Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 02-27-2012, 03:18
kyjol's Avatar
kyjol kyjol jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Poznań
Domyślnie

Kino azjatyckie jest bardzo specyficzne, ale osobiście bardzo mi się podoba. Jest przesiąknięte orientalnymi konceptami na płaszczyźnie duchowej i artystycznej co raczej nie może nie podobać się komukolwiek pasjonującemu się dalekim wschodem.
Z japońskich reżyserow to oczywiście klasyka czyli Kurosawa, Ozu, Mizoguchi, Itami, Naruse, Kitano.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-08-2012, 22:17
usako usako jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez nensha Pokaż post
Kolejny warty polecenia japoński film to "Okuribito"(...). Fabuła obraca się wokół problemu życia i śmierci(...)Daje też pewien obraz na japońskie społeczeństwo i na ludzką mentalność ogólnie.
Właściwie to wydaję mi się, że głównym problemem w tym filmie jest społeczne wykluczenie ludzi przynależących do Eta, mających kontakt z krwią, śmiercią. Pokazuje, że w świadomości Japończyków ta klasa wciąż istnieje, mimo że od dawna wszelki podział klasowy jest zniesiony.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-25-2012, 22:14
usako usako jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Dawne kino

A znacie jakieś japońskie filmy z początków kina? Może nieme?
Ja znam film "Arigatou-san", ale chodzi mi o jeszcze starsze.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-09-2012, 13:38
magdalenakr magdalenakr jest offline
Kumotr

Miejscowość: Wrocław
Domyślnie Kurosawa i Miyazaki

Jak już ktoś wcześniej zauważył, niewątpliwie, Akira Kurosawa i Hayao Miyazaki są najbardziej rozpoznawalnymi w Polsce reżyserami japońskimi.
Jeśli idzie o Kurosawę, osobiście polecam "Tron we krwi". Ktoś we wcześniejszym poście napisał, że wynudził się na śmierć przy tym filmie. Nie mogę zaprzeczyć, że film odrobinę się rozciąga, jednak sam pomysł już intryguje - "Makbet" po japońsku. Obawiałam się, że przy japońskiej tendencji do nadmiernej ekspresji aktorów, może to wyjść trochę komicznie, jednak film był naprawdę interesujący. Emocje i szał oddane bardzo wiarygodnie. Do tego przepiękna scena z wiedźmą, która w kolorze zapewne nie wyszłaby równie korzystnie.
Co do Miyazakiego - naprawdę każdy jego film jest uroczy i pomysłowy. Reżysera nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Najbardziej jednak przypadły mi do gustu "Księżniczka Mononoke" i "Spirited Away".
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-10-2012, 20:15
usako usako jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez usako Pokaż post
A znacie jakieś japońskie filmy z początków kina? Może nieme?
Jeżeli kogoś by to interesowało, to już znalazłem całą serię filmów z pierwszej połowy XX w.
Seria została nazwana "Talking Silents". Ja oglądałem z tego "Toukyo koushinkyoku" i "Orochi".
Tu jest link do japońskiego amazona:
[URL="http://www.amazon.co.jp/s/ref=nb_sb_noss?__mk_ja_JP=%E3%82%AB%E3%82%BF%E3%82 %AB%E3%83%8A&url=search-alias%3Daps&field-keywords=%22Talking+silents%22&rh=i%3Aaps%2Ck%3A%2 2Talking+silents%22&ajr=0"]nieme filmy- amazon[/URL]
Osobiście bardzo przypadły mi do gustu. Odnoszę wrażenie, że nieme kino bardzo skupia się na jakiejś konkretnej historii przez co przekaz jest dosyć specyficzny. Mimo, że wszystkie wątki wykorzystane w tych filmach są już dobrze znane, to i tak ich fabuła może zaskakiwać.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-14-2012, 08:49
ola_g ola_g jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja nie jestem specjalną fanką kina japońskiego. Ciężka symbolika i nie tylko drugie ale i trzecie albo czwarte dno, to jednak lekka przesada
Ale np. po prostu uwielbiam filmy Hayao Miyazaki'ego! "Ruchomy zamek Hauru" to ostatnio mój faworyt
Horrory też trzeba docenić.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-08-2012, 22:59
minakiel minakiel jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Japońskie kino jest specyficzne, często niezrozumiałe dla np Europejczyka czy Amerykanina ze względu na zupełnie inną kulturę. Chociażby japońskie horrory. Straszą tam często kobiety o długich, czarnych włosach, same włosy pełzające po ziemi, kapiąca woda itp. Te filmy są bardzo często mniej krwawe, niż np amerykańskie horrory i działają na psychikę. Ja lubię japońskie kino, ale muszę przyznać, ze tak jak np uwielbiam Miyazaki'ego to np do japońskich dram nie mogę się przekonać.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-09-2012, 09:08
Grimik Grimik jest offline
Kumotr

Domyślnie

Problem w tym, że duża część dzisiejszej japońskiej kinematografii to animacje. Chociażby wspomniany wcześniej "Ruchomy zamek Hauru". Niestety filmy z aktorami wypadają w tym kraju naprawdę słabo, głównie ze względu na nadekspresywność aktorów.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-09-2012, 20:12
Jaroslaw Jaroslaw jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ta "nadekspresyjność" wynika raczej z ich kultury - wystarczy obejrzeć pierwszy lepszy show w tv i ludzie faktycznie zachowuja sie w ten sposob.

Zdecydowanie warto oglądać anime - jest sporo dobrych tytułów dla dorosłych, chociaż z tego powodu że anime jest głównie kierowane do dzieci to zazwyczaj wszystko zaczyna i kończy się tylko na mandze.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-21-2016, 15:32
alice9 alice9 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jeśli chodzi o nowsze filmy, to z pewnością warte uwagi są obrazy Hirokazu Koreedy. Jego dwa ostatnie filmy: "Soshite chichi ni naru" (2013) oraz "Umimachi diary" (2015) zostały zauważone i docenione nominacjami na festiwalu w Cannes, można było je również obejrzeć na Festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu.
Polecam obydwa.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.