Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 02-15-2020, 13:28
Magda-lena Magda-lena jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Tytuły książek w języku obcym

Chciałabym poruszyć temat przekładu tytułów książek, gdzie tytuł i książka są napisane w dwóch różnych językach, np. powieść Mikkela Birkegaarda "Libri di Luca" została oryginalnie napisana w języku duńskim, a tytuł jaki autor nadał swojej powieści jest w języku włoskim.

Czy przekładając taką książkę na język obcy tłumacze powinni również przetłumaczyć jej tytuł czy raczej zachować go w oryginale? Odbiorcą książek są oczywiście czytelnicy, więc: którą wersję wybralibyście jako czytelnicy?

O tym problemie mówi w wywiadzie tłumaczka z języka duńskiego na polski- Bogusława Sochańska:

„Zupełnie innej natury był problem z tytułem wspomnianej przez panią powieści Mikkela Birkegaarda Biblioteka cieni. W oryginale brzmi on Libri di Luca. Cudowny tytuł! To nazwa powieściowego antykwariatu, którego właściciel, z pochodzenia Włoch, miał na imię Luca. Zgodnie z zasadą, którą wyznaję, wszystko, co autor napisze w języku obcym w stosunku do języka oryginału, powinno w przekładzie być zachowane, a nie tłumaczone na język polski. Dlatego zachowałam tytuł Libri di Luca. Niestety, wydawca wolał ten, jaki książce nadano w Anglii i w Niemczech – Biblioteka cieni. Nie mogłam się z tym pogodzić, ale moich argumentów nie przyjęto. I cóż – w Danii powieść była bestsellerem, mimo że duńscy czytelnicy musieli w pierwszej chwili mieć problem z rozszyfrowaniem włoskiego tytułu, a w Polsce? Nie zaufano ciekawości i inteligencji czytelników.”
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-24-2020, 19:37
sjvsu sjvsu jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Fajne jest to wytłumaczenie, sama się nad tym ostatnio zastanawiałam Mnie z drugiej strony zastanawia tłumaczenie na przykład książek Agathy Christie na francuski, gdzie Poirot wtrąca francuskie słówka, wtedy takich smaczków już nie ma w tłumaczeniu, a nawet mogą dziwnie wyglądać.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.