Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 04-10-2014, 12:58
DianaM DianaM jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Pisze (a nie tylko jest napisane) już poprawne?

Obecnie robię praktyki w podstawówce. Na jednej z lekcji języka polskiego nauczycielka powiedziała dzieciom, że już nie trzeba mówić "tu jest napisane", ponieważ "tu pisze" zostało już uznane za formę poprawną. Czy ktoś jest w stanie to potwierdzić albo powiedzieć mi, gdzie mogę znaleźć informację na ten temat, ale taką bardzo wiarygodną? Bo idąc tą drogą to za chwilę wszystko będzie poprawne i "poszłem" i "zadzwoń mi później" itp.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-10-2014, 14:27
warakim warakim jest offline
Kumotr

Domyślnie

Nie znalazłem nic, co mogłoby potwierdzić, że tu pisze jest formą poprawną. O wiele łatwiej jest znaleźć wypowiedzi, które mówią, że powinno używać się formy jest napisane

[url]http://wgad.wp.tv/i,WGAD-Odwieczne-problemy,mid,653075,index.html?ticaid=612865#m6530 75[/url]
[url]http://www.rjp.pan.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=761:c o-pisze-recepcjonistka&catid[/url]
[url]http://poradnia.pwn.pl/lista.php?szukaj=pisze+jest+napisane&od=0[/url]
[url]http://sjp.pwn.pl/haslo.php?id=43881[/url]
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-10-2014, 19:18
Nika_ Nika_ jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Chyba najlepiej powołać się na Poradnię PWN, mimo, że jej stanowisko jest tutaj dość lekkie Ale ja sobie to tłumaczę na logikę - "pisze" jest czynnością niedokonaną, "napisane" - zostało już wykonane. Więc skoro fizycznie coś się już znajduje, więc nie ma możliwości, by się teraz "pisało".
Nie wiem czy w innym miejscu w Poradni też to nie było podobnie wyjaśniane.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-11-2014, 00:00
projectile projectile jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Skoro ludzie nie potrafią się przyzwyczaić do formy "jest napisane" to prawdopodobnie "pisze" zostanie wkrótce uznane za poprawną formę - o ile już nie zostało uznane, skoro ta nauczycielka tak mówiła. Ciekawe skąd ona ma takie informacje?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-13-2014, 10:04
joanna_k joanna_k jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jestem przekonana, że nie jest to poprawne. To, że ludzie często używają tego słowa,uproszczają sobie na stronę czynną z biernej, to nie oznacza, iż jest to poprawne.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-13-2014, 18:15
kat.piekarska kat.piekarska jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Wydaje mi się, że obie formy są poprawne, jednak "piszę" nadal mnie razi.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-20-2014, 22:37
Kamido89 Kamido89 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Mnie ta forma zawsze bardzo raziła i uważam ją za błąd językowy. Sam wiele razy słyszałem, że można mówić "tu pisze", chociaż dla mnie brzmi to bardzo niepoprawnie, szczególnie jeśli wypowiada to nauczyciel.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-21-2014, 10:11
d.turska d.turska jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Może chodziło jej o to, że jest poprawne ze względu na użycie w uzusie... Jednak uważam, że nie powinna uczyć dzieci takich rzeczy - poprawności językowej nigdy nie za wiele Mnie ten błąd wciąż bardzo razi, zawsze byłam na niego uczulana.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-21-2014, 10:27
Maestro Maestro jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Uznane czy nie, niestety na ulicy czy w innych miejscach przeważnie słyszy się formę "pisze" Ja sam jako dziecko byłem do niej przyzwyczajony, oduczył mnie dopiero moja pani od polskiego w liceum, która poprawiała nas za każdym razem mówiąc "a nawet jest napisane". Teraz sam poprawiam innych w ten sposób, ale naprawdę to chyba walka z wiatrakami, skoro już nawet w szkołach mówią, że "pisze" jest dopuszczalne.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-21-2014, 11:55
edith224 edith224 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Moim zdaniem ta forma nie powinna zostać zaakceptowana. Reguły gramatyczne są po to, żeby ich przestrzegać, a nie zmieniać tylko dlatego, że ludzie mają problemy z odróżnieniem, jak wyżej zostało już wspomniane, czasownika dokonanego i czasownika niedokonanego. W szkołach powinno się kłaść większy nacisk na naukę gramatyki.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.