Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 11-16-2017, 14:38
Sigma Sigma jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Byłem/byliśmy?

Dzień dobry,
mam takie pytanie o pewną konstrukcję. Mianowicie, kiedy na przykład ktoś chce powiedzieć, że, powiedzmy, na zajęcia przyszły dwie osoby - ja i kolega, to czy forma "przyszedłem tylko ja i kolega" jest poprawna? Czy raczej należy mówić "przyszliśmy tylko ja i kolega"? Bo w sumie zdarza mi się słyszeć (i używać) różnych wersji,nie mając do końca świadomości, czy to w ogóle jest gramatycznie poprawne. Choć w sumie jeśli osoby są różnej płci, to raczej nie mówi się "przyszłam tylko ja i kolega", bo to zdaje się nie brzmieć zbyt dobrze.

Za odpowiedź z góry dziękuję
Pozdrawiam.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-10-2017, 14:32
michal9x michal9x jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Witaj,

również słyszę obie wersje. Osobiście używam wersji "przyszliśmy ja i kolega", bo jest bardziej logiczna. W wyrażeniu "przyszedłem ja i kolega", orzeczenie odnosi się tylko do pomiotu "ja" (ja przyszedłem), a podmiot "kolega" nie ma orzeczenia (nie powiesz "kolega przyszedłem"). W tym zdaniu powinniśmy ująć "ja i kolega" razem, jako podmiot zbiorowy. Wtedy jest jasne, że orzeczenie powinno brzmieć "przyszliśmy" (ja i kolega przyszliśmy).
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-08-2018, 19:23
KamilaJagoda KamilaJagoda jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zgadzam się z przedmówcą, też użyłabym formy "przyszliśmy".

Ale mam jeszcze jedna uwagę. Raczej powiemy "przyszliśmy kolega i ja", w tej kolejności.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-11-2018, 22:11
Anna P's Avatar
Anna P Anna P jest online
Kumotr

Domyślnie

Opierając się na wypowiedzi językoznawcy, sądzę, że obie formy są poprawne pod względem gramatycznym. O ile dobrze rozumiem, różnica między „przyszedłem tylko ja i kolega” a „przyszliśmy tylko ja i kolega” polega na tym, że użycie czasownika w liczbie mnogiej sugeruje, że obie osoby są traktowane na równi, natomiast czasownik w liczbie pojedynczej oznacza, że „ja” jest kimś ważniejszym.

Przesyłam link do wypowiedzi eksperta.
[url]https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/orzeczenie-przy-podmiocie-zlozonym;12529.html[/url]
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.