawne?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-28-2014, 16:09
MichalK MichalK jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Osobiście używam formy "tu pisze" i nie rozumiem do końca ludzi, którzy mówią, że "ortografia jest po to, by jej przestrzegać". Oczywiście, zasady zasadami, ale język to nie matematyka, gdzie zasady się nie zmieniają. Język jest żywy i nieustannie się rozwija tak, by był jak najbardziej wydajny, jak najprostszy. Wszystko dąży do uproszczenia, tak samo język. I jeśli większość użytkowników Polaków używa formy "tu pisze", to znaczy, że jest to łatwiejsze, bardziej wydajne.

Tak samo, skoro w takim razie "tu napisane" jest błędne, to czy "tu stoi (np. pomnik)" jest poprawne? Nie powinno być "został postawiony"? "tu wisi (np. obraz)" czy "został powieszony"?

Zasady są tworzone przez ludzi i dla ludzi, a nie ludzie dla zasad . Takie jest moje zdanie.

Ostatnio edytowane przez esta : 06-09-2015 o 17:16.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-29-2014, 20:59
jkotl jkotl jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Dęblin
Domyślnie

Na studiach polonistycznych mówi się o tzw. normie i uzusie. Bardzo upraszczając, pierwsza ma charakter kodyfikujący i ustalający, co jest "poprawne", drugi - uzus jest związany z żywą mową i w miarę popularności użycia niektóre zwroty/słowa mogą z czasem być uznawane za normę. Tu forma "pisze" nie zaliczy się do normy i jest niepoprawna. Prawidłowym użyciem będzie "jest napisane" -> przekierowuję do "Słownika poprawnej polszczyzny PWN". A skoro chcemy być dobrymi tłumaczami bez narażania się na wyśmianie, lepiej jest przestrzegać poprawności językowej.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-01-2014, 09:52
dalalka dalalka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

,,Tu pisze" jest równoważne z ,,tu rysuje", co sugeruje nam 3 os. l. poj., czynność niedokonana. Z kolei ,,jest napisane" porównać możemy z "jest narysowane", sugerują one czynność dokonaną. Myślę, że na tym przykładzie można wykazać olbrzymią różnicę między wyrażeniami. Sama używam tylko formy ,,jest napisane".
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-16-2015, 20:29
Mylene03 Mylene03 jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Żyrardów
Domyślnie

Nam też tłumaczyli różnicę używając innego przykładu tylko że bardziej niecenzuralnego ale przy tym i mocniejszego. Tak jak było już wspomniane różnica polega na użyciu formy dokonanej lub niedokonanej. Jeżeli możemy przeczytać tekst to znaczy że został on już kiedyś napisany, więc forma dokonana "jest napisane".
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-20-2015, 15:37
karolagk karolagk jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja również słyszałam, że ta forma już ze względu na uzus została wpisana do norm, ale nigdzie nie znalazłam potwierdzenia, jedynie inne dyskusje na ten temat: [url]http://sjp.pl/pisze[/url].
I również mam nadzieję, że poprawną pozostanie forma "jest napisane"
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-23-2015, 22:40
pacynka's Avatar
pacynka pacynka jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Gdańsk
Domyślnie

Tak, ta forma jest uznawana za poprawną.
Mnie również bardzo to razi...
Ale prawda jest taka, że w taki właśnie sposób zmienia się język i nie możemy nic na to poradzić..
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-27-2015, 23:49
ewok ewok jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez MichalK Pokaż post
(...) I jeśli większość użytkowników Polaków używa formy "tu pisze", to znaczy, że jest to łatwiejsze, bardziej wydajne.
Zasady są tworzone przez ludzi i dla ludzi, a nie ludzie dla zasad . Takie jest moje zdanie
Duża część Polaków używa też form "napewno" i "także", a ja ciągle się łudzę, że te dziwadła nigdy nie zostaną uznane za normę.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-11-2015, 17:24
Charlie93 Charlie93 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Moim zdaniem powoływanie się na uzus jest pójściem po najniższej linii oporu, zwłaszcza że w wielu przypadkach błąd leży w logice. Na przykład poprawna forma "poszedłem" jest tylko umowna, bez żadnego gramatycznego uzasadnienia. Tak się przyjęło. Co innego w przypadku "jest napisane", które wyraźnie sugeruje formę dokonaną, w przeciwieństwie do "pisze", które zakłada czynność niedokonaną trzeciej osoby. W takiej sytuacji nie widzę sensu dyskusji - błędna forma powinna pozostać błędna.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-11-2015, 18:02
raff raff jest offline
Kumotr

Domyślnie

@Charlie93
"Błędna forma powinna pozostać błędna". Powinna, ale najwyraźniej nie pozostaje. Też już słyszałem od polonistów, że nie trzeba już dzieci poprawiać jak mówią "tu pisze". Osobiście nie używam. W szkole mnie uczono, że poprawnie jest "tu jest napisane" i nie zamierzam z tego nawyku rezygnować. Jednak młode pokolenie będzie już mówić inaczej, bo już wolno. Taka jest już cecha języka, że jest on żywy cały czas się zmienia. Czy w tym wypadku na lepsze? Nie sądzę. "Tu pisze" kłóci się z logiką.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.