Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 06-10-2014, 11:39
Agnieszka94 Agnieszka94 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Zgadzam się w pełni z wypowiedzią Eli L - poważnym problemem jest brak zainteresowania lekturą. Ludzie, którzy dużo czytają, automatycznie wiedzą jak poprawnie pisać, bo wzrokowo kojarzą im się słowa z tymi, które czytali w książkach.
To jednak nijak nie pomaga w zapamiętaniu co to jest przymiotnik a co czasownik. Osobiście też nie pamiętam większości części zdania, których po raz ostatni dzieci uczą się mniej więcej w pierwszej gimnazjum, ale nie uważam, by wszystkie były potrzebne, o ile nie chce się zostać jakimś specjalistą językowym. Jednakże podstawy, a szczególnie te terminy gramatyczne, których używa się przy nauce jakiegokolwiek języka obcego, są niezwykle ważne.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-22-2014, 20:28
annakopec annakopec jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Mówimy o czasowniku, a wyobraźcie sobie, że prosimy kogoś aby podał imiesłów przysłówkowy uprzedni..... no to chyba się zawiesi na dobrych parę.... minut? czy godzin?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-22-2014, 21:23
aczajkowska aczajkowska jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Dobra znajomość podstaw języka polskiego baaaardzo pomogła mi wiele lat później w samodzielnej nauce języka. Mówię tu o znajomości podstaw, bo niestety ze szkoły pamiętam też mnóstwo językowej teorii, którą ciężko w jakikolwiek sposób wykorzystać w praktyce.
Teraz sama prowadzę lekcje i widzę, jak ciężko wytłumaczyć komuś gramatykę, jeśli nie rozróżnia podstawowych pojęć, typu bezokolicznik, przymiotnik itp.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-15-2014, 12:25
QubaSzylkiewicz QubaSzylkiewicz jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Gryfice
Domyślnie

Analfabetyzm wtórny w pełnym wymiarze. Na to składa się kilka czynników. Myślę, że nie tylko dramatycznie niski poziom czytelnictwa ( ludzie żyją w ogromnym tempie, nie mają czasu na czytanie ambitnej literatury, a filmy i komiksy tym bardziej zniechęcają do czytania opasłych tomisk ), ale również jednak poziom nauczania w szkole, który z roku na rok jest coraz niższy. Pamiętam, że jak zaczynałem liceum, to już wtedy nauczycielki alarmowały, że w tych podstawówkach/gimnazjach to teraz już w ogóle ich nie uczą gramatyki. Do tego stopnia że młodzież w gimnazjum nie potrafiła poprawnie odmieniać przez przypadki! Aż strach myśleć, jak to teraz wygląda...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-22-2014, 13:09
Aniula.m Aniula.m jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Spotkałam się z podobną sytuacją, co autorka wątku. Gdy używałam pojęć gramatycznych, widziałam niezrozumienie na twarzy rozmówcy. To przykre, przecież takich rzeczy uczą w podstawówce
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-22-2018, 13:39
Mashira Mashira jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja spotykam się z niewielką wiedzą odnośnie gramatyki języka polskiego, pracując w szkole podstawowej. Ucząc języka angielskiego, od czasu do czasu chcę odnieść się do gramatyki języka polskiego. Jest wtedy spory problem - dzieci nie odróżniają rzeczownika a czasownika...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-08-2018, 20:14
KamilaJagoda KamilaJagoda jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zgadzam się z poprzednikami. Nie spotkałam się z taką sytuacją u dorosłych, obracam się raczej w filologicznym środowisku, może to wynika z tego. A rodzina też nie należy do ignorantów. Ale zauważyłam takie braki u czternastoletniej dziewczynki, którą uczyłam francuskiego. Kiedy mówiłam czasownik, przymiotnik albo o zgrozo liczebnik, patrzyła na mnie jakby nie wiedziała o co mi chodzi.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.