Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 07-28-2019, 14:39
bagatelka bagatelka jest offline
Kumotr

Domyślnie Jak uczyć się serbskiego i chorwackiego samemu?

Moje początki nauki były proste i przyjemne. Teraz chcę osiągnąć wyższy poziom w tych językach, ale nie wiem jak, skoro nie ma praktycznie żadnych książek do nauki. Mam książki 'serbski dla początkujących' i dla 'zaawansowanych', ale z tej drugiej w ogóle nie da się uczyć, bo objaśnienia lakoniczne lub nie ma ich wcale. Nie ma też słownika.

W ogóle nie jestem w stanie przeskoczyć ponad poziom A2... Próbowałem tłumaczyć teksty z portali, ale działa to na mnie silnie demotywująco, bo co z tego, że znam znaczenie słów, skoro nie znam konstrukcji gramatycznych i wychodzą głupoty w tłumaczeniu. Teksty z portali są za trudne dla mnie.

Czasami ratuje mnie google translate, ale niektórych zdań nawet i on nie potrafi przetłumaczyć.

Wziąłem więc się za bajki dla dzieci. Tutaj już znacznie lepiej, ale i tu też zdarzają się dziwnie zbudowane zdania, że nie wiadomo o co chodzi.

W moim mieście niestety nie ma kursów serbskiego i chorwackiego, nie ma też prywatnych nauczycieli...

Jak więc kontynuować naukę?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-28-2019, 18:13
Daria285219's Avatar
Daria285219 Daria285219 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Zwykle biblioteki uniwersyteckie (o ile taka filologia jest na danej uczelni, oczywiście) dysponują słownikami, tekstami w oryginale czy innymi pomocami naukowymi. No ale, jeśli nie biblioteka uniwersytecka to polecam sprawdzić ofertę na empik.com, można tam znaleźć słowniki i rozmówki. Poza tym jest jeszcze coś takiego jeśli chodzi o słownik polsko-chorwacki: [url]https://shop.skolskaknjiga.hr/znanstvena-i-strucna/rjecnici-enciklopedije/rjecnici/poljsko-hrvatski-rjecnik.html[/url] i coś takiego jeśli chodzi o podręcznik do gramatyki języka serbskiego na poziomie trochę bardziej zaawansowanym niż podstawowy: [url]https://www.korisnaknjiga.com/serbian-for-foreigners-intermediate-course-(srpski-za-strance-srednji-kurs)-naslov-70420[/url] Sprawdziłam i obie te książki można zamówić do Polski, niestety jest to spory wydatek, bo po przeliczeniu na złotówki, wychodzi ok. 550zł za obie książki z przesyłką. Myślę, że można też poszukać na różnych grupach na facebooku, może tam ktoś będzie chciał się pozbyć takich lub podobnych książek, dzięki czemu wyjdzie o wiele taniej powodzenia

Ostatnio edytowane przez Daria285219 : 07-28-2019 o 18:18.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-29-2019, 13:12
puma.domowa puma.domowa jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jest możliwość kursów przez Skype.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-30-2019, 10:24
kamila0503 kamila0503 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Możesz też spróbować aplikacji na telefon. Np. 50 languages, w którym jest serbski. Oferują one naukę słówek i gramatyki, ale też rozmowy z native speakerami.

Ostatnio edytowane przez Daria285219 : 08-03-2019 o 00:39. Powód: błąd interpunkcyjny
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-05-2019, 15:03
Szvejkova Szvejkova jest online
Podszyszkownik

Domyślnie

Warto znaleźć osobę z Chorwacji albo Serbii, która chciałaby uczyć się polskiego. Wtedy można wzajemnie sobie pomagać.

Ostatnio edytowane przez Daria285219 : 08-05-2019 o 16:58. Powód: literówki
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-09-2019, 02:15
kingariko11 kingariko11 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Oprócz studiów filologicznych można kupić książkowe kursy szybkiej nauki języka. Niestety nie gwarantują one wysokiego poziomu jak po studiach filologicznych.

Ostatnio edytowane przez Daria285219 : 09-14-2019 o 20:18. Powód: błąd interpunkcyjny
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.