Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 04-20-2012, 20:40
smartyna smartyna jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Wikipedia w pracy tłumacza

Istnieje wątek odnośnie roliu "wujka Google" w procesie tłumaczenia, to nie można zapominać o "cioci Wikipedii". Korzystacie? Na ile wiarygodne są informacje tam zawarte?
Oczywiście zaznaczam już na wstępie, że mając na myśli Wikipedię, mowa także o portalach z nią związanych, typu wikisłownik, wikicytaty, itd.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-20-2012, 21:20
npali npali jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

korzystam przy sprawdzaniu nazw własnych. Czasami może się wydawać, że nazwa danej światowej organizacji jest dosłownym tłumaczeniem, a okazuje się, że ma ona inny ekwiwalent w języku docelowym. Wikipedia jest bardzo przydatna do tłumaczeń terminów związanych z organizacjami, rangami, organami instytucji itp. oraz wielu innych

Ostatnio edytowane przez annowak : 02-07-2017 o 16:38.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-20-2012, 21:32
Mucha Mucha jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Polska/Kraków
Domyślnie

Jeśli się szuka jakiegoś słowa, nazwy czy zwrotu, to wiki jest bardzo pomocna "na początku". Ja zawsze sprawdzam, czy to co jest w wikipedii występuje na innych stronach.
Od czegoś szukanie trzeba zacząć, więc jestem za
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-21-2012, 10:57
malka malka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez npali Pokaż post
korzystam przy sprawdzaniu nazw własnych. czasami może się wydawać że nazwa danej światowej organizacji jest dosłownym tłumaczeniem, a okazuje się że ma ona inny ekwiwalent w języku docelowym. Wikipedia jest bardzo przydatna do tłumaczeń terminów związanych z organizacjami, rangami, organami instytucji itp. oraz wielu innych
Ja też korzystam do tłumaczeń nazw organizacji, instytucji itp. Uważam, że Wiki jest niezastąpioną w tym względzie.

Ostatnio edytowane przez annowak : 02-07-2017 o 16:36.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-21-2012, 12:00
annmey annmey jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Zdecydowanie tak

Zgadzam się z przedmówcami! Ponadto Wikipedia uratowała mnie ostatnio przy tłumaczeniu "popularnotechnicznego" tekstu o szeroko pojętej energetyce, naszpikowanego gazami uwięzionymi w skałach i innymi łupkowymi Oczywiście warto sprawdzić potem częstość występowania, zwłaszcza na stronach branżowych, ale Wiki to dobry początek!

Ostatnio edytowane przez annowak : 02-07-2017 o 16:37.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-21-2012, 12:34
Neli Neli jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Źródło jak każde inne. Pewnie, że trzeba do niego podchodzić z dystansem, ale często można dowiedzieć się z niej ciekawych rzeczy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-21-2012, 14:24
valan's Avatar
valan valan jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Wiki najbardziej mi pomaga przy nazwach geograficznych na świecie, niektóre nazwy np. pisze się w j. polskim z małej litery, a w ang trzeba napisać nazwę z wielkiej litery.

Ostatnio edytowane przez Monika91 : 11-07-2016 o 09:44.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-21-2012, 19:28
KaRolka KaRolka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Dla mnie Wikipedia jest tylko punktem wyjścia. Przeczytam wstęp do artykułu i wiem w jakiej dziedzinie się obracam. Potem szukam bardziej wiarygodnych źródeł. Wiadomo na Wikipedii każdy może napisać co chce. Do treści tam zawartych trzeba podchodzić z dystansem i podwójnie sprawdzić
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-21-2012, 20:05
julianna87 julianna87 jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Poznań
Domyślnie

Jak jest możliwość, to często korzystam z Wikipedii, gdyż jak ktoś już wspomniał, nakreśla nam to obraz jakiejś rzeczywistości i łatwiej się później odnaleźć w tłumaczonym tekście. Ponadto, jeśli mamy szczęście i istnieje funkcjonalny ekwiwalent w innym języku opisujący tą samą rzeczywistość, to możemy się posłużyć tłumaczeniem.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-22-2012, 14:41
maddie1986 maddie1986 jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Gdańsk
Domyślnie

Moim zdaniem Wikipedia jest przydatnym narzędziem pracy. Ja ją głównie wykorzystuję do szukania (lub ewentualnie sprawdzania ekwiwalentów). Swoją drogą podoba mi się określenie wiki jako "ciocia Wikipedia"
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.