Wróć   mLingua | Forum Tłumaczy > Nauka języka obcego
Zarejestruj się| Translator | Sklep | Użytkownicy | Oznacz fora jako przeczytane
Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 09-27-2011, 16:53
Lucrezia.Borgia's Avatar
Lucrezia.Borgia Lucrezia.Borgia jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jeśli chodzi o książki podobnie jak przedmówczynie polecam Grammaire progressif. Ćwiczenia niekiedy bywają żmudne, ale czy ktoś powiedział, że nauka języka to nie krew, trud, łzy i pot?

A próbowałaś fiszki? Nie potrafię powiedzieć czy taki tryb nauki odpowiada każdemu, ale w moim przypadku okazał się bardzo efektywny. I można powtarzać słówka w tramwaju, pociągu, etc., co jest bardzo poręczne. Fiszki są chyba dostępne do poziomu C, ale mogę się mylić, a nie mam ich teraz pod ręką.

Jak już ktoś wspomniał użyteczne są także słowniki obrazkowe, chociaż to metoda wymagająca ostrej selekcji, bo niekiedy można tam trafić na słownictwo którego, hmm, raczej nigdy nie będziemy mieli okazji użyć
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-27-2011, 19:02
monka monka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Lucrezia.Borgia Pokaż post
Jeśli chodzi o książki podobnie jak przedmówczynie polecam Grammaire progressif. Ćwiczenia niekiedy bywają żmudne, ale czy ktoś powiedział, że nauka języka to nie krew, trud, łzy i pot?

A próbowałaś fiszki? Nie potrafię powiedzieć czy taki tryb nauki odpowiada każdemu, ale w moim przypadku okazał się bardzo efektywny. I można powtarzać słówka w tramwaju, pociągu, etc., co jest bardzo poręczne. Fiszki są chyba dostępne do poziomu C, ale mogę się mylić, a nie mam ich teraz pod ręką.
No nie przesadzajmy, nauka języka nie musi być aż tak straszna! (jeszcze ktoś przeczyta Twoją wypowiedź i zrezygnuje)

A jeśli chodzi o fiszki, to ja sama je sobie przygotowuję - jeśli mam czas oczywiście. Szczególnie przed kolokwiami czy egzaminami, uczę się wtedy w autobusie - polecam
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-28-2011, 16:29
Lucrezia.Borgia's Avatar
Lucrezia.Borgia Lucrezia.Borgia jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez monka Pokaż post
A jeśli chodzi o fiszki, to ja sama je sobie przygotowuję - jeśli mam czas oczywiście. Szczególnie przed kolokwiami czy egzaminami, uczę się wtedy w autobusie - polecam
Ja też zaczynałam od fiszek home made i uważam, że są nawet skuteczniejsze od kupnych, bo można je robić na kolorowych kartkach i różnymi kolorami pisaków, co dla mnie dla mnie - wzrokowca - jest na wagę złota. Wprawdzie czasami znajomi śmiali się, że mam piórnik wyposażony jak wzorowy przedszkolak, ale dzięki temu wkuwanie słówek nie było aż tak monotonne. Dziś nadal zapisuję tak nowe słówka/wyrażenia z artykułów czy książek i system wciąż działa.

Ideałem byłyby fiszki z rysunkami (dodatkowy bodziec dla pamięci!), ale można je kupić tylko na poziomach początkowych. Szkooooda
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-30-2012, 00:22
kokoniczek kokoniczek jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Pati Pokaż post
Ja moge polecić:
"Vocabulaire progressif avance" CLE International
słownictwo specjalistyczne:
"Le francais juridique" – Hachette
"Vocabulaire progressif du francais des affaires" CLE International
Popieram
Ponadto z CLE International pod kątem słownictwa specjalistycznego
[url]http://www.cle-inter.com/recherche-14.html[/url]
np. Affaires.com, Sante-medecine.com, Hôtellerie / Restauration.com

Polecam też całą serię z NATHAN'a Reperes Pratiques np.
La psychologie, La sociologie, La comptabilite, Le marketing, Guide de l'Union europeenne
[url]http://www.nathan.fr/culture-generale/reperes-pratiques.asp[/url]
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-30-2012, 02:19
olitoo olitoo jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja także korzystam z CLE, niezłe mają też testy ze słownictwa czy gramatyki na różych poziomach zaawansowania:

[url]http://www.amazon.co.uk/Tests-CLE-Vocabulaire-Dominique-Renaud/dp/2090336471[/url]

Co do słownictwa specjalistycznego ciekawy jest podręcznik:

[url]http://www.hachettefle.com/fos/pages/catalogue/fiche-livre/objectif-diplomatie-2-livre-de-l-eleve-cd-audio-1555572.html[/url]
(Chociaż nie jest to stricte nauka słownictwa, a poziom niższt, jednak słówka w kontekście ciekawych, praktycznych zadań - pisanie cv, kontakty służbowe itd.)
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-30-2012, 03:46
beapobloc beapobloc jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Geneva
Domyślnie

Ja tez polecam z CLE International serię Vocabulaire. 450 nouveaux exercices> od poziomu débutant do avancé. Podoba mię różnorodnosć koncepcyjna proponowanych ćwiczeń i przejrzystosć graficzna. Jednak moim zdaniem, leksyka proponowana w ramach poziomu débutant jest stosowna, natomiast słownictwo występujące w ćwiczeniach trochę trudne.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-14-2012, 19:23
luella2 luella2 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Dla zaawansowanych dobrym pomysłem może być też po prostu studiowanie porządnego słownika np. Petit Robert. Często zna się tylko najszersze znaczenie słowa. Miałam takie zadanie na studiach. Wybieraliśmy jakieś słowo- najczęściej znaliśmy jego znaczenie, potem rzut oka do słownika, a tam cała lista innych możliwych znaczeń. Każdy musiał zapamiętać kolejne 2 znaczenia. Żmudne, ale skuteczne.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-15-2012, 19:21
angis angis jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez laurelindorinan Pokaż post
Mi przydał się obrazkowy słownik wydawnictwa Pons. Ale słówka trzeba zwyczajnie z niego wkuć na pamięć, za to jeśli chodzi o zapoznawanie się z podstawową terminologią specjalistyczną to dla mnie nie ma sobie równych
Też polecam, przyjemny sposób na poznawanie nowych słów, dzięki obrazkom wszystko ładnie układa się w głowie, z tym że jak ktoś powiedział trzeba dokonać selekcji bo nie które słowa mało przydatne
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-18-2012, 16:59
dekolada dekolada jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Rówież polecam Vocabulaire progressif, a ponadto Repetytorium tematyczno-leksykalne wyd. Wagros, zresztą te repetytoria są z różnych języków. KOrzystałam z niego ucząc się do matury i na 1 roku studiów.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-14-2012, 11:02
keiti keiti jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja niedawno odkryłam "Słownictwo francuskie do matury", niewielką, cienką czerwoną książeczkę wyd. PWN. Słówka są nie tylko pogrupowane tematycznie, ale ułożone w coś przypominającego mapę pamięci, więc już sam układ graficzny jest bardziej przyjazny dla uczącego się. Może na poziomie zaawansowanym podane słówka i zwroty będą Ci już znane, ale myślę, że zawsze przyda się do szybkiej powtórki.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.