Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 04-02-2014, 15:11
ania30326 ania30326 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Brak polskich znaków diakrytycznych

W dzisiejszych czasach piszemy miliony SMS-ów, maili itp. często zapominając, że istnieje coś takiego jak" polski znak" rzadko widzi się ę, ą albo ł w wiadomościach, które sobie wysyłamy.
Czy denerwuje was brak polskich znaków w odebranych wiadomościach? Czy raczej (tak jak ja) już przestaliście zwracać na to uwagę?
Zapominacie czasem ich użyć czy staracie się zachować polszczyznę nawet w SMS-ach?

Ostatnio edytowane przez Luinehil : 06-08-2014 o 23:14. Powód: brakowało jednej "eśki" i "żetki"
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-02-2014, 18:26
Salladyn's Avatar
Salladyn Salladyn jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Kostrzyn Wlkp
Domyślnie

Ja nie używam polskich znaków w SMS-ach głównie dlatego, że mam ustawiony w telefonie język angielski, nie wiem jednak czy zwraca ktoś na to uwagę z moich znajomych. Niemniej jednak, wolę jeśli do mnie pisze ktoś poprawną polszczyzną, czy to ma być SMS czy podczas rozmowy na facebook'u i sam staram się tak robić, jeśli mogę. W końcu jak to mówi klasyk, jest różnica jeśli napiszemy robić laskę a robić łaskę.

Ostatnio edytowane przez esta : 06-03-2015 o 14:48. Powód: SMS: http://obcyjezykpolski.pl/?page_id=4526
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-02-2014, 23:16
tiassa tiassa jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Wszystko zależy od rodzaju wiadomości. Jeżeli ktoś znajomy nie stosuje polskich znaków, to już nie zwracam na to uwagi. Natomiast jeżeli w jakiejś bardziej 'oficjalnej' korespondencji, dajmy na to w mailu od sprzedawcy z allegro, autor ignoruje polskie znaki, to ich brak zaczyna razić. Sama staram się używać polskich znaków, ale wszystko zależy od tego do kogo piszę, na jakim sprzęcie i ile mam czasu

Ostatnio edytowane przez listewnikmariusz : 04-07-2014 o 12:37. Powód: http://www.jezykowedylematy.pl/2011/09/przecinek-przed-to/
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-02-2014, 23:20
dorkaand dorkaand jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Staram się zawsze i wszędzie używać naszych polskich drobnych "robaczków'. w końcu to one charakteryzując nasz Ojczysty język, wyróżniają je spośród innych języków, SMS-y czasami nie mają możliwości użycia polskich znaków, ale w końcu jesteśmy Polakami;-) i rzeczywiście jest różnica w użyciu laski i łaski;-)

Ostatnio edytowane przez listewnikmariusz : 04-07-2014 o 12:38. Powód: SMS: http://so.pwn.pl/lista.php?co=sms
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-02-2014, 23:36
DianaM DianaM jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja używam polskich znaków znaków wszędzie oprócz SMS-ów. Zapewne wzięło się to stąd, że kiedyś SMS-y z polskimi znakami były liczone jako dłuższe i trzeba było za nie więcej płacić. No i SMS ma być napisany bardzo szybko, a zazwyczaj wstawienie polskiego znaku wymaga dłuższego przytrzymania przycisku, co już zajmuje więcej czasu

Ja jestem z wykształcenia filologiem i zawsze zwracam uwagę na poprawność języka (no, te SMS-y to już odpuszczam). Gorzej z osobami bez takiego wykształcenia - piszą SMS-y jak popadnie i potem taki język przenoszą na inne płaszczyzny (maile, listy, pisma itp.). I to jest już przerażające zjawisko.

Ostatnio edytowane przez esta : 06-03-2015 o 14:49.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-03-2014, 00:00
kat.piekarska kat.piekarska jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nie zwracam aż takiej uwagi na polskie znaki w wiadomościach, które otrzymuję, jednak jasnym jest, że milej mi się czyta wiadomości pisane z użyciem polskich liter. Sama staram się ich używać, jednak często pisząc z automatycznym słownikiem na smartfonie nie używam znaków, bo same mi nie wyskakują.

Jestem głęboko przekonana, że należy używać polskich liter i dbać o poprawność używanego języka, aby nie doprowadzić do sytuacji, że następne pokolenia, wychowane na SMS-ach i smartfonach, kompletnie zatracą nasze oryginalne znaki.

Ostatnio edytowane przez esta : 06-03-2015 o 14:10.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-03-2014, 23:00
soltysik.ewa soltysik.ewa jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Poruszając się po internecie, zawsze używam wszystkich polskich znaków i staram się pisać poprawnie - uważam, że dbałość o język dobrze świadczy o człowieku i, jak ktoś wcześniej napisał, w pewnych sytuacjach ich brak po prostu "razi".

Ostatnio edytowane przez listewnikmariusz : 04-07-2014 o 12:53. Powód: http://www.ekorekta24.pl/aktualnosci-jezykowe/6-interpunkcja/158-przecinek-przed-imieslowem-na-ac-wszy-i-lszy-jaka-interpunkc
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-04-2014, 00:19
projectile projectile jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja również nie używam polskich znaków w smsach, ze względu na to że z reguły nie mam czasu ich szukać. Nie przeszkadza mi również jeśli ktoś pisząc do mnie ich nie używa, natomiast bardzo mnie drażni gdy robi błędy gramatyczne.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-06-2014, 23:50
kala.kf kala.kf jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Pisownia pisownią, ale nie ogarniam ludzi, którzy zamiast "rozumię" mówią "rozumiE"
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-07-2014, 00:13
juliai1984 juliai1984 jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Achim b. Bremen
Domyślnie

Moim zdaniem powinno się używać "polskich" znaków. W końcu są to pełnoprawne litery naszego alfabetu. Ponadto tekst napisany jak należy, czyli z ę, ą czy ś,ć,ń całkiem inaczej się czyta i odbiera.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.