Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 05-28-2018, 20:30
Aga12 Aga12 jest offline
Nadszyszkownik Kilkujadek

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez KamilaJagoda Pokaż post
Kiedy nie wiem do kogo piszę, używam bezpiecznej formy "Dzień dobry" nigdy "witam", witam może użyć gospodarz, który wita nas w swoim domu.
Kiedy ktoś do mnie pisze maila to tak jakby symbolicznie pukał do moich drzwi. Wiec niby dlaczego nie??
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-29-2018, 13:39
natt93 natt93 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

"Witam" jest nie do przyjęcia w mailach. Jeżeli chodzi o "dzień dobry" to słyszałam wiele razy od wykładowców, żeby tak nie pisać, bo np. ktoś tego maila będzie czytał wieczorem i wtedy bardziej by pasowało "dobry wieczór". Najbezpieczniej pisać "Szanowny Panie/ Szanowna Pani" + stopień naukowy (jeżeli osoba taki posiada). W przypadku, gdy nie wiem, czy piszę do kobiety, czy do mężczyzny (zazwyczaj, gdy piszę do jakiejś firmy), używam wyrażenia "Szanowni Państwo" (chociaż nie jestem pewna, czy jest to poprawne).
Po zwrocie grzecznościowym daję przecinek i resztę zdania piszę małą literą.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-29-2018, 16:14
AleksandraLis AleksandraLis jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

"Witam" jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy kogoś witamy we własnym domu. Nie jest zatem do przyjęcia w mailach, bo przecież nie jesteśmy właścicielem internetu.
Może to zabrzmieć czepialsko, ale "dzień dobry" też może być ryzykowne jeśli ktoś przeczyta wiadomość wieczorem, bo może mieć dysonans . Dla mnie najbezpieczniejszą opcją jest "Szanowni Państwo/Pani/Panie".
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-30-2018, 23:34
Aga12 Aga12 jest offline
Nadszyszkownik Kilkujadek

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez AleksandraLis Pokaż post
"Witam" jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy kogoś witamy we własnym domu. Nie jest zatem do przyjęcia w mailach, bo przecież nie jesteśmy właścicielem internetu.
Internetu może nie ale swojej skrzynki mailowej jak najbardziej TAK.

Cytat:
Zamieszczony przez natt93 Pokaż post
"Witam" jest nie do przyjęcia w mailach. Jeżeli chodzi o "dzień dobry" to słyszałam wiele razy od wykładowców, żeby tak nie pisać, bo np. ktoś tego maila będzie czytał wieczorem i wtedy bardziej by pasowało "dobry wieczór". Najbezpieczniej pisać "Szanowny Panie/ Szanowna Pani" + stopień naukowy (jeżeli osoba taki posiada). W przypadku, gdy nie wiem, czy piszę do kobiety, czy do mężczyzny (zazwyczaj, gdy piszę do jakiejś firmy), używam wyrażenia "Szanowni Państwo" (chociaż nie jestem pewna, czy jest to poprawne).
Nie rozumiem dlaczego słowo witam jest "nie do przyjęcia", nic obraźliwego w nim nie ma. Wykładowcy mają często bardzo duże poczucie wyższości, stąd te grymasy przy słowie witam.

A z tym Szanowny Pani/Pani to zależy od sytuacji. Np. piszę w sprawie zakupu na allegro lub innym sklepie online "Szanowny Panie ile kosztuje metr gumki do majtek, które ma pan do zaoferowania w swojej ofercie"
Fajnie
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-23-2018, 13:39
kabe29's Avatar
kabe29 kabe29 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Już sama dyskusja na tym forum pokazuje, że używanie słowa "Witam" w korespondencji mailowej jest problematyczne. Osobiście znam osoby, dla których jest ono niedopuszczalne, jak i takie, które absolutnie nie mają z tym słowem problemu. Dlatego właśnie chyba lepiej ograniczyć używanie ww. słowa do kontaktów mniej formalnych.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-12-2018, 18:52
BangtanGirl BangtanGirl jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Uczono mnie, że słowo "witam" jest dopuszczalne wyłącznie w komunikacji ustnej, nigdy w pisemnej, ponieważ osoba, do której piszemy maila może się poczuć urażona. Zamiast "witam" lepsze jest "dzień dobry", ale tak właściwie również nie powinno się go stosować, ponieważ nigdy nie wiemy o jakiej porze odbiorca naszego maila go otworzy Tak więc najczęściej stosuję słówka "Szanowny Panie/ Szanowna Pani" albo "Szanowni Państwo", bo wtedy mam pewność, że nikt się za to na mnie nie obrazi
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-12-2018, 23:03
oligar oligar jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

U mnie na studiach już na pierwszych zajęciach uczulali nas, że nie należy pisać "witam" na początku maila, tylko "Szanowny/a ..." wraz z tytułem naukowym. Tak jest nie tylko na uczelni. W korespondencji w pracy również nie powinno się stosować tego powitania Jeżeli chodzi o interpunkcję, po zwrocie grzecznościowym uczono mnie, że można postawić zarówno przecinek, jak i kropkę. Następnie odpowiednio stosujemy małą lub wielką literę.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-13-2018, 08:28
przemekm przemekm jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zazwyczaj używam formy "Szanowny Panie/Szanowna Pani" i stawiam po niej przecinek. Sporadycznie zaczynam taką korespondencję od "Dzień dobry", ale nigdy od "Witam".
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-13-2018, 13:06
Majlin's Avatar
Majlin Majlin jest offline
Kumotr

Miejscowość: opolskie
Domyślnie

Nas też wykładowcy uczulali wręcz na nieużywanie "Witam", mówili, że to kolokwialne.
Pamiętam jak kiedyś koleżanka z roku się stresowała jak ma napisać do wykładowcy z literatury amerykańskiej, był dość specyficznym, ostrym człowiekiem. Bała się napisać "witam", rozważała różne opcje i w końcu napisała chyba "Szanowny Panie Magistrze", na co on odpisał jej: "Witam"

Ja jednak unikam tego wyrażenia i zazwyczaj piszę "Dzień dobry", później daję przecinek i rozpoczynam następną linijkę od małej litery, ponieważ, tak jak już ktoś wspomniał, przecinek nie kończy zdania.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-13-2018, 22:29
bchlopecki bchlopecki jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Wszechobecne "Witam" w korespondencji mailowej to zdecydowanie faux pas. "Witam" może użyć tylko gospodarz, np. witający gości w domu. Tak samo niepoprawne jest m.in. "Dzień dobry", ponieważ nie wiemy o jakiej porze adresat przeczyta maila.

W oficjalnej korespondencji powinno się używać "Szanowna/y Pani/e" + ewentualny tytuł zakończone wykrzyknikiem lub przecinkiem. Następnie od nowego wiersza zaczynamy z wielkiej litery jeśli był wykrzyknik lub z małej jeśli był przecinek. Kończymy "Z wyrazami szacunku" lub "Z poważaniem", przecinek i poniżej imię i nazwisko.

Wydaje mi się, że błędy najczęściej wynikają ze zwyczajnej nieznajomości zasad, bo tak naprawdę w toku edukacji nikt nas tych zasad nie uczy, chociaż muszę przyznać, że na stronach internetowych niektórych uczelni widziałem zamieszczone takie poradniki dotyczące korespondencji e-mailowej - fajna sprawa.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.