Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 03-04-2018, 14:29
eani eani jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nie używanie polskich znaków nie jest zawsze oznaką lenistwa. Ja na przykład mam ustawiony inny język interfejsu w telefonie, a w niektórych starych aparatach nie ma opcji ich pisania. Nie przeszkadza mi pomijanie polskich znaków w SMS-ach; jeśli chodzi o interpunkcję, zależy, czy jej brak zmienia znaczenie zdania. Jedyne, czego nie znoszę, to zniekształcanie i skracanie wyrazów w niezrozumiały sposób. SMS-y pisze się szybko, to nie wypracowanie... W oficjalnym e-mailu, albo takim do kogoś, kogo nie znamy, oczywiście należy się starać, ale w rozmowach ze znajomymi zupełnie wystarczy poziom poprawności, na którym obie strony czują się dobrze.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-04-2018, 14:51
mwalasek mwalasek jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Szanuję i staram się używać polskich znaków w tych mniej "dynamicznych" wiadomościach, jak maile, komentarze czy posty; te poświęcenie paru chwil na poprawienie tekstu to dla mnie oznaka szacunku dla odbiorcy. Inną sytuacją są formy takie jak SMS-y czy wiadomości pisane na wszelkiego rodzaju komunikatorach - tutaj oczywiście często pomija się nie tylko znaki diakrytyczne, ale też wielkie litery i część znaków interpunkcyjnych; prowadzenie dłuższych rozmów np. na Facebooku z zachowaniem tych rzeczy byłoby męczące.

Innym powodem dla opuszczenia tych znaków mogą być też strony czy dokumentu międzynarodowe, gdzie znaki diakrytyczne, czy to polskie czy inne, mogą powodować błędy z formatowaniem.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-05-2018, 08:17
mDominika mDominika jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nie uważam, żeby zachowywanie znaków diakrytycznych na Facebooku czy w SMS-ach było męczące, zwłaszcza że w tych drugich mamy już dostęp do autokorekty, która szybko uzupełni je za nas. Nie widzę wymówek, żeby ich nie używać
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-09-2018, 22:51
alexis1307 alexis1307 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Wszędzie staram się używać znaków diakrytycznych, nawet w esemesach i na messengerze nie mówiąc już o mejlu. Uważam, że to ważne, pokazuje szacunek do języka, a także odbiorcy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-11-2018, 19:01
Angelina Angelina jest offline
Kumotr

Miejscowość: Rdziostów
Domyślnie

Myślę, że warto pielęgnować nasz piękny język pamiętając o charakterystycznych dla niego znakach. Ponadto w dzisiejszych czasach stosowanie polskich znaków można uznać za formę patriotyzmu. Nie zapominajmy również, że większość ludzi w codziennym życiu pisze niewiele poza SMS-ami czy mailami, nie używanie polskich znaków prowadzi do uwsteczniania się czego sama doświadczyłam na pewnym etapie mojego życia.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-18-2018, 11:16
KamilaJagoda KamilaJagoda jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zgadzam się, że nieużywanie polskich znaków prowadzi do uwsteczniania się. Zależy do kogo piszę, czasem omijam niektóre polskie znaki jeśli piszę ze znajomymi, jednak już w mailach nie opuszczam żadnego. Słownik w telefonie też mam ustawiony ze znakami diakrytycznymi.
Brak znaków prowadzi potem do takich tworów jak "idom z całom ekipom".
Niestety brak znaków diakrytycznych jest nagminny.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.