Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 01-05-2018, 23:15
Marguerite96 Marguerite96 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Muszę powiedzieć, że jednak zauważyłam marginalizację języka francuskiego. Coraz częściej, niestety, słyszę, że nie warto uczyć się francuskiego.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-08-2018, 22:01
AliceS AliceS jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Faktycznie można odnieść wrażenie, że język francuski został zdominowany, szczególnie przez angielski i niemiecki, które są popularne w Polsce. Jednak francuski wciąż jest wciąż jednym z 5 najważniejszych języków UE oraz jest często używany w dyplomacji.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-06-2018, 20:45
julaszam julaszam jest offline
Kumotr

Domyślnie

Nie zauważyłam nic takiego i absolutnie się nie zgadzam z poprzednikami..
To, że na studiach jest coraz mniej studentów to tylko efekt niżu demograficznego.
Francuski to język instytucji Unii Europejskiej, nie zapominajmy o tym, wszystkie ich dokumenty są w języku francuskim.
Na rynku pracy pojawia się coraz więcej ofert, gdzie potrzebują osób ze znajomością tego języka.
W moim mieście, w Katowicach organizowane są cotygodniowe otwarte soirées francofones (wieczorki frankofońskie), gdzie można przyjść porozmawiać z innymi w tym języku, napić się piwa, pochwalić przetłumaczonym wierszem. Na te spotkania przychodzą zarówno Polacy jak i osoby pochodzące z rejonów frankofońskich. Można wymienić doświadczenia. Również organizowane są maratony filmów frankofońskich, jak i wieczory muzyki francuskiej.

Może wystarczyłoby zorganizować coś takiego w swoim mieście? Wystarczy zorganizować wydarzenie na FB, określić miejsce spotkania, może to być ciekawa knajpka, kawiarnia, park.. I już nie ma mowy o marginalizacji języka francuskiego..
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-20-2018, 21:24
KamilaJagoda KamilaJagoda jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Coś w tym jest. że coraz mniej osób chce się uczyć języka francuskiego. Takie też komentarze słyszałam od wykładowców na uczelni. Jednak moda na francuskie rzeczy trwa jak w najlepsze... jednak może nie idzie to z nauką języka.
Spotykam się, że coraz więcej młodych ludzi decyduje się na hiszpański, często francuski nie jest nawet dostępny w szkołach. Wybór jest między hiszpańskim a niemieckim. A jak już jest grupa z francuskim to jest nieliczna. Słyszałam też opinie, że hiszpański jest prostszy i bardziej użyteczny.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-24-2018, 22:30
aniatwardowska12 aniatwardowska12 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

W moim odczuciu jest to w dużej mierze kwestia pewnej mody. Dociera do nas więcej kultury hiszpańskiej i z tego punktu widzenia wydaje się to atrakcyjne, niekiedy oryginalne.

W praktyce francuski to jednak język - po pierwsze - który zaliczamy do grona języków oficjalnych Unii Europejskiej a po drugie - jeden z najpowszechniej używanych języków na świecie. Nie jest o tyle marginalizowany co po prostu mniej uwidaczniany.

W Polsce jest go być może mniej z tego względu iż społeczeństwo częściej kładzie nacisk na naukę np. Niemieckiego czy tez z punktu widzenia historycznego bardziej uwidacznia się rosyjski.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-25-2018, 11:36
Aylenette Aylenette jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

No trudno mi się zgodzić, bo w moim życiu już tyle było sytuacji, w których francuski mnie ratował, że nie dostrzegam tego zjawiska i wątpię w nie.
Po pierwsze, francuski jest 2 najczęściej nauczanym językiem zaraz po języku angielskim, więc osób do rozmowy jest sporo. Po drugie, z rynkiem pracy też najgorzej nie jest i bez przerwy widzę nowe ogłoszenia skierowane do romanistów. Hiszpański jest też piękny i przydatny, ale nie wydaje mi się, żeby w Europie był bardziej przydatny od francuskiego? Nie ma co liczyć krajów Ameryki Łacińskiej, bo mieszkając na starym kontynencie spotkamy częściej Hiszpana niż Ekwadorczyka. A po francusku w Europie mówi się w kilku krajach.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-04-2018, 21:26
juliaab3 juliaab3 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Wybierając język, którego miałam zacząć się uczyć na studiach świadomie zdecydowałam, że będzie to francuski, ponieważ panuje teraz moda na hiszpański i z pewnością wszyscy wybraliby ten język. Była to też kalkulacja. Jeśli mniej osób wybierze francuski wtedy będę mieć lepszą sytuację na rynku pracy po skończeniu studiów. Obecnie nie słyszę zbyt wiele o francuskim. Uważam, że ten język właśnie staje się marginalnym.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-05-2018, 00:02
angelika.drozdz angelika.drozdz jest offline
Kumotr

Domyślnie

Myślę że faktycznie marginalizacja języka francuskiego jest widoczna, zarówno w jego popularności jak i dostępności. Tak jak wspomniano w komentarzach powyżej może mieć to związek z tym, że Francuzi mają bardzo specyficzne podejście do obcych kultur i obcokrajowców i mimo wszystko mówi się nim w mniejszej ilości krajów niż np. wspomnianym wcześniej hiszpańskim. Nawet język włoski jest częściej wybieranym językiem do nauki chociażby ze względu na to, że wiele osób wyjeżdża tam do pracy a włosi mają bardzo luźne i pozytywnie specyficzne podejście do życia, tym samym czyniąc język bardziej atrakcyjnym do nauki.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-07-2019, 11:02
anetanet anetanet jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Hiszpański jest bardziej popularny, ponieważ jest językiem używanym w wielu państwach (dla 500 milionów ludzi to język ojczysty) w przeciwieństwie do francuskiego (80 milionów). Ponadto jest popularyzowany dzięki hiszpańskiej muzyce, filmom czy serialom.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-13-2019, 14:38
katarzyna24 katarzyna24 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Również zauważyłam, że francuski jest traktowany trochę po macoszemu w porównaniu do innych języków romańskich, ale, tak jak wskazują niektóre komentarze wyżej, dzieje się tak po części dlatego, że sami romaniści się izolują. Francuski jest zdecydowanie trudniejszym językiem niż hiszpański, dlatego ten drugi jest dostępniejszy i chętniej wybierany przez osoby niezwiązane profesjonalnie z nauką języka. Moda robi swoje - hiszpańskojęzyczne seriale na Netflixie, wzrost popularności tańców latynoamerykańskich w Polsce, mentalność Hiszpanów i łatwy dostęp do podróży, który pozwala ludziom tej mentalności doświadczyć na własnej skórze sprawiają, że wiele osób chce uczyć się tego języka i dąży do jego popularyzacji. A trzeba przyznać, że mentalność Francuzów do nauki języka francuskiego nie zachęca.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.