Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 05-14-2012, 14:56
prutkowski prutkowski jest offline
Kumotr

Miejscowość: Bydgoszcz
Domyślnie usprawnienie wyszukiwarki

Witam serdecznie. Korzystałem ostatnio z wyszukiwarki na naszym forum i brakuje mi w niej jednej rzeczy. Pomyślałem że podzielę się tym pomysłem jak można by było dodatkowo usprawnić naszą wyszukiwarkę, co mogło by pomóc szczególnie nowym użytkownikom w poruszaniu się po forum, oraz tym osobą które szukają konkretnej informacji a mogą gubić się w ilości stron i wątków. Czy możliwe jest dodania do naszej wyszukiwarki, szukania konkretnych całych zdań w postach? Są wyszukiwarki które udostępniają coś takiego. Wpisując wówczas całe zdanie np.: "podział akcentów szkockich na regiony", wyszukiwarka znalazła by dodatkowo także posty (niezależnie od działu w jakim zostały poruszone) od poszczególnych użytkowników w których padło takie zdanie i w których dany użytkownik mógł właśnie nawiązać swoją wypowiedź do poszukiwanych przez nas informacji. Czy możliwe jest wprowadzenie takiego dodatkowego usprawnienia ?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-14-2012, 15:57
zjb's Avatar
zjb zjb jest offline
Nadszyszkownik

Domyślnie

Jak to miło mieć dla kogoś same dobre wieści.

Primo: to już jest! Wpisz szukana frazę/zdanie w cudzysłowach, a otrzymasz wszystkie wątki (lub wszystkie posty - w zależności od opcji ustawianych w wyszukiwaniu zaawansowanym) - w których występuje dokładnie ta fraza/to zdanie (małe i duże litery są traktowane zamiennie).

Secundo: nawet, gdyby nie było - to też jest...tylko że w Google'u: wpisz dokładnie to, co następnej linii:
"podział akcentów szkockich na regiony" site: [url]http://forum.mlingua.pl[/url]
(na niebiesko poprawia się na forum automatycznie i w tym wypadku niepotrzebnie, Ty wpisujesz normalnie).

To funkcjonuje z pewnym opóźnieniem, bo robot Google'a musi się na stronie pojawić i zmiany zauważyć, ale chyba odwiedza ją raz na kilka dni.

Podaję, bo może będziesz potrzebował jeszcze bardziej zaawansowanych opcji wyszukiwania, których w wyszukiwarce forumowej nie znajdziesz. No i ten sam trick można zastosować do innych stron, mutatis mutandis.

Ostatnio edytowane przez karrazg : 01-12-2019 o 21:04. Powód: interpunkcja
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-14-2012, 23:51
prutkowski prutkowski jest offline
Kumotr

Miejscowość: Bydgoszcz
Domyślnie

Muszę przyznać że zaskoczyłeś mnie swoją odpowiedzią . Nie jest to co prawda dokładnie to rozwiązanie które miałem na myśli, ale pokazujesz super alternatywny sposób na osiągniecie tego samego wymarzonego przez nas rezultatu . Muszę zapamiętać to rozwiązanie...przyda się na innych forach (chociażby terrarystycznych jakie przeglądam) przy zaawansowanych sposobach wyszukiwania . Bardzo dziękuję .
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-28-2012, 09:17
kukulka kukulka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Mam pytanie, czy wpisanie wyszukiwanej frazy w gwiazdkach też zadziała? Zawsze mnie uczono, żeby w gwiazdkach pisać, stąd moje zdziwienie, że tutaj mowa o cudzysłowiu.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-28-2012, 09:52
zjb's Avatar
zjb zjb jest offline
Nadszyszkownik

Domyślnie

Zetknęłaś się widocznie z inną konwencją.

W Google'u gwiazdka oznacza dowolne słowo, np wyszukiwanie:
John * Kennedy
znajdzie wyniki dla: John Kennedy, John F. Kennedy, John Fitzgerald Kennedy, John Robert Kennedy itd.

Gwiazdki po obu stronach szukanej frazy oznaczają zatem, ze szukasz tej frazy w dowolnym kontekście - co wyszukiwarka przecież i tak robi. W konwencji Google'a (to zresztą standard sieciowy i informatyczny), wpisywanie gwiazdek po obu stronach frazy mija się z celem.

Natomiast ujecie frazy w cudzysłów:
"John Kennedy"
oznacza, że szukamy dokładnie tej frazy, to znaczy nie interesuje nas np.tekst Robert Kennedy miał brata o imieniu John. Wyszukiwanie bez cudzysłowu by ten tekst znalazło, bo oba słowa: John i Kennedy tam występują, choć nie obok siebie.

To wszystko i wiele więcej: [URL="http://support.google.com/websearch/?hl=en#topic=1221265"]tu[/URL] - w zasadzie wszystkie tematy w prawej kolumnie są przydatne,

w szczeg. o gwiazdkach i cudzysłowach tu: [URL="http://support.google.com/websearch/bin/answer.py?hl=en&answer=136861&topic=1221265&ctx=to pic"]Operators and more search help[/URL]

Bonus za przeczytanie do końca: można wpisać w Googlu: define xxx by znaleźć szybko wiele wyjaśnień slowa xxx.

Ostatnio edytowane przez zjb : 05-28-2012 o 10:01.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-04-2012, 13:11
elicionolycle's Avatar
elicionolycle elicionolycle jest offline
Kumotr

Miejscowość: Argentina
Domyślnie w porzadku facet Rosja

Moim zdaniem trzeba wiecej odpoczynku , bardzo zasluzylas .
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-13-2012, 20:15
joannagulcz joannagulcz jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

A dla mnie dobrym usprawnieniem byłaby możliwość sortowania wchodząc w grupy językowe po interesujących nas językach. Np. wchodząc w języki romańskie możliwość sortowania informacji w interesującym nas języku. Nie wiem czy to dobry pomysł, czy tyko moje odczucie?

Ostatnio edytowane przez karrazg : 01-12-2019 o 21:06. Powód: duże litery
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-16-2014, 09:42
Madziara123 Madziara123 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Rzeczywiście, sortowanie najpierw według języka, a potem wyszukiwanie w danym języku konkretnego tematu byłoby dużym ułatwieniem, w ten sposób wpisując np. szwedzki znalazłabym posty zarówno dotyczące literatury , muzyki, filmu czy tez pomocnych materiałów.

Ostatnio edytowane przez karrazg : 01-12-2019 o 21:08. Powód: interpunkcja, duże litery, literówka
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.