Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 12-16-2013, 15:11
redcyclon redcyclon jest offline
Starszy Kumotr

Wink Tłumaczenie przez Google Translate

Niedawno odkryłam zdjęcia zrobione przez Rosjan w strefie wolnocłowej w Chinach. Tłumaczenia były zrobione nie przez tłumacza tylko za pomocą przeglądarki google. To było nie tylko śmieszne ale wręcz przerażające. Uff....
Czy ktoś się zetknął z tłumaczeniami tego typu?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-19-2013, 13:27
ksuckert27 ksuckert27 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Nie spotkałam się z czymś takim, ale dosyć często korzystam z pomocy google przy tłumaczeniu (oczywiście potem poprawiam), więc wyobrażam sobie, jakie tam musiały być "kwiatki".

Ostatnio edytowane przez fakmak : 04-04-2016 o 14:47.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-19-2013, 21:03
patmarp patmarp jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Gdynia
Domyślnie

Niestety bardzo często firmy, chcąc zaoszczędzić na poprawnym tłumaczeniu strony internetowej używają opcji tłumaczenia "przez google". Osobiście spotkałam się z tym kiedy przygotowywałam prezentację o jednej z większych firm polskich, działającej w przemyśle spożywczym. Prezentacja miała być w języku rosyjskim i chciałam sobie nieco ułatwić i podeprzeć się gotowcem. Zaznaczę, bo to dość istotne, że w tamtym czasie moja znajomość języka była na poziomie nie wyższym niż B1, a pomimo tego w trakcie czytania doznawałam coraz to silniejszego szoku. I zrobiłam wszystko sama
Maszyna w tym wypadku raczej zbyt prędko człowieka nie zastąpi
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-19-2013, 21:23
arethas arethas jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Neverwhere
Domyślnie

Na studiach licencjackich dawno, dawno temu, była do przygotowania prezentacja na literaturę Japonii. Miałam dwie panie, które nie znając angielskiego, wspomogły się tym "wspaniałym" narzędziem i raczej bez ponownego sprawdzania jakości tłumaczenia, zaprezentowały to na zajęciach. Oczywiście same się pogubiły i był drugi termin, ponieważ składnia, gramatyka i sens gdzieś się zagubiły po drodze.
ALE nie bedę ukrywać, że zdarza mi się korzystać. Może nie tyle do tłumaczenia, ale do złapania ogólnego wstępnego sensu (japoński/koreański). Jak już te pierwsze schody minę, to google translate idzie w odstawkę.
Znam (nie osobiście co prawda) jednak osoby, które na tym opierają swoje tłumaczenie w kontaktach z klientami z innych krajów... Nie muszę chyba wspominać jakie wspaniałości z tego wychodzą. Ni przyszył, ni przyłatał, bezsens.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-20-2013, 10:19
Athriya's Avatar
Athriya Athriya jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Bielsko-Biała
Domyślnie

Moim zdaniem, używanie GT w zupełnie ślepy sposób i zawierzanie mu w 100% świadczy tylko o bezmyślności danej osoby.
Jakby nie było, to jest tylko maszyna, i to maszyna, której najlepiej wychodzi przekład "prostych" składniowo języków (angielski, włoski, etc.). Nie spotkałam jeszcze osoby, która by gdzieś, w jakimś oficjalnym miejscu zaprezentowała przekład kopiuj/wklej z GT, bo wszyscy dookoła mnie zdają sobie sprawę z jego ułomności. Ale skoro istnieją takie osoby... Cóż, to tylko zabija moją wiarę w ludzkość. :P
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-20-2013, 11:51
adrbr adrbr jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Ostatnio musiałam z kolegą z pracy napisać ofertą handlową, akurat w języku angielskim. Jakie było moje zdziwienie gdy facet skopiował polski tekst prosto do Tłumacza Google, potem do dokumentu i mówi "gotowe". Szok! Oczywiście nie pozwoliłam mu tego wysłać, i wszystko ręcznie sprawdziłam, pozmieniałam konstrukcje itp. Niektórzy nie są świadomi faktu, że nie jest to urządzenie wyręczające ich w 100 %....
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-20-2013, 16:26
Satine91 Satine91 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez adrbr Pokaż post
Ostatnio musiałam z kolegą z pracy napisać ofertą handlową, akurat w języku angielskim. Jakie było moje zdziwienie gdy facet skopiował polski tekst prosto do Tłumacza Google, potem do dokumentu i mówi "gotowe". Szok! Oczywiście nie pozwoliłam mu tego wysłać, i wszystko ręcznie sprawdziłam, pozmieniałam konstrukcje itp. Niektórzy nie są świadomi faktu, że nie jest to urządzenie wyręczające ich w 100 %....
Google to w ogóle jest niedopracowane w tłumaczeniach... pojedyncze wyrażenia przekształca całkiem nieźle, ale i to nie jest reguła.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-21-2013, 08:11
EwelinaZ EwelinaZ jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

A wiecie skąd się to bierze? Studia. U mnie na roku często zdarza się tłumaczenie tekstu na podstawie google tłumacza. A wydawałoby się że na studia językowe idą prawdziwi pasjonaci.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-21-2013, 10:09
adrbr adrbr jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez EwelinaZ Pokaż post
A wiecie skąd się to bierze? Studia. U mnie na roku często zdarza się tłumaczenie tekstu na podstawie google tłumacza. A wydawałoby się że na studia językowe idą prawdziwi pasjonaci.
Ja się nie spotkałam z tym, żeby ktoś u nas używał tłumacza. Ja w każdym razie nawet o tym nie myślałam. Niestety to wynika z lenistwa, tak myślę.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-23-2013, 10:46
iwonaanna2 iwonaanna2 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Tłumacz Google jest przydatny przy tłumaczeniu poszczególnych słówek, choć też nie zawsze, natomiast przekład całego tekstu to masakra. Niestety niektórzy aby zaoszczędzić na tłumaczu korzystają z tej "pomocy" i potem z tekstu wyjściowego w tłumaczeniu pozostaje niewiele
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.