Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 12-18-2016, 22:36
akorgul akorgul jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie wpadki translatorskie

[url]https://123tlumacz.pl/4-smieszne-wpadki-translatorskie-z-zycia-wziete/[/url]

Czy moglibyście podzielić się Waszymi największymi wpadkami translatorskimi, zarówno w kontekście pisemnym jak i ustnym?
dziękuję
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-26-2016, 14:27
justys33 justys33 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Pierwsze tłumaczenie ustne - oprowadzanie delegacji z Omska po uczelni niestety inny wydział. Dowiedziałam się, że trzeba ratować sytuację dwie godziny przed. Nagle wszystkim coś wypadło i wybór padł na mnie - studentkę 3 roku. Mają rolą było tłumaczenie tego, co obie strony nie zrozumiały - polska część wycieczki cos po rosyjsku mówiła, a rosyjska - odrobinę po polsku. Tragedii nie było więc. Ale przy jakimś specjalistycznym mikroskopie pani nie zrozumiała o jakie badania chodzi.. A ja zgłupiałam... bo jak przetłumaczyć na rosyjski zwrot - komórki raka szyjki macicy - jak leksyka medyczna na pnjr miała być w kolejnym semestrze. Wybrnęłam opisowo, że chodzi o komórki raka występującego u kobiet. W domu sprawdziłam i chyba nie zapomnę do końca życia jak to miało być po rosyjsku.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-18-2019, 21:25
drabinka drabinka jest offline
Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez justys33 Pokaż post
Pierwsze tłumaczenie ustne - oprowadzanie delegacji z Omska po uczelni niestety inny wydział. Dowiedziałam się, że trzeba ratować sytuację dwie godziny przed. Nagle wszystkim coś wypadło i wybór padł na mnie - studentkę 3 roku. Mają rolą było tłumaczenie tego, co obie strony nie zrozumiały - polska część wycieczki cos po rosyjsku mówiła, a rosyjska - odrobinę po polsku. Tragedii nie było więc. Ale przy jakimś specjalistycznym mikroskopie pani nie zrozumiała o jakie badania chodzi.. A ja zgłupiałam... bo jak przetłumaczyć na rosyjski zwrot - komórki raka szyjki macicy - jak leksyka medyczna na pnjr miała być w kolejnym semestrze. Wybrnęłam opisowo, że chodzi o komórki raka występującego u kobiet. W domu sprawdziłam i chyba nie zapomnę do końca życia jak to miało być po rosyjsku.
Co za horror! Mnie jeszcze nie zdarzyło się żadne poważne tłumaczenie, tym bardziej ustne. Nie rozumiem jednak dlaczego poproszono cię o przetłumaczenie.. Zawsze tłumacząc trzeba się przygotować i nikt nie jest w stanie ot tak zapamiętać słownictwa medycznego, prawniczego czy biologicznego!
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-01-2019, 13:13
agabu agabu jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Moją największa wpadką w tłumaczeniu ustnym był błąd w wymowie. Zamiast słowa "woman" użyłam "women". Błąd nie miał większego znaczenia odnośnie zmiany kontekstu, ale po kilkunastu latach nauki języka jednak taka sytuacja nie powinna mieć miejsca.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.