Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08-06-2014, 13:18
Inna's Avatar
Inna Inna jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie Soczewki kontaktowe czy okulary?

Już od dawna zastanawiam się co lepiej: okulary czy soczewki. Nie noszę zawsze okulary, bo nie lubię. Każdy okulista ma swoją opinię na ten temat, temu jestem bardzo ciekawa zdania osób, które przeszły z okularów na soczewki. Jakie są wady i zalety noszenia soczewek? Może ktoś z Was wolę okulary? Będę bardzo wdzięczna za pomoc.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-06-2014, 14:14
vertejas vertejas jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Moja koleżanka nosiła kiedyś soczewki. Na początku używała tych, które można nosić przez miesiąc. Pamiętam, że zawsze narzekała, że jak tylko utnie sobie drzemkę w ciągu dnia to budzi się z piekącymi oczami. Druga sprawa to to, że zawsze trzeba dbać o ich sterylną czystoć aby bakterie nie dostały się do oka (łatwo o zapalenie spojówek, a nawet o utratę wzroku w drastycznych przypadkach). Później przeszła na soczewki, które trzeba było codziennie zmieniać co z kolei było dość męczące i kosztowne. Na koniec zdecydowała się na laserową korektę wzroku, którą trzeba było powtarzać raz na kilka lat. Myślę, że koniec końców to była najlepsza decyzja
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-06-2014, 18:20
Magnolia27 Magnolia27 jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Tarnowskie Góry
Domyślnie

Witaj
Ja noszę okulary i już naprawdę się do nich przyzwyczaiłam. Dla mnie mają więcej zalet niż wad.
A jeśli chodzi o soczewki to moja siostra obecnie je nosi ( a parę lat temu nosiła okulary). Zdarzało się, że piekły ją oczy, poza tym nosząc soczewki trzeba używać płynów do nich.Trzeba pamiętać o ściągnięciu ich wieczorem, bo inaczej rano oczy są czerwone i szczypią. Częściej chodzi się do okulisty i te wizyty niejednokrotnie są prywatne. Poza tym kiedyś szukałyśmy jej soczewki w łazience, bo jej spadła. Zdecydowanie łatwiej jest znaleźć okulary.
Ale decyzja należy do Ciebie Ja okulary noszę na stałe ponad 12 lat i nie zamieniłabym ich na soczewki
pozdrawiam
Beata
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-06-2014, 19:23
marekuchan marekuchan jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

mam wadę wzroku około -4,5 i próbowałem przez długi czas nosić jedne i drugie i ostatecznie zdecydowałem się na okulary.
Z soczewkami było sporo zachodu jeżeli chodzi o wymianę płynu itd a pod koniec dnia i tak nie mogłem się doczekać momentu w którym je zdejmę i założę okulary
ale największym plusem soczewek jest ostrość widzenia pod każdym kątem patrzenia co jest bardzo kuszące

no i okulary chyba ostatnio wróciły do mody co nie ?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-07-2014, 21:24
hannakedzierska hannakedzierska jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Po kilkunastu latach w okularach przerzuciłam się na soczewki i teraz na pewno nie zamieniłabym ich z powrotem na okulary. Zapewniają większy komfort, zwłaszcza w zimie, kiedy szkła okularów pokrywają się parą po wejściu do ciepłego pomieszczenia (przynajmniej dla mnie było to dość uciążliwe). Poza tym, w soczewkach możesz bez problemu oprawiać sport, np. pływać albo jeździć na rowerze bez obawy o to, że okulary spadną. Minusem na pewno jest cena, no i to, że oczy męczą się w soczewkach, raz na jakiś czas zaleca się robić przerwy, żeby oczy "odpoczęły".
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-07-2014, 23:13
nageoire's Avatar
nageoire nageoire jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Ja osobiście wolę soczewki, noszę je już jakieś 9 lat. Jednak osoba nosząca je zawsze powinna mieć przy sobie parę okularów, ja nie wyobrażam sobie chodzenia non-stop w szkłach kontaktowych, nawet jeśli są one przystosowane do spania w nich. Zawsze zdejmuję je na noc. Minusem soczewek czasem jest ich zabrudzenie po dłuższym noszeniu w ciągu dnia i odczuwalny przez to dyskomfort. Ale poza tym ułatwiają bardzo życie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-09-2014, 22:53
Ianthe Ianthe jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja zrezygnowałam z soczewek przede wszystkim ze względu na dość wysoką cenę. W każdym oku mam inną wadę i musiałam kupować dwa osobne opakowania... Poza tym dużo trudniej je założyć niż okulary, no i ogólnie jest przy nich o wiele więcej zachodu... Dla niektórych minusem może być "szpecący" wygląd okularów, ale teraz jest tyle ładnych oprawek do wyboru, że i z tym można sobie poradzić, a okulary nie będą wpływać negatywnie na wygląd twarzy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-10-2014, 12:44
Mesmerise Mesmerise jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

to zależy od wady i od tego, co będziesz w nich robiła.
np. do wody, na basen, morze, jezioro - soczewki niezbyt się nadają.
ale np. do prowadzenia auta - zdecydowanie lepsze są soczewki, dokładniejsze (ale tak jak już mówiłam, to też zależy od wady)
soczewki też są związane mimo wszystko z pewnymi stałymi kosztami (polecam kupować przez internet, np. na allegro, jest o wiele taniej a jakościowo nie ma różnicy), z okularami jest mniej wydatków.
Z soczewkami też jest więcej zabawy - sterylnie czyste ręce, nalej płynu, wylej płynu, włóż, wyjmij, zakręć, zagięło się, spać w nich nie pójdziesz niestety - okulary hop siup zdejmujesz, kładziesz i po sprawie.
Niektórzy z kolei lepiej wyglądają w okularach, bo w soczewkach jest im ,,goło", czują się blado i niewyraźnie, nie wiem jak sprawa wygląda u Ciebie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-11-2014, 10:16
venicequeen venicequeen jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Soczewki ścierają rogówkę i mogą zarysowywać powierzchnię oka, powodując trwałe zmiany, nie powinno się ich też używać w sytuacjach, kiedy z zasady rzadziej się mruga, czyli do pracy przy komputerze, do długiej jazdy samochodem i do wielogodzinnego czytania. Problemem jest też to, że kiedy oczy są zmęczone lub wysuszone, soczewki uwierają. Nie jest jednak tak, że soczewki nie mają plusów - do najważniejszych zaliczam to, że nie parują i są bardziej efektowne.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-11-2014, 10:44
Pepper Pepper jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Kraków
Domyślnie

okulary też się średnio nadają na basen

myślałam kiedyś o soczewkach, jako nastolatka przekonana, że fatalnie wyglądam w okularach... ale trochę mnie przeraża codzienne grzebanie sobie w oczach i wkładanie do nich ciała obcego. problem zniknął, kiedy udało mi się wreszcie dobrać idealne oprawki
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.