Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 04-22-2014, 15:40
angelious angelious jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Moim zdaniem forma "piszę" w tym kontekście nigdy nie będzie zaakceptowana, ja niemal automatycznie poprawiam ludzi jeśli tylko wysłyszę, że gdzieś coś "pisze"... to tak jakby ktoś twierdził, że plakat sam sobie "pisze", wg. mnie absolutnie nie do przyjęcia :/
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-23-2014, 19:19
Joannakpst Joannakpst jest offline
Szyszkownik

Domyślnie

Sama często gryzę się w język, podczas niektórych formalnych dyskusji, bo od dziecka używałam właśnie formy "pisze" w potocznym języku z rówieśnikami... Zły nawyk wszedł w krew i teraz trudno go wyplenić...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-29-2014, 17:20
JustynaJulia JustynaJulia jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

To jest właśnie problem z nauczycielami w szkołach podstawowych. Nie chcę kategoryzować, ale często brakuje im umiejętności i wiedzy. Jakiś czas temu odbywałam praktyki w gimnazjum i poziom pierwszych klas, świeżo po podstawówce, był często bardzo, bardzo niski. Na początkowym etapie nauczania nauczyciele idą przeważnie po najmniejszej linii oporu. Jest to przykre, bo to jest właśnie czas, kiedy można ukształtować dziecko w najbardziej znaczącym stopniu. Wydaje mi się, że uczenie dzieci poprawnej polszczyzny jest w dzisiejszych czasach niesamowicie ważne. Najpierw jednak nauczyciele sami musieliby zacząć się nią posługiwać.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-30-2014, 18:01
tiassa tiassa jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja również sądzę, że fakt, że ludzie używają jakiejś formy nie czyni jej poprawną. Natomiast nie mam manii poprawiania wszystkich od góry do dołu - sama używam raz takiej, a raz takiej formy. Język mówiony rządzi się jednak trochę innymi prawami. Najważniejsze to mieć świadomość tego, co jest poprawną formą, której należy używać w sytuacjach bardziej formalnych. Także nauczaniu dzieci w podstawówce, że forma 'pisze' jest poprawna mówię stanowcze nie, bo lekcje są sytuacją formalną, a szkoła ma uczyć prawidłowych form językowych. Od uczenia tych drugich jest podwórko
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-26-2014, 16:04
nten nten jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ta nauczycielka nie miała racji. Rodzice uczniów powinny zwrócić jej uwagę, że zachęca ich dzieci do robienia błędów językowych.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-29-2014, 21:51
mariakupiec mariakupiec jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Kiedyś bardzo mi to przeszkadzało, jednak niektóre "wygodne" zwroty przechodzą do użycia codziennego i po jakimś czasie są standaryzowane, musimy się z tym pogodzić, czy chcemy, czy nie. Też słyszałam, że miało być uznane, jednak do końca nie wiem, jak został rozwiązany ten problem. Istnieją inne zwroty, które, moim zdaniem, bardziej rzucają się w oczy i można by uznać za kaleczenie języka.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-06-2014, 19:47
ślepekiszki's Avatar
ślepekiszki ślepekiszki jest offline
Szyszkownik

Domyślnie

Zastanawia mnie geneza tego sposobu wyrażania się i zasadność fali krytyki wobec niego, mam bowiem pewną - niestety, niesprawdzoną - teorię na temat tego, skąd ten sposób wysławiania się mógł się wziąć.

Otóż czy nie jest tak, że forma ta jest analogiczna do takich wyrażeń, jak: wieje, pada, świeci, błyska...? Czy ludzie od dawnych czasów nie mówią tak dlatego, że kiedyś mało kto był czytaty i pisaty, w związku z czym czynność pisania, pisanie, uważano za coś magicznego, za niemal osobowy byt, podobnie jak magiczne przymioty, czy wręcz osobowy byt przypisywano deszczowi (pada), wiatrowi (wieje) itp. zjawiskom?

Jeśli odpowiedź na te pytania jest twierdząca (kto mocen na tym forum dać na nie rzetelną odpowiedź?), to trzeba by uznać poprawność sformułowania "pisze (w gazecie, książce etc.)".

Zapraszam do poszukiwań i dyskusji.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-06-2014, 21:03
TheMonic TheMonic jest offline
Kumotr

Domyślnie

Autobus. Szaro, buro i ponuro.

.

.

.

Wyraz za wyrazem piszę.
Obok ktoś szepcze:
- Co ona pisze?
- Nie widzisz, ślepcze?
Pisze o tęczy, nieba błękicie...
Widać kolory jej ukochane.
I że uwielbia też swoje życie.
To jest napisane.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-13-2014, 20:10
Ianthe Ianthe jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Również nie sądzę, aby wyrażenie "tu pisze" było poprawne i według mnie jest zupełnie nielogiczny... Znalazłam jednak wypowiedź nt. zwrotu "Gazeta pisze, że..." i okazuje się, że taki zwrot jest poprawny:

[url]http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=4195[/url]
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-21-2014, 16:13
agnieszkajastrzebska agnieszkajastrzebska jest offline
Kumotr

Domyślnie

O zgrozo...mam nadzieję, że forma "tu pisze" nigdy nie zostanie uznana za poprawną
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.