Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 04-07-2014, 08:47
Nika_ Nika_ jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja nie używam polskich znaków tylko w SMS-ach (przez aferę, która była kilka lat temu, gdzie właśnie przez polskie znaki płaciło się fortunę za wiadomość, ale chyba wolałabym raczej, żeby ludzie częściej usuwali spację w słowie "naprawdę" (skoro, w większości, nauczyli się już pisać "w ogóle", "po prostu", "na pewno" to najwyższy czas i na "naprawdę" .

Ostatnio edytowane przez esta : 06-03-2015 o 13:39. Powód: SMS: http://obcyjezykpolski.pl/?page_id=4526
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-20-2014, 12:48
Katarynka Katarynka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nie używam polskich znaków w SMS-ach, ponieważ w moim telefonie wiadomość z polskimi znakami zajmuje więcej miejsca niż ta bez. Natomiast w mailach i wiadomość na Facebooku to zależy od chwili - czasem używam, czasem nie. Kiedy zależy mi na tym, żeby jak najszybciej się dogadać (na Facebooku właśnie), to ignoruję polskie znaki. Nie jest purystką językową, więc uważam, że jeśli rozmawiamy luźno ze znajomymi poprzez różne komunikatory, to możemy sobie pozwolić na dowolność w tej kwestii.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-20-2014, 12:56
joanna_k joanna_k jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Też raczej staram się zawsze użyć tego "ą" czy "ę". Jednak przy czytaniu wiadomości od kogoś,bardziej zwracam uwagę na poprawność interpunkcji i ortografii, niż na to, czy użył polskich znaków.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-20-2014, 21:20
Kamido89 Kamido89 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja z reguły znaki polskie pomijam, bo SMS ma być krótką i konkretną wiadomością, kiedy z reguły zależy nam na czasie. Oczywiście w mailach i wszelkiej innej korespondencji znaki polskie zawsze zawieram, bo wydaje mi się to w pewnym sensie wyrażaniem szacunku wobec odbiorcy. Oprócz tego jak wspomniał Nika_, kiedyś te ą i ę sporo kosztowały

Ostatnio edytowane przez esta : 06-03-2015 o 13:41. Powód: SMS: http://obcyjezykpolski.pl/?page_id=4526
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-27-2014, 09:20
MMalinowska MMalinowska jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Poznań
Domyślnie

Używajmy polskich znaków! Język polski to jedyny język słowiański, który zachował samogłoski nosowe. Niestety przez niedbałą wymowę i omijanie ich w piśmie już oficjalnie zanikają. To piękne dźwięki, które nas wyróżniają spośród innych, dbajmy o nie!
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-27-2014, 23:48
ivona ivona jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jeżeli chodzi o SMS-y, to też nie używam polskich znaków, chociaż pisząc zawsze w myślach mam to, że powinno się pisać, właśnie z tymi znakami. Z moich znajomych ani jedna osoba nie pisze wiadomości SMS z użyciem polskich znaków, jestem do tego przyzwyczajona i nie zwracam na to uwagi, czytając sama sobie dodaje te znaki. We wszystkich innych przypadkach używam i nie przestanę używać ą, ę i tych wszystkich tak niezbędnych w języku polskim znaków.

Ostatnio edytowane przez esta : 06-03-2015 o 13:42. Powód: SMS: http://obcyjezykpolski.pl/?page_id=4526
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-28-2014, 12:06
angelious angelious jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Wydaje mi się, że polskie znaki mimo wszystko nie zanikną, SMS-y to forma, która tego wymaga, jednak większość ludzi pamięta o ogonkach pisząc coś ręcznie, raczej nie wyobrażalne jest zobaczyć pismo "mobilne" na papierze...
Inna sprawa to już Internet, tu nic nie stoi na przeszkodzie by wcisnąć ten alt, a dużo ludzi tego nie robi, co dla mnie równa się trochę z brakiem szacunku dla rozmówcy.

Ostatnio edytowane przez esta : 06-03-2015 o 13:44. Powód: SMS: http://obcyjezykpolski.pl/?page_id=4526
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-07-2014, 15:31
gosiakgoc gosiakgoc jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Osobiście popieram używanie polskich znaków wszędzie, gdzie to możliwe, ale jeden z wykładowców, z którymi miałam styczność na uczelni ( pan doktor zajmujący się informatyką, siecią itd.) powiedział, że nawet w formalnych mailach nie uznaje się za błąd unikanie polskich znaków - wynika to z tego, że zdarza się, iż u odbiorcy zamiast 'ą' , 'ę' czy 'ł' wyświetlają się tzw. 'krzaczki', które nie dość, że kłują w oczy, to powodują, że treść wiadomości może być po prostu niezrozumiała.. co o tym myślicie? Wolicie 'krzaczki' czy brak polskich znaków?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-07-2014, 17:21
emiljankowski emiljankowski jest offline
Kumotr

Miejscowość: Warszawa
Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez kala.kf Pokaż post
Pisownia pisownią, ale nie ogarniam ludzi, którzy zamiast "rozumię" mówią "rozumiE"

A nie powinno być "rozumiem"?

Ale odpowiadając na tytułowe pytanie, nie mam takiego odczucia że ą i ę zanikają. Wręcz przeciwnie, jest ich coraz więcej, niestety w miejscach gdzie nie powinno ich być. Mam wrażenie, że od pewnego czasu pojawiła się swego rodzaju "moda", zwłaszcza na forach internetowych, na specyficzną odmianę rzeczowników przez przypadki. Chodzi głownie o celownik i narzędnik. Słowa, które powinny kończyć się na -om lub -em (piłkom, samochodem) są pisane z końcówką -ą i -ę (piłką, somochodę). Dotyczy to również czasowników kończących się na -em (jestę, kupilę) lub -ął w formie przeszłej (rozpłyną zamiast rozpłynął). I, szczerze mówiąc, jest to dużo bardziej irytujące niż nie używanie polskich znaków.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-07-2014, 18:27
gosiakgoc gosiakgoc jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Przykre jest, że to, o czym mówi emiljankowski (nadmiar 'ą' i 'ę') wynika po prostu z braku podstawowej wiedzy na temat polskiej gramatyki. Ludzie przestają czytać cokolwiek innego niż artykuły w internecie (których wartość merytoryczna i poprawność stylistyczna/gramatyczna często pozostawia wiele do życzenia) i posty na facebooku, w których już mało kto respektuje polskie znaki..
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.