Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 10-09-2017, 06:49
marta96kotlin marta96kotlin jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

jeśli ktoś się uczy włoskiego, to dobre są tablice z PONSa, przynajmniej na początku.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-23-2018, 12:33
AliceS AliceS jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

A ja uważam, że w przypadku języka francuskiego Bescherelle jest bardzo przydatny. Wiadomo, że nikt nie będzie się zachwycał stronami pełnymi tabelek, ale skorzystanie z tej książki pozwala zaobserwować pewne reguły w odmianie czasowników. Są one podawane grupami, dlatego łatwiej jest ich się uczyć w całości, jedna po drugiej. Dopiero potem warto przejść do ćwiczeń, które dotyczą losowo wybranych czasowników. Korzystałam z tej metody i u mnie się sprawdziła.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-29-2018, 18:22
zuzikowanna zuzikowanna jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Pamiętam ten czas, kiedy siedziałam nad tabelami.

Dzisiaj, po latach, przyznaję - sporo z głowy wyleciało i czasami muszę zajrzeć, czy aby na pewno dobrze pamiętam. Czasownik nieużywany ulega zanikowi.

Mnie najprościej było uczyć się od ogółu do szczegółu. Najpierw zasada, końcówki, a na końcu nieregularności.
Dużo razy napisać, dużo razy przeczytać, dużo razy.. powiedzieć.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-03-2018, 21:15
KamilaJagoda KamilaJagoda jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Faktycznie jest to ciężkie na samym początku nauki. Na pewnym poziomie jest to już automatyczne i przychodzi o wiele łatwiej. Poza tym zaczyna się zauważać podobieństwa między czasownikami i też można domyśleć się jaka jest odmiana.
Jednak mimo tak wielu lat nauki francuskiego dalej istnieją takie czasowniki, nawet te podstawowe, których odmiany za nic nie mogę zapamiętać. Ale najczęściej i tak sprawdzam jak mam jakąkolwiek wątpliwość, tak żeby mieć 100% pewność. Zresztą we francuskim istnieją czasy i odmiany, które są typowo literackie i poza literaturą są rzadko używane, wtedy to już koniecznie sprawdzam, bo tego się w ogóle nie da zapamiętać mimo że się uczyłam.
Korzystam z tej strony: [url]http://la-conjugaison.nouvelobs.com/[/url]
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-08-2018, 12:41
ZofiaG ZofiaG jest offline
Kumotr

Domyślnie Kolory, skojarzenia, gry, mapy myślowe

Do mnie zawsze przemawiały kolory, obrazki, skojarzenia. Często drukuję sobie tabelki koniugacyjne i zaznaczam wybranym kolorem czasowniki, które odmieniają się według takiej samej zasady. Oprócz tego układam sobie mapy myśli. Na przykład przy pomocy strzałek "rozkładam" czasownik na dwie części: niezmienną "bazę", do której odchodzą strzałki z końcówkami. Oprócz tego dobrym sposobem jest też stwarzanie historii, czy skojarzeń, które w przyjemny i zabawny sposób zapadając nam w pamięci, układają czasowniki w odpowiednich formach w głowie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.