Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 02-06-2012, 12:07
ciechorka ciechorka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Hiszpański - z jaką wymową mówicie?

Mój nowy uczeń stwierdził, że chce mówić wersją "amerykańską", czyli fonetycznie łatwiejszą trochę dla Polaków. Ja sama mówię po "iberyjsku", wersja standard.
A wy? Macie taką wymowę od jakiej zaczynaliście naukę, czy potem się przekwalifikowaliście na jakieś dialekty,itp?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-06-2012, 14:00
Madziarra Madziarra jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Myślę, że to naturalne, że na początku mówi się z taką wymową, jakiej używa osoba, która nas uczy. Zmienia się to później ewentualnie z powodu wyjazdu i przebywania w otoczeniu osób mówiących w inny określony sposób. Chociaż znam kilka osób, które np. studiując angielski uczą się samodzielnie mówienia z określonym akcentem, mimo że na uniwersytecie uczy się wersji 'RP'.
Ja mówiąc po hiszpańsku stosuję wymowę, jakiej uczy mnie mój zaprzyjaźniony nauczyciel Peruwiańczyk.
Chociaż ostatnio po spędzeniu dłuższego czasu z chłopcem z Madrytu zaczęłam wymawiać niektóre rzeczy tak, jak Hiszpanie, nie Peruwiańczycy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-07-2012, 15:29
annka_ annka_ jest offline
Kumotr

Domyślnie

Zgadzam się z Madziarrą
Moja obecna nauczycielka (jedyny nativ, który mnie uczy) pochodzi z Madrytu i staram się ja naśladować jak mogę. Nie miałam nigdy zajęć z fonetyki hiszpańskiej, więc polegam tylko na własnym słuchu:]
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-07-2012, 17:47
eltordo eltordo jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Wersja "amerykańska"? Przecież to niemal cały kontynent z ogromnymi różnicami! Porównajcie sobie wymowę Meksykańską do Argentyńskiej i są wielkie różnice. Obawiam się, że Twój uczeń nie wie o czym mówi.
Rok temu siedziałem semestr w Kastylii, mam nadzieję że osmozą przejąłem chociaż trochę ichniej wymowy, chociaż trudno mi się samemu ocenić.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-08-2012, 08:10
monikabogdalska monikabogdalska jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Tu chodzi o możliwość "sesear", tak myślę, a więc, że C i Z wymawia się po prostu jak [s] a nie jak [θ]. Ja często proponuję moim początkującym uczniom, żeby tak właśnie mówili, bo nie zawsze od razu są w stanie załapać dźwięk zety.

Ja osobiście mówię tzw. wersją północnoatlantycką, czyli taką jak w większości Hiszpanii (z wyjątkiem południa i Kanarów). Nie znam innych ale bardzo bardzo fascynuje mnie wymowa Argentyńczyków, a zwłaszcza porteños. Chciałabym móc mówić ich sposobem.

A propósito... W czwartek na Dwójce puszczają "Sekret jej oczu", argentyński film, bardzo dobry. Polecam!
Stary 02-08-2012, 12:15
ciechorka ciechorka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Dokładnie, chodzi tu głównie o "seseo", bo to najbardziej "rzuca się w uszy" przy porównywaniu tych wersji.
Wiem, że hiszpański w Ameryce też jest pełen równych wariantów, ale uczeń miał chyba głównie ten aspekt na myśli....
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-08-2012, 17:01
BWJD BWJD jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Na samym początku pewnie każdy z nas mówił "w wersji amerykańskiej", bo oprócz seseo drugą najbardziej wyraźną charakterystyką standardu europejskiego jest dziąsłowe "s", a w Ameryce chyba wszyscy je wymawiają tak, jak my.
Z mojego doświadczenia wynika, że potem, w zależności od uwagi jaką się przywiązuje do wymowy, "muzyczności ucha" i chęci, część stara się naśladować standard hiszpański.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-08-2012, 22:03
monikabogdalska monikabogdalska jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez BWJD Pokaż post
Na samym początku pewnie każdy z nas mówił "w wersji amerykańskiej", bo oprócz seseo drugą najbardziej wyraźną charakterystyką standardu europejskiego jest dziąsłowe "s", a w Ameryce chyba wszyscy je wymawiają tak, jak my.
Z mojego doświadczenia wynika, że potem, w zależności od uwagi jaką się przywiązuje do wymowy, "muzyczności ucha" i chęci, część stara się naśladować standard hiszpański.
A to ciekawe co piszesz o tym "s". Jakiś Hiszpan mi kiedyś powiedział, że hiszpańskie "s" jest inne od polskiego. A ja się zdziwiłam bo nic takiego nie słyszę Naprawdę jest jakieś inne???
Stary 02-09-2012, 11:15
yosia83 yosia83 jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Poland
Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez monikabogdalska Pokaż post
A to ciekawe co piszesz o tym "s". Jakiś Hiszpan mi kiedyś powiedział, że hiszpańskie "s" jest inne od polskiego. A ja się zdziwiłam bo nic takiego nie słyszę Naprawdę jest jakieś inne???
Właśnie ciekawa sprawa z tym S, bo po polsku mówiąc S masz język (mniej więcej) na dolnej linii zębów, a po hiszpańsku język idzie w górę i właściwie dotyka podniebienia.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-09-2012, 12:33
jkicinska jkicinska jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez monikabogdalska Pokaż post
Ja również nie widziałam na początku żadnej różnicy. Dopiero na studiach wykładowca fonetyki uświadomił mnie, że jest "znacząca" różnica. Tak jak pisze yosia86 hiszpańskie s wymawiamy niemal dotykając językiem podniebienia, dlatego też może się wydawać, że hiszpanie odrobinę "seplenią".
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.