Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08-29-2019, 13:23
Szvejkova Szvejkova jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Dieta wegańska

Co sądzicie o takim sposobie odżywiania? Jakie są wasze argumenty za i przeciw? Są tu jacyś weganie?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-31-2019, 06:33
UrszulaP UrszulaP jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Argumenty "za" są np. natury etycznej. Można dodać ,że wiele osób źle trawi np. mleko, więc tutaj wkraczają korzyści zdrowotne.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-31-2019, 11:20
tapioeero tapioeero jest offline
Nadszyszkownik

Domyślnie

Jest wiele argumentów za- nie tylko chodzi o natury etycznej, chociaż te są bardzo ważne i nie tylko chodzi o jakość życia zwierząt, ale i olbrzymie zanieczyszczenie środowiska i emisje CO2 jakie powoduje hodowla zwierząt.
ONZ na swojej liście substancji rakotwórczych umieszcza wędliny (jako na pewno rakotwórcze dla ludzi- potwierdzone w 100%), a mięso w kategorii prawdopodobnie rakotwórcze (jest naukowe potwierdzenie, ale jeszcze nie w 100%). Jest także wiele opracowań o szkodliwości i rakotwórczości mleka.
Do tego dochodzi jeszcze to, że badania archeologiczne potwierdzają, że Europejczycy, w tym Słowianie, jeszcze parę setek lat wstecz mięso jedli bardzo rzadko- kilka razy w roku, już częściej ryby, a właściwie ich dieta była jedynie wegańska i wegetariańska. Tak więc człowiek przystosowany jest głównie do takiej diety.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-31-2019, 11:44
Podszyszkownik

Domyślnie

Zastanawiam się czasem dlaczego tak wiele osób nie chce slyszec o zrezygnowaniu z mięsa i kpi z zabijania zwierząt...? Że niby one nie cierpią a jeżeli już- to nie jest to jakiś istotny faktor. Kiedyś znajoma powiedziała: "it's only an animal..."
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-01-2019, 00:29
Nadszyszkownik

Domyślnie

Tacy co kpią z zabijania zwierząt to podzludzie nie warci niczego. Zwierzęta trzeba traktować i hodować z wielkim szacunkiem i to jest najlepszy wyznacznik wartości człowieka i tyle.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-01-2019, 11:45
Natalya Natalya jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Weganką nie jestem, ale pięć miesięcy temu przeszłam na dietę wegetariańską (choć nigdy nie byłam miłośniczką mięsa, więc było to dla mnie łatwiejsze). Bardzo dużo zgłębiałam ten temat, a im więcej, tym lepiej czułam się ze swojej decyzji. Nie tylko nie przyczyniam się do masowego uboju zwierząt (a weganie w żadnym stopniu ich nie wykorzystują, bo rezygnują ze wszystkiego co od nich pochodzi), ale też moja dieta pozytywnie wpływa na środowisko. Jest to też bardzo zdrowe, bo wbrew powszechnym opiniom (okazuje się, że Polacy bowiem nie mają pojęcia o tym, jak naprawdę mięso wpływa na nasz organizm) mięso wcale nie jest takie zdrowe. Oczywiście, zawiera w sobie istotne wartości odżywcze, ale w bardzo łatwy sposób można je zastąpić innymi rzeczami. Naturalnie, przejście na dietę wegetariańską czy wegańską wymaga zwrócenia uwagi na nasze posiłki, ale tak naprawdę nawet z mięsem w naszej diecie powinniśmy dbać o to, by nam niczego nie brakowało.
Polecam zgłębianie tego tematu, bo dla mnie wydaje się być bardzo interesujący. Na wstępie mogę polecić filmik Juszes na ten temat - [url]https://youtu.be/1AffanZi70w[/url]
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-01-2019, 20:55
Podszyszkownik

