Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 04-05-2014, 22:29
Katarynka Katarynka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie "Mówiąc inaczej" czyli o poprawności językowej

Niedawno natrafiłam na kanał na YouTube pt. "Mówiąc inaczej", w którym absolwentka polonistyki na UW rozwiewa wątpliwości dotyczące zasad języka polskiego, zwłaszcza tych, które najczęściej są łamane przez Polaków. Jest zabawna i tłumaczy w bardzo przystępny sposób (chociaż wiem, że ludzie zarzucają jej wywyższanie się). Tutaj link: [url]http://www.youtube.com/user/PamikuPL[/url]

Oglądając jej filmy zaczęłam się zastanawiać, czy właściwie prawidłowe posługiwanie się językiem jest tak istotne w naszym życiu? Czy nie jest tak, że trzymamy się zasad wtedy, kiedy się od nas tego wymaga, a na ogół to je łamiemy? A może pewnych (ulubionych) zasad zawsze się trzymamy, podczas gdy pozostałe traktujemy z przymrużeniem oka? Jestem ciekawa, jak to u Was jest z tą poprawnością językową?

Ostatnio edytowane przez esta : 07-03-2015 o 13:31.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-09-2014, 17:19
projectile projectile jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ze mną jest tak jak napisałaś: ulubionych zasad się trzymam, a inne traktuję z przymrużeniem oka. Aczkolwiek wydaje mi się, że to też ma związek z tym, do kogo się zwracamy i w jakiej jesteśmy sytuacji. Na rozmowie o pracę lub rozmowie z szefem staram się wypowiadać jak najbardziej poprawnie, natomiast z mężem, siostrą czy znajomymi czuję się bardziej luzacko i nie trzymam się zasad.

Ostatnio edytowane przez esta : 07-03-2015 o 13:34.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-26-2014, 15:34
evel evel jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Staram się stosować do zasad językowych, bo przecież po coś one są
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-26-2014, 17:03
sandram sandram jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja się staram jak najbardziej stosować do zasad i co jakiś czas uczę się czegoś nowego w naszym języku. Dzięki za tego linka na youtube, chętnie pooglądam :-).
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-27-2014, 14:00
mzagrajek's Avatar
mzagrajek mzagrajek jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Warsaw
Domyślnie

Kształcący link! Chodziłam na UW na przedmiot zwany Poprawną polszczyzną (zawsze było na niego mnóstwo chętnych) i przyznam, że wiele więcej się tam nauczyłam, niż w szkole
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-27-2014, 20:02
soivka soivka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ten link jest bardzo przydatny, powinni go oglądać maturzyści tudzież licealiści, nie mówiąc o całej reszcie naszego społeczeństwa.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-27-2014, 21:55
Joannakpst Joannakpst jest offline
Szyszkownik

Domyślnie

Dobrze jest obejrzeć coś wartościowego w sieci. Szkoda tylko, że autorka filmików jest niezbyt sympatyczna, przynajmniej w moim odczuciu...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-28-2014, 16:29
katarrina90 katarrina90 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Bardzo podoba mi się ten program. Autorka w krótkim czasie i w przystępny sposób wyjaśnia wiele zasad i rozwiewa wątpliwości. Na co dzień staram się poprawnie wypowiadać, co nie znaczy, że nie robię błędów, aczkolwiek dużo też zależy od sytuacji, no i oczywiście od tego, z kim rozmawiam.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-31-2014, 00:30
gosiakgoc gosiakgoc jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Myślę, że trzymanie się zasad tylko wtedy 'kiedy się tego od nas wymaga' może być zgubne. To tylko kwestia czasu, że w momencie, kiedy naprawdę trzeba będzie się poprawnie wypowiedzieć damy plamę z przyzwyczajenia, czy zwyczajnie z rozpędu. Moim zdaniem zawsze warto mówić poprawnie i zgodnie z zasadami języka
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-31-2014, 12:34
PaulaAnna PaulaAnna jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Świnoujście/Szczecin
Domyślnie

Lubię ten kanał, chociaż ostatnio o nim zapomniałam i muszę nadrobić kilka filmików.

Staram się uważać na słowa i ograniczać różne brzydkie maniery, zwłaszcza że, dzięki czytaniu i miłości do języka samej w sobie, mam dosyć spory zasób słów i wiedzę na temat poprawności. Przyznam jednak, że nie lubię się kontrolować w domu czy w towarzystwie znajomych, gdy się bawię czy prowadzę luźne rozmowy. Wtedy zdarza mi się robić błędy, ale zawsze w pewnych granicach - nie zaczynam nagle używać niepoprawnych form czy zwrotów. Często też zdarza mi się używać słów, zwrotów i porównań, których obecnie nie usłyszy się z ust młodzieży, bo zwyczajnie wyszły one z użycia (a wszystko przez czytanie klasyki).
Są sytuacje, w których poprawność językowa jest kluczowa; żeby wychodziło to naturalnie, trzeba stosować też te zasady w codziennym życiu, nie ma przebacz. To, jak mówimy, świadczy o nas, a planując życie z językami obcymi w tle jesteśmy skazani na stałą kontrolę. :P

Ostatnio edytowane przez esta : 07-03-2015 o 13:44.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.