Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 05-26-2022, 14:19
daniell_p daniell_p jest offline
Kumotr

Domyślnie

A co mi tam, wskrzeszę trzyletnie zwłoki tego wątku.

Czytam tu mnóstwo narzekań na tłumaczenia tytułów filmów. Większość z tych narzekań popieram, jednak chciałbym zwrócić uwagę na aspekt, którego nikt chyba tu nie poruszył. Ostateczną decyzję na temat tytułu filmu podejmuje nie tłumacz, tylko dystrybutor. Za większość takich kwiatków nie odpowiadają tłumacze, tylko właśnie dystrybutorzy. Oni muszą myśleć o tym, żeby tytuł przyciągał widza. Dlatego tyle kompletnie różnych od oryginału tytułów.

"Desperate Housewives". Przecież gotowe na wszystko nie jest takie złe. "Desperate" nie jest wcale odległe znaczeniowo od "gotów na wszystko", zaś płeć bohaterek udaje się zgrabnie przemycić za pomocą końcówki przymiotnika w rodzaju żeńskim. Dodatkowo, "gospodyni domowa" kojarzy się u nas gorzej, niż "housewife" w USA, więc pominięcie tego jest sensowne.

"Friends With Benefits". Tłumaczenie "To tylko seks" uważam za znakomite. "Przyjaciele z bonusem" brzmi dziwacznie i w ogóle nie sugeruje relacji seksualnych, które zawiera idiom w oryginale.

"While you were sleeping" jako "Ja cię kocham, a ty śpisz". Świetne. Przekazuje jakby pretensję: "To ja cię kocham, a ty sobie śpisz? Dobra, nie, to nie, spiknę się z twoim bratem".

"The King's Speech" przetłumaczone jako "Jak Zostać Królem". Tłumacz zapewne widział dwuznaczność oryginalnego tytułu i nie wiedział, co z tym zrobić, więc wymyślił coś niezbyt udanego.

"Fatal Attraction" jako "Fatalne Zauroczenie". A wystarczyło zamienić "fatalne" na zabójcze" i by było super.

Tłumaczenie tytułu serialu Supernatural jako Nie z Tego Świata. Lepszego nie widzę, moim zdaniem strzał w dziesiątkę.

"What's Love Got to Do with It" - "Tina". I słusznie. Tytuł przeboju Tiny Turner zawsze był wszystkim znany w oryginale, więc przetłumaczenie go na polski jako tytuł filmu nic by nie dało.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.