Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08-21-2014, 16:04
aprzewozna aprzewozna jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Wulgaryzmy stanowią pewną stałą - nieuniknioną - część języka. Nie można ich jednak na nich opierać komunikacji, ponieważ faktycznie pokazujemy w ten sposób, jak ubogie jest nasze słownictwo. Jednocześnie muszę przyznać, jak już ktoś w tym wątku zaznaczył, że czasami nic nie brzmi lepiej, niż soczyście wypowiedziane "k...".
Temat ten poruszyłam nawet w swojej pracy licencjackiej, opisując komunikowanie uniwersyteckie w Polsce i Hiszpanii. W Polsce stosunkowo rzadko słyszy się wulgaryzmy ze strony wykładowców i zawsze mają one pejoratywny wpływ na sylwetkę profesorów. W Hiszpanii natomiast wykładowcy używają ich stosunkowo często, nie tracąc jednocześnie szacunku ze strony studentów.

Czy według Was użycie wulgaryzmów może warunkować kultura (narodowość)?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-21-2014, 17:35
dalalka dalalka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Wulgaryzmy, użyte w odpowiednim czasie i o odpowiedniej intensywności są wzmacniaczami sentencji. Z tego wynika, że bardzo często ułatwiają nam komunikację i są bardzo przydatne.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-20-2018, 23:08
Abellanar Abellanar jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

To dołożę do tematu inny artykuł o wulgaryzmach w języku polskim:
[url]http://natemat.pl/55659,ulubione-slowa-polakow-na-k-ch-i-j-wulgaryzmy-nawet-wykropkowane-wzbudzaja-niezdrowa-ciekawosc[/url]

Chyba ich nie unikniemy w codziennym języku prawda? Szczególnie gdy targają nami silne emocje, ale faktycznie rażące jest gdy używamy przekleństw bezmyślnie jako przecinek w zdaniu- tu się zgodzę że to przesada.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-28-2018, 09:44
KamilaJagoda KamilaJagoda jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Dla mnie wulgaryzmy tak jak dla wielu innych lenistwem językowym. Jednak dopuszczam ich użycie, oczywiście w odpowiedniej sytuacji, bo często służą rozładowaniu emocji. Ale kiedy wulgaryzmem jest co drugie słowo, traktuję to jako przesadę i zubożenie języka.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-03-2018, 13:04
ankayyy86 ankayyy86 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ostatnio na zajęciach wykładowca ciekawie opisał użycie wulgaryzmów, mianowicie określił jedną z jego funkcji jako "spoufalanie się". Rzeczywiście, nie używa się wulgaryzmów (z reguły) przy ludziach nam obcych, ponieważ z góry uważane jest to jako nietakt. Inaczej ma się sprawa z przyjaciółmi czy rodziną. Dlatego sytuacja, w której pan hydraulik lub inny specjalista zaczyna przeklinać opowiadając mi jakąś historię zawsze mnie bawi ...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-29-2019, 20:19
Vindkast Vindkast jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Wulgaryzmy potrzebne nam są, by wyrazić pewne emocje, choć nie rozumiem, dlaczego nie jesteśmy tego w stanie zrobić w inny sposób. Kiedy właściwie zaczęliśmy to robić?
Wątpię mimo wszystko, by miała to być przyszłość języka, bo wciąż jest wiele osób, które dbają o większe bogactwo językowe (jakkolwiek mówienie za pomocą przekleństw bywa równie "kreatywne" i "bogate"!)
Bardzo jednak czuję się źle i nieswojo, gdy ktoś w mojej obecności, lub kierując słowa do mnie używa wulgaryzmów, bo postrzegam je jedynie jako negatywnie wartościujące.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-15-2019, 12:32
chinook chinook jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Aż miło odświeżać starsze wątki, jeśli można przy okazji trafić na tak ciekawe artykuły, jak ten zaproponowany na początku.
Co do samego tematu, rozumiem argumenty broniące miejsca wulgaryzmów w języku, ale dla mnie osobiście są one i zawsze będą wygodną drogą na skróty... nie jest dużym wysiłkiem poszukanie innej, nawet jeśli będzie troszkę dłuższa
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-15-2019, 21:14
Micx Micx jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Oczywiście wulgaryzmy są pewna częścią języka, ALE nie mogą one być przecinkiem w naszej wypowiedzi. Noż ... Dodatkowo takie wyrażenie doskonale podkreśla i wzmacnia przekaz, jednak te przemyślane (tylko oczywiście bez przesady!) Wulgaryzmów całkowicie nie zakażemy przecież nawet uznani autorzy ich używali przytoczę choćby J. Kochanowski i jego "Do matematyka"
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.