Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 03-06-2014, 06:01
projectile projectile jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Kalambury

Ostatnio grałam ze znajomymi w kalambury - powiedz innymi słowami i okazało się ze moi znajomi nie znają części mowy języka polskiego. Otóż gdy mówiłam że to czasownik, rzeczownik albo przymiotnik wszyscy na mnie dziwni patrzeli. Natomiast gdy zaczęłam mówić, że np. hasło jest czasownikiem w formie niedokonanej, to powiedzieli że nie używamy takich dziwnych sformułowań.
Podejrzewam, że gdybym zaczęła mówić o przypadkach (mianownik, biernik, dopełniacz, itd.) w ogóle by mnie przeklęli...
Strasznie mnie zaniepokoiła ta nieznajomość gramatyki języka polskiego. Czy nie uważacie że coraz więcej ludzi nie zna gramatyki języka polskiego? Czy wynika to ze złego programu nauczania, czy lenistwa?

Ostatnio edytowane przez Luinehil : 06-09-2014 o 06:37.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-07-2014, 23:20
Katarynka Katarynka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Też zauważyłam, że niekoniecznie dla każdego znajomość części mowy jest czymś oczywistym, co osobiście nieco mnie przeraża zwłaszcza, że nie są to trudne zagadnienia. Uważam, że wynika to ze zwykłego lenistwa, bo temat ten jest wystarczająco omawiany w szkołach, przynajmniej tak było w szkołach do których uczęszczałam.

Cóż, nieznajomość części mowy wyjaśnia dlaczego tak ciężko jest niektórym zapamiętać, że "nie" z czasownikami piszemy rozdzielnie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-07-2014, 23:28
listewnikmariusz listewnikmariusz jest offline
Kumotr

Domyślnie

Faktycznie sytuacja, którą opisałaś jest trochę niepokojąca, bo nie sądziłem, że ktoś może nie wiedzieć, co to jest czasownik. Przyznam, że sam niedawno zdałem sobie sprawę z ogromu mojej niewiedzy w zakresie języka polskiego. Mam wrażenie, że w szóstej klasie wiedziałem więcej o gramatyce niż teraz, np. nie potrafiłbym powiedzieć, czym jest przydawka albo partykuła. Myślę, że każdy ma swój próg wrażliwości językowej i być może dla twoich znajomych nazwy części mowy są już czymś zbytecznym albo pretensjonalnym. Kiedyś nieznajomość takich podstaw byłaby towarzyską wpadką, dziś bardziej liczy się bycie na bieżąco z najnowszymi postami z YT...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-08-2014, 10:21
Maestro Maestro jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja osobiście nie zaobserwowałem nic takiego i prawdę mówiąc jestem w szoku, już przypadki jak przypadki ale w życiu bym nie powiedział, że można nie rozpoznać rzeczownika, czasownika etc. ... To wydaje się tak oczywiste, że aż trudno mi uwierzyć, to jest wiedza podstawowa. I to naprawdę niepokojące, ja sam zgadzam się z poprzednikiem, nie jestem jakimś wybitnym znawcą gramatyki i ta bardziej zaawansowana wiedza z czasem wyparowuje, ale części mowy to jest podstawa i mam nadzieję, że to nie stanie się powszechne :/
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-10-2014, 11:48
projectile projectile jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zgadzam się. Gramatyka jest podstawą przy nauce obcego języka, a ja i moi znajomi mieszkamy za granicą - w Islandii, więc powinni mieć jakieś pojęcie o czasownikach, rzeczownikach itp., bo zastanawiam się jak mają zamiar nauczyć się języka islandzkiego?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-16-2014, 16:43
dominikahar dominikahar jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Szczecin
Domyślnie

Znam parę osób, które mają duże problemy z gramatyką i gubią się w częściach mowy. Według nich wynika to z tego, że w szkole podstawowej nie zostały im właściwie wytłumaczone podstawy gramatyki języka polskiego. Wydaje mi się, że jeśli ktoś w dzieciństwie nie nauczył się, jak pisać poprawnie gramatycznie, to potem w dorosłym życiu może mieć problem np. z właściwym pisaniem "nie". Chociaż nie wyobrażam sobie nie wiedzieć, co to jest czasownik albo czym są przypadki.

Ostatnio edytowane przez piorunia : 05-17-2014 o 01:42.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-20-2014, 21:08
ania30326 ania30326 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nie sądzę, żeby była to wina złego nauczania, ponieważ wszyscy w szkole uczyliśmy się gramatyki i znaliśmy ją. Myślę, że problem wynika z tego, że rzadko mamy do czynienia z gramatyka na co dzień, w wiadomościach SMS czy mailach nie zwracamy uwagi na to co i jak piszemy, więc nikt nie zastanawia się jakiej części mowy używa.

Ostatnio edytowane przez piorunia : 05-21-2014 o 00:35.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-08-2014, 12:11
evel evel jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Uważam, że większość myśli, że skoro są Polakami i mieszkają w Polsce to potrafią używać własnego języka.. Niestety nie zawsze jest to prawdą i to jest przykre. Większość zaczyna i kończy swoją naukę gramatyki w podstawówce/ gimnazjum. A potem mając 20/30 lat nie wiedzą czym jest przydawka i dlaczego orzeczenie i czasownik to to samo a mają inne nazwy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-08-2014, 15:53
Pawelandbajer Pawelandbajer jest offline
Kumotr

Domyślnie

Sam nie jestem może za mocny z języka polskiego, ale też mam takich znajomych. Uważam, że nie jest to tyle niepokojące co niebezpieczne. Na pewno nie wynika to ze złego poziomu nauczania, aczkolwiek istnieją takie placówki, które wręcz gwiżdżą na nauczenie dzieci czegoś przydatnego, bądź szlifowanie choćby podstaw, ale głównie jest to niechęć do powtarzania i uczenia, czyli lenistwo. Gdy sam chodziłem do szkoły to oczywiście mało kto chciał się uczyć, ale nauczycielka chociaż próbowała nas zachęcić.

Teraz, jak tak o tym piszę, to przypomniał mi się jeszcze jeden ważny aspekt, dlaczego jest tak zatrważajaca ilość osób bez znajomości naszego ojczystego języka. Dużą rolę odgrywajątakże rodzice dzieci. Jeżeli nie wymagają nic od swoich pociech, to tym bardziej dzieci nie będą same od siebie nic wymagać. Uważam, że tym powinno się zająćw jakiś sposób, by jakoś zwiększyć świadomość rodziców.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-08-2014, 23:59
Ela L Ela L jest offline
Kumotr

Domyślnie

Myślę, że znajomość gramatyki to jedna sprawa, ale zobaczcie, że teraz ludzie czytają bardzo mało książek, a telewizja sama w sobie na pewno nie będzie rozwijać języka. Ja jak byłam mała to pożerałam książki, czytałam wszystko co mi wpadło w ręcę i nigdy nie miałam problemu z gramatyką.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.