Domyślnie

Kiedys rozmawialam na ten temat z lekarka i sama stwierdzila, ze wiecej jest zdrowoodzywiajacych sie osob wsrod wegan i wegetarian niz wsrod przecietnych parowkozercow. Grupa niemiesozerna interesuje sie dieta i odzywianiem w ogole, czyta etykiety, szuka zrodel potrzebnych substancji odzywczych.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-01-2019, 23:00
ewelina93's Avatar
ewelina93 ewelina93 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Korzyści to przede wszystkim mniejszy udział w diecie nasyconych kwasów tłuszczowych oraz cholesterolu, większa ilość owoców i warzyw w diecie, spożywanie produktów zbożowych z wysokiego przemiału, unikanie produktów oczyszczonych takich jak biała mąka, bułki pszenne, ryż biały itd., diety wegetariańskie korzystnie wpływają na skład lipidów we krwi; może to być przyczyną mniejszej zapadalności wegetarian na miażdżycę i chorobę wieńcową
Wady to natomiast: ryzyko niedoboru witaminy B12, która występuje w postaci naturalnej tylko i wyłącznie w pokarmach odzwierzęcych, zwiększone ryzyko niedoboru kwasów tłuszczowych z rodziny n-3 a szczególnie EPA i DHA (brak ryb w diecie), ryzyko niedoboru żelaza oraz wapnia z powodu braku produktów w diecie będących łatwoprzysfajalnymi formami tych składników mineralnych, względnie w sytuacjach stosowania suplementów diety.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-02-2019, 08:31
Nadszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez ewelina93 Pokaż post
Korzyści to przede wszystkim mniejszy udział w diecie nasyconych kwasów tłuszczowych oraz cholesterolu, większa ilość owoców i warzyw w diecie, spożywanie produktów zbożowych z wysokiego przemiału, unikanie produktów oczyszczonych takich jak biała mąka, bułki pszenne, ryż biały itd., diety wegetariańskie korzystnie wpływają na skład lipidów we krwi; może to być przyczyną mniejszej zapadalności wegetarian na miażdżycę i chorobę wieńcową
Wady to natomiast: ryzyko niedoboru witaminy B12, która występuje w postaci naturalnej tylko i wyłącznie w pokarmach odzwierzęcych, zwiększone ryzyko niedoboru kwasów tłuszczowych z rodziny n-3 a szczególnie EPA i DHA (brak ryb w diecie), ryzyko niedoboru żelaza oraz wapnia z powodu braku produktów w diecie będących łatwoprzysfajalnymi formami tych składników mineralnych, względnie w sytuacjach stosowania suplementów diety.
Wszystko zależy jak się skomponuje dietę. Nie wiem dlaczego piszesz, że korzyść diety wegańskiej to spożywanie produktów z wysokiego przemiału? Weganin może jeść codziennie tylko frytki z keczupem i chipsy, a wegetarianin pizzę (zresztą teraz są i nawet wegańskie pizze). Tak jak w przypadku każdego żywienia wszystko zależy od jego skomponowania. Są zdrowe i niezdrowe diety wegańskie/wegetariańskie, tak jak i zdrowsze i mniej zdrowe diety nie-wegańskie czy nie-wegetariańskie. Aczkolwiek różne fakty pokazują, że unikanie mięsa, jak i mleka i jego przetworów jest dla zdrowia korzystne.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-03-2019, 15:29
marrosa marrosa jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Dla mnie weganizm to za dużo (przynajmniej na chwilę obecną). Nie wiem, co miałabym jeść na takiej diecie. Wiem, że to możliwe, ale w obecnej sytuacji nie mam głowy do zainteresowania się taką dietą.

Wegetarianką też nie jestem, ale staram się ograniczać mięso. Jeśli gdzieś jestem i mam możliwość zjedzenia profesjonalnej potrawy wegetariańskiej, to biorę
Czuję się lepiej i lżej bez mięsa, też zależy mi na zwierzętach no i na środowisku. Jednak nie wiem czy zostanę wegetarianką. Na chwilę obecną trudno mi to sobie wyobrazić, ale kto wie...
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.