Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 09-11-2011, 23:33
unagi unagi jest offline
Kumotr

Miejscowość: Poznań
Domyślnie Zabawne błędy językowe

To może tym razem o błędach nie tyle denerwujących, co zabawnych

Moje ulubione to chyba kontaminacje. Swego czasu nawet zapisywałam najzabawniejsze przykłady, całkiem spory zbiorek z tego powstał: "czuć się jak piąta kula u nogi", "jak gołąbek prowadzony na rzeź", "siedzieć jak kotek pod miotłą", "zrównać z błotem", "głowić się i troić"... Wszystko autentyki

Macie jakichś swoich faworytów?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-12-2011, 09:38
ana_901 ana_901 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

O ile dobrze pamiętam, to kopalnią tego typu błędów, była postać Violetty z polskiej wersji serialu "Brzydula"
Kilka przykładów:
- żyć pod abażurem
- umarł w szpilkach
- wywalić z pracy na zbity bruk
- gdzie raki nocują
- obiecywać jabłka na wierzbie

Niestety sporo osób robi podobne błędy w życiu codziennym...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-15-2011, 14:33
gingerhope gingerhope jest offline
Kumotr

Domyślnie

Mnie bawi masło maślane, czyli potoczne określenie tzw. pleonazmów (wyrażeń niepoprawnych), w których jedna część wypowiedzi zawiera te same treści, które występują w drugiej części. Najczęstsze błędy które słyszę:

- okres czasu (dostaję gęsiej skórki) - bardziej bezpieczne jest użycie wyrażenia "w tym czasie/okresie",
- w dniu dzisiejszym, w miesiącu kwietniu - lepiej powiedzieć: dziś, w kwietniu (prosto i poprawnie)
- fakt autentyczny (brrr, jakby fakt nie był sam w sobie autentyczny)
- potencjalne możliwości

i cudeńko codzienności, słyszane na każdym niemal kroku: cofać (się) do tyłu
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-20-2012, 17:23
Iverling Iverling jest offline
Szyszkownik

Smile

Moja siostra stworzyła nowy, dość obrazowy frazeologizm: "odcinała się drzwiami i oknami"

Ostatnio edytowane przez Iverling : 12-20-2012 o 17:25.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-15-2011, 14:35
gingerhope gingerhope jest offline
Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez unagi Pokaż post
To może tym razem o błędach nie tyle denerwujących, co zabawnych

Moje ulubione to chyba kontaminacje. Swego czasu nawet zapisywałam najzabawniejsze przykłady, całkiem spory zbiorek z tego powstał: "czuć się jak piąta kula u nogi", "jak gołąbek prowadzony na rzeź", "siedzieć jak kotek pod miotłą", "zrównać z błotem", "głowić się i troić"... Wszystko autentyki

Macie jakichś swoich faworytów?
Mój mąż "zastrzelił" mnie kiedyś mówiąc, że mu ulga spadła (-> poczuł ulgę + spadł mu kamień z serca). Do dziś nie mogę wyjść z podziwu dla jego kreatywności
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-15-2011, 19:49
ebuczynska ebuczynska jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Niesamowicie się można ubawić czytając te wszystkie wypowiedzi. Oczywiście nagminnie słyszę fakt autentyczny (nawet w telewizji!) i ręce mi opadają. Bardzo często można spotkać 'godzina czasu' albo 'mniejsza połówka'.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-15-2011, 21:00
Kira Kira jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Gdańsk
Domyślnie

A ja się "pochwalę", że samej mi ostatnio wyszły nietypowe "sklejenia" wynikłe z nienadążaniem języka nad myślami

Jak często bywa, głowa pomyślała za dużo, gorliwość chciała się wykazać i w konsekwencji powiedziało mi się:
"Głodnemu pies na myśli" (oczywiście powstałe z chęci stwierdzenia, iż "Głodnemu chleb na myśli" lecz "Nie dla psa kiełbasa!") oraz
"Kółko maślane" (również z uwagi na temat powtarzanego w pewnym dokumencie "W kółko Macieju" "Masła maślanego").

Powiedzonka się przyjęły jako ekonomiczne 2 w 1 i teraz dwa razy trzeba się zastanowić, dlaczegóż otoczenie wybucha niepohamowana radością w obliczu tak naturalnych stwierdzeń
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-16-2011, 10:48
cynamonowapanna's Avatar
cynamonowapanna cynamonowapanna jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Kira Pokaż post
"Głodnemu pies na myśli"
Pies to jeszcze z Bogiem, ale "Głodnemu chłop na myśli" ( w rozmowie dwóch "wolnych" kobiet)

I jeszcze "odrodzić się jak sfinks z popiołów" - tekst wykładowcy, podczas zajęć o wypaleniu zawodowym. Nie mogliśmy się powstrzymać od głupich żartów w stylu pytań: czy zna pani "zagadkę feniksa"?
Stary 09-16-2011, 12:50
jasiek_barca's Avatar
jasiek_barca jasiek_barca jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Gdańsk
Domyślnie

@cynamonowapanna
Dobry tekst z zagadką feniksa

Mnie bardzo bawi, jak ludzie mówią o wszystkim, że jest przysłowiowe. Dużo rzeczy w języku potocznym najwyraźniej jest przysłowiowych i w sumie nie bardzo wiem, dlaczego tak jest...
Żeby przybliżyć konwencję, jaką mam na myśli: mam taki jeden tekst, który padł z ust jakiegoś komentatora piłki nożnej: "podkręcił piłkę przysłowiowym rogalem!"
"W owym czasie przyjaciel zgubi młotek przyjaciela... A dzieci nie będą wiedzieć, gdzie są rzeczy ich ojców, które ci położyli tam około ósmej wieczorem poprzedniego dnia." Projekty samodzielne: GTA: San Andreas, Vampire The Masquerade: Bloodlines, Two and a Half Men, A bit of Fry and Laurie
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-19-2011, 08:51
kosatek kosatek jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez cynamonowapanna Pokaż post
Pies to jeszcze z Bogiem, ale "Głodnemu chłop na myśli" ( w rozmowie dwóch "wolnych" kobiet)

I jeszcze "odrodzić się jak sfinks z popiołów" - tekst wykładowcy, podczas zajęć o wypaleniu zawodowym. Nie mogliśmy się powstrzymać od głupich żartów w stylu pytań: czy zna pani "zagadkę feniksa"?
Ja ostatnio się przejęzyczyłem i powiedziałem w towarzystwie " trafiła kosa na siano". Całkiem trafne powiedzenie, nieprawdaż ?
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.