Narzędzia wątku Wygląd
Stary 04-11-2010, 14:01
Ikari Ikari jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez alexa Pokaż post
Chciałam również podkreślić różnicę między lektorem a dubbingiem, bo jest ona niby oczywista, ale w kontekście naszego tematu - znacząca.
Lektor ( jedna osoba ) wypowiada przetłumaczone kwestie równocześnie lub z lekkim opóźnieniem w stosunku do oryginalnych dialogów, natomiast dubbing to kompletne 'oczyszczenie' z oryginalnej linii dialogowej i zastąpienie jej analogiczą przy zachowaniu podziału na role. Kwestie są wypowiedziane oczywiście w języku widza.
Ta kwestia jest dyskutowana w dziale Pierwsze kroki w temacie Co to jest voice over? (link: [url]http://forum.mlingua.pl/showthread.php?t=1348[/url])

Nie przepadam za wersjami z lektorem, jakoś przyzwyczaiłem się do napisów i dubbingu (w przypadku filmów animowanych). Co zauważyłem za granicą, np. w Belgii większość zagranicznych produkcji (typu "Prison Break" czy "Fantastic Four") była wyświetlana z oryginalną ścieżką dialogową z dołączonymi napisami w języku niderlandzkim. Ciekawi mnie ile jeszcze czasu upłynie zanim tego typu praktyka pojawi się w polskiej telewizji - z całą pewnością naród "osłuchałby się" przynajmniej z językiem angielskim. Oczywiście co kto lubi, nie wszystkim musi przypaść do gustu konieczność czytania ścieżki dialogowej bo to wymaga dodatkowego wysiłku od widza. Wydaje mi się, że młodszym pokoleniom taka opcja jest szczególnie na rękę, zwłaszcza w kontekście nauki języków obcych.

Dla maniaków językowych napisy ułatwiają sprawdzenie poprawności językowej tłumaczenia, gdyż nie zawsze da się z łatwością wychwycić oryginalną ścieżkę dialogową z pod tej nałożonej z polskim lektorem.
Odpowiedź z Cytowaniem

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.