Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 09-27-2018, 22:05
pantofel102 pantofel102 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Zalety bycia tłumaczem ustnym

Często słyszy się o problemach i trudnościach związanych z pracą tłumacza ustnego dlatego też zawsze zastanawiało mnie pytanie: co sprawia, że ludzie podejmują się tłumaczeń ustnych? W moich oczach taka praca to niewiarygodny stres i bycie niedocenionym, dlaczego więc jesteście, lub chcecie zostać tłumaczami ustnymi?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-28-2018, 06:34
davew davew jest offline
Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez pantofel102 Pokaż post
Często słyszy się o problemach i trudnościach związanych z pracą tłumacza ustnego dlatego też zawsze zastanawiało mnie pytanie: co sprawia, że ludzie podejmują się tłumaczeń ustnych? W moich oczach taka praca to niewiarygodny stres i bycie niedocenionym, dlaczego więc jesteście, lub chcecie zostać tłumaczami ustnymi?
Satysfakcja i aspekt finansowy, ale raczej przede wszystkim aspekt finansowy
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-28-2018, 15:08
Gringa Gringa jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Łódź
Domyślnie

Skąd to wrażenie, że tłumacz ustny jest niedoceniany? Nie spotkałam się nigdy z takim odczuciem.

Tłumaczem ustnym jeszcze nie jestem, ale aktywnie dążę do zostania nim.
Plusy jakie widzę to: kontakt z ludźmi i światem (albo z kabiną), a nie tylko z komputerem, brak konieczności pracy w domu (poza przygotowaniami do kolejnych projektów), możliwość wyjazdów na tłumaczenia, zarobki, niezależność (tłumacze ustni zazwyczaj są freelancerami) i właśnie satysfakcja
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-28-2018, 18:55
nina12's Avatar
nina12 nina12 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zgadzam się z przedmówczynią, że tłumacze ustni są akurat doceniani, wydaje mi się nawet bardziej niż pisemni. Ja chciałabym w przyszłości pracować jako tłumacz zarówno ustny jak i pisemny. Myślę, że zaletą tłumaczeń ustnych jest kontakt z ludźmi, praca "w terenie", wyjazdy i większa satysfakcja (zwłaszcza ze względu na trudności z nimi związane). Jest to świetna odmiana od ślęczenia nad biurkem nad tłumaczeniami pisemnymi (które oczywiście mają również swoje zalety).
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-29-2018, 15:46
izabelapoz izabelapoz jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Poznań
Domyślnie

Na studiach pewien prowadzący powtarzał nam, że tłumacz pisemny ma bardziej odpowiedzialne zadanie, ponieważ jego tłumaczenie może zostać później zweryfikowane, jest utrwalone na piśmie i ktoś może poddać je analizie. Poza tym jego praca jest o wiele bardziej pracochłonna, niż tłumacza ustnego. Jego zdaniem tłumacz ustny nie musi szukać idealnych sformułowań, gdyż często nie ma na to czasu a ważne jest tylko przekazanie odpowiednich informacji. Myślę, że to podstawowe zalety bycia tłumaczem ustnym - świadomość, że nikt nie będzie analizował każdego wpowiedzianego słowa. Choć to też zależy od sytuacji.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-01-2018, 12:13
Verbena Verbena jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez izabelapoz Pokaż post
Na studiach pewien prowadzący powtarzał nam, że tłumacz pisemny ma bardziej odpowiedzialne zadanie, ponieważ jego tłumaczenie może zostać później zweryfikowane, jest utrwalone na piśmie i ktoś może poddać je analizie. Poza tym jego praca jest o wiele bardziej pracochłonna, niż tłumacza ustnego. Jego zdaniem tłumacz ustny nie musi szukać idealnych sformułowań, gdyż często nie ma na to czasu a ważne jest tylko przekazanie odpowiednich informacji. Myślę, że to podstawowe zalety bycia tłumaczem ustnym - świadomość, że nikt nie będzie analizował każdego wpowiedzianego słowa. Choć to też zależy od sytuacji.
Mimo braku weryfikacji wydaje mi się, że praca tłumacza ustnego jest równie odpowiedzialna. Wyobraźmy sobie szefów spółek na ważnym posiedzeniu i tłumacza, który przekręca ich słowa w tłumaczeniu i podpisują umowę, myśląc, że się dogadali, a w rzeczywistości ich cele są zupełnie rozbieżne.
Jeśli chodzi o aspekt finansowy, to kilka razy już słyszałam, że spośród różnych tłumaczy, ustnym wiedzie się najlepiej, ale nie wiem czy to prawda, bo nie praktykuję.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-01-2018, 14:26
ave ave jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez davew Pokaż post
Satysfakcja i aspekt finansowy, ale raczej przede wszystkim aspekt finansowy
Nasza wykładowczyni na studiach zawsze powtarza,że najlepiej opłacani są tłumacze symultaniczni. Oczywiście praca bardzo trudna i trzeba mieć predyspozycje.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-03-2018, 21:01
Dominiczka Dominiczka jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Tłumacze ustni są dobrze opłacani, a dodatkowo jest też wiele typów takiego tłumaczenia. Ja na przykład wiem, że obecnie nie dałabym rady tłumaczyć konsekutywnie, ale mogłabym się podjąć tłumaczenia zdania po zdaniu. Wydaje mi się, że jest to stresująca praca i wszystko zależy od naszej umowy z rozmówcą przed tłumaczeniem (czy będzie mówił 5 minut, a potem my, jak wypadku tł. konsekutywnego, czy po 4-5 zdań i robił pauzę, jak w przypadku tł. liaison), ale jest to też kwestia wprawy, robienia dobrych notatek, pamięci.... Na pewno na koniec, jeśli wszystko się uda, czuje się dużą satysfakcje.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-10-2018, 11:25
KarolinaBM KarolinaBM jest offline
Kumotr

Domyślnie

Tłumacze ustni mają o tyle gorzej, że czasem od ich kultury osobistej może zależeć podpisanie umowy, dobre relacje pomiędzy firmami, etc. Tłumacze, którzy nie są świadomi różnic kulturowych, a którzy tłumaczą spotkania biznesowe, mogą swoim zachowaniem doprowadzić do choćby zerwania negocjacji.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-12-2018, 18:04
patryck29's Avatar
patryck29 patryck29 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Nie mam za bardzo wiedzy i doświadczenia w tym temacie. Nie będę w stanie pomóc...
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.