Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 04-14-2016, 23:50
Syrinks Syrinks jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

A ja miałam problemy, żeby znaleźć nauczycieli do prywatnych zajęć z niemieckiego, bo tak dużo pracy mieli, więc chyba jest sporo chętnych do nauki tego języka.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-15-2016, 17:16
sywozn sywozn jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Na mojej uczelni na filologii germańskiej jest coraz mniej chętnych. W trybie zaocznym, na magisterce jest nas około 16 na roku. Podobno zastanawiają się, czy w przyszłym roku utworzą w ogóle kierunek. Z czego to wynika? Nie mam pojęcia.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-08-2016, 14:01
Kealm Kealm jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Według mnie zainteresowanie niemieckim cały czas ma swoje wzloty i upadki, i nie jest to coś czym należałoby się przejmować. Jeśli w danym mieście i roku jest akurat spadek zainteresowania, to za pięć lat okaże się, że wraca on do łask. Nie mówiąc o tym, że akurat wtedy króluje on w innych częściach Polski.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-08-2016, 15:49
aneta1993 aneta1993 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Rzeczywiście język niemiecki nie jest zbytnio popularny, zwłaszcza jeśli porównamy go z językiem angielskim. Myślę, że faktycznie może się on wydawać trudny (tak było w moim przypadku )jednak obecnie nauka niemieckiego jest opłacalna
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-09-2019, 06:04
Hikari Hikari jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

To może wypowie się ktoś kto zaczął się uczyć niemieckiego dość późno i przestał.
Zacząłem się uczyć niemieckiego dopiero w liceum, bo nie było opcji wyboru innego języka, i właśnie myślę, że poniekąd to może być przyczyną. Nie rozumiem po co zmuszać ludzi do nauki języka którego nie chcą. Tym bardziej, że szkodzi to i rynkowi, i samym uczniom. Uważam, że powinna być większa możliwość wyboru i postawiony nacisk na dobre opanowanie języka, a jak wiemy z tym w polskich szkołach bywa mniej niż średnio.

Z góry uprzedzę, że nigdy nie uważałem niemieckiego za ,,twardy" język. Wręcz przeciwnie. Ma dość sporo zmiękczeń (te wszystkie ch i g na końcu wyrazów, czy niewyraźne r). Nie tyle jest to dla mnie ,,twardy" język, co ... suchy, taki bez wyrazu i emocji. Za spokojny wręcz, momentami to aż strasznie pospolity i bez polotu. Dla mnie brzmi to tak jakby ci ludzie mówili przez bardzo zamknięte usta, panując nad sobą, lub jakby odczuwali ból, lub niezadowolenie (zaślepionym radzę zwrócić na to uwagę ). To też jest przyczyną.
Niektórzy mówią, że jest ,,zimny", ale zapewniam Was, że są gorsze języki, lecz to już kwestia gustu. Dla mnie estoński to jest dopiero nieprzyjemny język, co by o rosyjskim nie mówić który strasznie mnie drażni, zapewnie tak jak młodych niemiecki, albo i bardziej.

Niemiecki nie jest tak ekspresyjny i krzyczący jak włoski, subtelny jak francuski, czy rytmiczny jak hiszpański. Ludzie to zauważają i uciekają. Do tego języka moim zdaniem trzeba dojrzeć, dlatego przymusowa nauka jak dla mnie kompletnie mija się z celem.
Mnie najbardziej wkurza tym języku to pozorne uporządkowanie głosek (te wszystkie -bst, -gst, -ngt, które ciężko jest wymówić). Drugą przyczyną są niektóre słowa które brzmią dość ,,wiejsko" i żałośnie. Spotkałem się już z zarzutem, że ten język jest ,,kanciasty", i coś w tym chyba jest.

Lubię śpiewać hobbistycznie i zauważyłem, że w przypadku niemieckiego się z tym strasznie męczę. Język mi się plącze, i aż korci żeby dodać więcej swobody i prostoty rodem z hiszpańskiego czy japońskiego, czy nawet szwedzkiego. Jak słyszę nową piosenkę w tych dwóch pierwszych językach to intuicyjnie łapię nowe słowa i potrafię je wymówić. W niemieckim po prostu nie nadążam i muszę dodatkowo ,,ścisnąć" gardło. Muszę się bardziej skupić, a to wkurza.

Przestałem się uczyć niemieckiego, ale to może dlatego, że - powtórzę tu argument młodych - kraje niemieckojęzyczne nie mają ciekawej oferty kulturowej i mentalnej. To jest też główna przyczyna. Zwłaszcza jak są obok kraje śródziemnomorskie z ciekawszymi kulturami i prostszymi językami.
Argument o pieniądzach czy o ,,praktyczności" tego języka do dziś do mnie nie trafia. Pieniądze to jednak nie wszystko.
Jeśli byłby mnie ktoś w stanie z Was zaciekawić, to proszę o argumenty.

Jeżeli się nie czuje faktycznej pasji do danej kultury to sama nauka języka uważam, że będzie stratą czasu, i właśnie dlatego nie jestem za przymusowym nauczaniem tego języka w szkołach. Taka decyzja powinna być świadoma (angielskiego się to nie tyczy z wiadomych przyczyn). Nie potrafię sobie wyobrazić nauki np. chińskiego czy greckiego z powodów ekonomicznych nie zapoznając się z tymi kulturami, tylko ,,od czapy". Jakiegokolwiek języka zresztą, nawet angielskiego.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-09-2019, 09:36
kasiabo3 kasiabo3 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Myślę, że jest to problem z niechęcią do tego języka. Niemiecki brzmi bardzo "ciężko" i dla dzieci jest to utrudnieniem. W szkole organizowanych jest mało kursów, a jeśli są to nie są one zbyt interesujące.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-13-2019, 11:55
walentyna44 walentyna44 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

W przypadku mojego miasta, godziny j. niemieckiego są sukcesywnie z roku na rok zmniejszane a wręcz likwidowane. Co się dziwić.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-18-2019, 12:35
Anita8991 Anita8991 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nie zgadzam się trochę z tym stwierdzeniem. Na mojej uczelni co roku jest mnóstwo chętnych na ten kierunek. Podobnie jest gdy przeglądam ogłoszenia w Internecie, widzę, że szuka się osób nie tylko ze znajomością angielskiego, ale właśnie niemieckiego.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.