Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 06-27-2018, 18:13
1364236735234 1364236735234 jest offline
Kumotr

Domyślnie Mianownik czy biernik?

"Wystarczy, że odstawisz smartfona, tableta i przestaniesz trwonić czas na pierdoły."
Czy ta wypowiedź jest poprawna? Nie jestem pewny, czy ma być "odstawisz smartfona, tableta" czy "odstawisz smartfon, tablet". Proszę o uzasadnienie
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-28-2018, 22:12
marcin1509 marcin1509 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Według mnie biernik rzeczownika smartfon brzmi tak samo jak mianownik, chociaż często potocznie mówi się "smartfona". Według mojego mniemania, fragment ten powinien brzmieć "odstaw smartfon, tablet", gdyż oba te rzeczowniki są rodzaju męskiego ("ten") więc mówimy odstaw ten smartfon, odstaw ten tablet, ale potocznie możemy powiedzieć odstaw tego smartfona, odstaw tego tableta.
Według wielu źródeł biernik wyrazu smartfon to "smartfon", albo "smartfona".
Jeżeli ktoś ma inny pomysł, proszę mnie poprawić.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-29-2018, 12:10
natt93 natt93 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Biernik odpowiada na pytania "kogo? co?". Smartfon i tablet to rzeczowniki nieżywotne więc forma biernika jest równa mianownikowi, czyli zostawiamy w takiej samej postaci. Łatwo sobie pomóc odmieniając inne słowa o podobnej końcówce, np. telefon, saksofon. Nie powiemy przecież "odstaw tego telefona" tylko "odstaw ten telefon".
Wiadomo jednak, że w mowie potocznej nie zawsze pamiętamy zasady gramatyki (szczególnie w przypadku zapożyczeń z j. angielskiego) i odmieniamy rzeczowniki nieprawidłowo.
Końcówkę -a dodajemy do tych rzeczowników w dopełniaczu.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-08-2018, 19:11
KamilaJagoda KamilaJagoda jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Też zgadzam się, że jest to niepoprawne. Tak jakby powiedzieć "kup nowego smartfona". Raczej "kup nowy smartfon", ale jak zawsze odmiana słów zapożyczonych sprawia trudności.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.