Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 11-12-2015, 17:44
Lee_loo Lee_loo jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Obejrzałam ten wywiad i kilka filmików z kanału Mówiąc Inaczej. Interesujący kanał, autorka zwraca uwagę przede wszystkim na te błędy/niedociągnięcia, które negatywnie wpływają na estetykę wypowiedzi. Słychać, że uczyła się poprawnej dykcji, aczkolwiek irytuje mnie jej intonacja i poza jaką przyjmuje.
Wywiad niezwykle ciekawy i zabawny, szczególnie, że profesor Bralczyk całkiem na luzie podchodzi do tematu poprawności językowej.
Oczywiście jakieś zasady są potrzebne, inaczej nie moglibyśmy zrozumieć siebie nawzajem. W Polsce mamy Radę Języka Polskiego, moim zdaniem dzięki temu z jednej strony mamy większą jasność co do gramatyki (w tym słownictwa, wymowy, interpunkcji), z drugiej strony wszelkie zmiany zachodzą wolniej (może to dobrze, a może źle). Przede wszystkim nie można naukowo zbadać, co jest poprawne. W niektórych przypadkach większość Polaków się zgodzi "tak, to brzmi poprawnie, można tak powiedzieć/napisać", w innych nie do końca. Uważam, że warto się starać mówić i pisać według przyjętych zasad, ale należy pamiętać, że nie zawsze można jednoznacznie określić, czy dana wypowiedź jest poprawna. Sądzę również, że użytkownik języka ma pewną dowolność i subiektywne wyczucie tego co i w jaki sposób chce przekazać.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-14-2015, 21:00
ragusmaria ragusmaria jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Kraków
Domyślnie

Staram się trzymać zasad i w języku pisanym i w mówionym, jednak w tym drugim trochę mniej. Język mówiony jest dużo bardziej spontaniczny i dużo rzadziej używa się go do celów 'oficjalnych'. Trzymanie się zasad języka pisanego jest ważne, szczególnie w zawodzie tłumacza.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-13-2017, 00:38
justczak justczak jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Paulinę oglądam regularnie właściwie od początku jej nagrywania i nie przegapiłam ani jednego odcinka Uważam, że ma zdrowe podejście do języka, ponieważ używa go z głową, ale nie boi się również wyrażeń kolokwialnych i mówi naturalnie zachowując zasady poprawności. Jednak jak każdy ma też swoje słabości, których jest świadoma, stara się nad nimi pracować, mimo że nie zawsze się to udaje. I o to chyba właśnie chodzi - aby ćwiczyć, dociekać i rozwijać swój potencjał językowy, ale nie zrażać się zawiłościami i popełnianymi błędami. Każdy ma z czymś problem i popełnia błędy. W związku z tym przymrużenie oka od czasu do czasu jest jak najbardziej wskazane
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-13-2017, 18:41
Castellaneta Castellaneta jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Podczas nauki języka włoskiego doszłam do wniosku, że mamy przynajmniej dwa rodzaje języka (Włosi posiadają trzy i dodatkowo dialekty. Główny podział moim zdaniem to język pospolity, którym mówimy na co dzień i w którym zasady nie są przestrzegane zbyt starannie oraz język "wyższy" używany w sytuacjach oficjalnych, gdzie potrzeba mówienia z poprawnością językową jest wymagana; zauważyłam także, że często osoby które zawsze mówią z dużą poprawnością uważa się za osoby wywyższające się więc w codziennym życiu taka hiper poprawność nie jest chyba potrzebna
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-01-2017, 09:49
Ola1 Ola1 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez evel Pokaż post
Staram się stosować do zasad językowych, bo przecież po coś one są
Ja tak samo, jednak wielu ludzi nie zwraca uwagi na poprawność językową niestety .
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-01-2017, 09:50
Ola1 Ola1 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez ragusmaria Pokaż post
Staram się trzymać zasad i w języku pisanym i w mówionym, jednak w tym drugim trochę mniej. Język mówiony jest dużo bardziej spontaniczny i dużo rzadziej używa się go do celów 'oficjalnych'. Trzymanie się zasad języka pisanego jest ważne, szczególnie w zawodzie tłumacza.
Dokładnie, ja tak samo . Uważam też, że to trochę wstyd zajmować się językami obcymi a nie umieć poprawnie wysławiać się po polsku.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-01-2017, 12:35
izas95 izas95 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Razi mnie brak znajomości podstawowych zasad i reguł językowych. Często jednak coś w tej materii się zmienia i my również słyszymy na ulicy różne formy. Warto wtedy po prostu sprawdzać informacje w wiarygodnym słowniku języka polskiego .Sama często zastanawiam się np. jaka forma odmiany jest poprawna. W takich sytuacjach zawsze zaglądam do słownika.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-18-2017, 20:56
camilly camilly jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Obejrzałam kilka odcinków "Mówiąc inaczej" i oceniam je pozytywnie. Osobiście staram się trzymać reguł, ale stwierdzenie na początku, że raczej łamiemy te zasady, gdy czujemy się swobodnie bardziej opisuje mój do nich stosunek. Więcej, lubię ze znajomymi tworzyć nowe słowa i bawić się językiem,a tu nie może być mowy o tym, że gdzieś te słowa można sprawdzić w słowniku Bardziej zwracam uwagę na pisane błędy językowe. Tu, gdy ktoś robi błąd, jest to dla mnie większym szokiem. I tu staram się siebie kontrolować i sprawdzać w słownikach, gdy nie jestem czegoś pewna.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-22-2018, 12:36
Mashira Mashira jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Dziękuję, na pewno zobaczę
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-08-2018, 19:16
KamilaJagoda KamilaJagoda jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Fajny kanał, z chęcią na niego zajrzę.

Staram się mówić poprawnie, ale też nie przesadnie poprawnie. W języku trzeba zachować pewną naturalność. Jednak, jak już ktoś wspomniał, zasady po coś są i trzeba je przestrzegać. Jeżeli przestaniemy mówić względnie według zasad, to doprowadzimy do upadku języka. Każdy będzie mówił jak chce. A język polski jest takim pięknym językiem.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.