Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 05-06-2018, 21:09
Agapur93 Agapur93 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Wierność tłumaczenia - cytat do filozofowania

"Tłumaczenia są jak kobiety – wierne nie są piękne, piękne nie są wierne." - ten cytat pojawia się co jakiś czas w moich myślach od momentu poznania go kilka lat temu podczas zajęć na studiach. Pomijając fakt jak bardzo jest seksistowski, to po dzień dzisiejszy zastanawiam się czy można się z nim zgodzić, czy jednak jest prawdą tylko w pewnym stopniu. Z jednej strony wierne tłumaczenia są często zgodne z oryginałem, łatwe do zrozumienia, itp., ale często brakuje im "tego czegoś". Z kolei piękne tłumaczenia często znacznie odbiegają od oryginału i niektórzy nawet zastanwiają się czy są to jeszcze tłumaczenia, czy może już coś innego.
A co wy myślicie o tym cytacie?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-07-2018, 09:49
agnesa agnesa jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Bywają tłumaczenia, które nie są ani piękne, ani wierne I tak, cytat mocno seksistowski, ale nie brałabym go na poważnie.
I to jest właśnie jeden z problemów, z którymi przyjdzie się nam mierzyć przy każdym tłumaczeniu. Nie każde musi być piękne (nie widzę nic poetyckiego w instrukcji obsługi pralki) ani wierne (w bajkach tłumaczonych przez Wierzbiętę nie widzę większej potrzeby dosłowności skoro najważniejszym kryterium jest tutaj humor)
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-07-2018, 19:24
Agapur93 Agapur93 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Piękno może być pojęciem względnym i nawet tłumaczenie instrukcji obsługi pralki może być piękne, bo idealne Ale w dużej mierze zgadzam się z twoją wypowiedzią. Zawsze jednak znajdą się zwolennicy wierności i niewiernosci tłumaczeń. Coraz częściej mam również wrażenie, że osoby przygotowane zawodowo do pracy tlumacza nie próbują na siłę zachować wierności względem oryginału, dzięki czemu ich tlumaczenia są dobre.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-04-2018, 16:20
wiola.cyrek wiola.cyrek jest offline
Kumotr

Domyślnie

Również pierwszy raz usłyszałam ten cytat na studiach i w zupełności się z nim zgadzam. Ciężko jest przetłumaczyć tekst pięknie, bez naginania pewnych aspektów oryginału. Największy problem jest z wierszami wg mnie z tekstami typu "Szewcy" Witkacego czy "Ferdydurke" Gombrowicza.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-22-2018, 12:27
bolly_wood bolly_wood jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Wydaje mi się, że wszystko zależy od kontekstu. Jeśli chodzi, na przykład o prozę czy poezję, której główną cechą jest piękno, to starałabym się, żeby tłumaczenie też było ,,piękne''. Przy tłumaczeniach, np. prawniczych, myślę, że najważniejsza jest wierność przekładu.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-29-2018, 00:55
ankayyy86 ankayyy86 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Myślę, że podział na tłumaczenia "wierne - akty prawne" i "piękne- literatura" wynika z wielu problemów stylistycznych pomiędzy językami. Wiemy, że często metafory znajdują odpowiednik w naszym języku, ale w całkiem innej postaci. Mimo to, warto starać się zachować wierność tam, gdzie to możliwe.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-29-2018, 09:57
mlebkowska mlebkowska jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Moim zdaniem wszystko zależy od języków którymi operujemy. Jeśli one same w sobie są bardzo podobne to nawet tłumaczenia 'piękne' mogą być 'wierne'.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-28-2018, 18:47
aniaryder aniaryder jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Zależy to indywidualnie od poszczególnych tekstów. Moim zdaniem powinno się stawiać na wierność do momentu kiedy wierność staje się zbyt "brzydka", czyli należy dążyć do "happy medium".
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-28-2018, 23:12
dyrbal's Avatar
dyrbal dyrbal jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Raczej nie można tego cytatu brać za absolutną prawdę, mimo to myślę jednak, że w dość sporej ilości przypadków jest on trafny.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.