Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 10-11-2018, 11:47
KarolinaBM KarolinaBM jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja bym nie spolszczała ze względu na to, że przeważnie wiadomo gdzie toczy się akcja i trudno mi sobie wyobrazić bohaterów z polskimi imionami w np. Szwecji. Czasami postacie są różnych narodowości i to waśnie imiona o tym świadczą, więc zmienianie ich na bardziej polsko brzmiące zakłócałoby odbiór lektury.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-28-2018, 17:13
ka555 ka555 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zasadniczo lepiej jest zostawić imiona w oryginale, ale wiele też zależy od typu tekstu i okoliczności, w jakich dane imię się pojawia. Czasem zdarza się, że ma duże znaczenie dla fabuły książki albo jest jakąś zabawną grą słów - wtedy warto rozważyć poszukanie jakiegoś polskiego odpowiednika.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-28-2018, 18:19
CHARLI22 CHARLI22 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja zostawiam oryginalne, jeżeli wymaga tego charakter przekładu.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-17-2018, 23:12
NataliaPe NataliaPe jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

O ile konkretne imię nie ma odpowiednika w języku, na który tłumaczę to pozostawiam je w wersji oryginalnej.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-18-2018, 00:54
sswiercz sswiercz jest offline
Kumotr

Domyślnie

Mnie strasznie drażnią przetłumaczone imiona w powieściach i kiedy tłumaczę jakiś tekst i trafiam na imię, to zostawiam je tak jak jest. Wyjątkiem są teksty stricte historyczne, gdzie, tak jak już zostało wspomniane, dane imię zostało już spolszczone i przyswojone, więc gdy czytam na przykład artykuł o Ludwiku XIV, to nie drażni mnie to, że to Ludwik XIV, a nie Louis XIV. Ciekawe jest też spostrzeżenie o tłumaczeniu bajek, tu chyba jednak też bym się pokusiła o przetłumaczenie imion.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-09-2018, 22:48
marcela marcela jest offline
Kumotr

Domyślnie

Jestem raczej zwolenniczką zostawiania oryginalnych imion. Chociaż jeśli imię ma odpowiednik polski to tłumaczenie go nie powoduje aż takiego zamieszania, ale przy imionach, które go nie mają, a mimo to są w jakiś sposób przekładane powstaje chaos. Dobrym przykładem są różne tłumaczenia cyklu książek Pratchetta o Tiffany Aching i zdziwienie polskich czytelników czemu raz jest Tiffeany a innym razem Akwila.
Sądzę też, że jeśli spolszcza się imiona to należy być w tym konsekwentnym i robić to całkowicie, a nie jak np. w Harrym Potterze - w oryginale jest Cedric Diggory - przetłumaczony na Cedrik Diggory, kiedy właściwie polski odpowiednik jego imienia powinien brzmieć Cedryk.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.