Wróć   mLingua | Forum Tłumaczy > Język angielski
Zarejestruj się| Translator | Sklep | Użytkownicy | Oznacz fora jako przeczytane
Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 06-07-2012, 23:16
jola1 jola1 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

A może portugalski? Gospodarka Brazylii jest na prostej wznoszącej i prędko to się raczej nie zmieni. Ich karnawałowa kultura jest też bardziej atrakcyjna dla zamerykanizowanego już świata. Więc może jednak zwrot w tę stronę?

A propo chińskiego, również zauważam rosnącą popularność tego języka. Wcześniej jakoś tego nie widziałam, ale pojechałam do Niemiec na wymianę i tam na korytarzach na przerwach siedziało wielu studentów rysujących krzaczki (ok, nie mogę stwierdzić, czy to był na pewno chiński, czy może jakiś inny język azjatycki, ale przynajmniej kilka osób potwierdziło mi, że uczą się chińskiego). Po powrocie zauważyłam u nas również pierwszych studentów rysujących alfabet i ich liczba, jak widzę, rośnie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-08-2012, 10:23
Solange776 Solange776 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie "English will die out like Latin"

Czy język angielski będzie ostatnią lingua franca? Bardzo ciekawy artykuł na ten temat:

[url]http://www.telegraph.co.uk/culture/hay-festival/9314749/Hay-Festival-2012-English-will-die-out-like-Latin-leading-linguist-claims.html[/url]
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-08-2012, 14:53
karolinadz1 karolinadz1 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Myślę, że angielski ma bardzo duże szanse, by zostać najdłużej panującą lingua franca. Jest obecny już w niemalże wszystkich dziedzinach życia, jest stosunkowo prosty do opanowania, no i nie bez znaczenia jest fakt, że amerykański przemysł filmowy króluje na rynku.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-08-2012, 17:27
Joanna Ch. Joanna Ch. jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Świetny artykuł!
Nie wiem czy będzie to akurat machine translation co ostatecznie zdetronizuje język angielski, ale jestem pewna, że angielski nie będzie królował wiecznie. Niektóre z poprzednich lingua francas były w użyciu przez setki lat a mimo to upadły. Tutaj jest to ciekawie opisane [url]http://www.guardian.co.uk/books/2010/dec/04/last-lingua-franca-ostler-review[/url]
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-08-2012, 23:03
magnes25's Avatar
magnes25 magnes25 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nie sądzę żeby angielski stracił na znaczeniu. Jest językiem uniwersalnym, którego można zacząć się uczyć w każdym wieku i nie trzeba być orłem żebyś się nim posługiwać na komunikatywnym poziomie. Chiński jest moim zdaniem zbyt skomplikowany, nie zaśpiewasz ładnej melodyjki z chińskim alfabetem. Ilość znaków w alfabecie i fakt, ze nie ten ton może całkowicie zmienić sens wypowiedzi sprawiają, że chiński mimo tego ze posługuje się nim 1/5(?) globu nie przysporzą mu nowych entuzjastów. Co innego kultura i obyczaje, ale to temat na inne forum.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-08-2012, 23:19
Mandi Mandi jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Moim zdaniem będą istnieć 2 lingua franca: angielski i hiszpański. Już teraz w niektórych częściach USA bez tego drugiego języka ani rusz, bo rozmówcy nie rozumieją mowy Szekspira. Opowiadał mi o tym mój promotor.
Co do chińskiego to gramatyka nie jest wcale skomplikowana przynajmniej jeśli chodzi o odmianę przez przypadki - zawsze jest "być" a nie ja mam , ty masz itp.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-10-2012, 14:47
CamilleInBlue CamilleInBlue jest offline
Kumotr

Domyślnie Lingua franca

Nie byłabym tak odważna w mojej prognozie, by przewidywać koniec dominacji języka angielskiego.
Jest to język stosunkowo prosty do opanowania na początkowych etapach nauki, a obecna sytuacja powszechnego preferowania (wymagania!) znajomości tego języka raczej się nie zmieni.
Odpowiada mi taki stan, oczywiście, mogę więc być nieobiektywna w sądach i myśleć życzeniowo.
Rzeczywiście, warto śledzić tendencje związane z językami hiszpańskim i chińskim.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-15-2012, 20:29
atrofia atrofia jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jeżeli zastanawiamy się nad językiem przyszłości, powinniśmy zdecydować, czy myślimy o tej bliższej (obejmującej nasze życie zawodowe) czy bardziej odległej. Możemy po porstu nie dożyć utraty pierwszeństwa angielskiego w nauce i biznesie^^
Poza tym, jeżeli ktoś myśli o nauce np. hiszpańskiego, bo to język bardzo popularny i wiąże z nim przyszłość tłumaczeniową, powinien się zastanowić, czy Polacy robią znaczący biznes w regionach, w których się go używa.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-18-2012, 11:19
Matimak Matimak jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Bydgoszcz, Poland
Domyślnie

Już obecnie mamy do czynienia z kilkoma wiariantami angielskiego, różniacymi się od siebie w zależności od regionu świata. Zwykle są to fuzję angielskiego i języków natywnych. Obecnie nie są akceptowane, jako standarty, ale skoro swiat zmierza do unifikacji, to i język się jej zapewne podda.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-18-2012, 11:30
Pietrann Pietrann jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Chiński jest jednym z najtrudniejszych do opanowania języków i choćby z tego względu nie zepchnie angielskiego na dalszy plan. Ludzie są z natury raczej leniwi, często mają problemy z nauczeniem się stosunkowo prostego języka angielskiego, nie sądzę więc żeby mieli ochotę uczyć się chińskiego. Poza tym, którego mianowicie dialektu mielibyśmy się uczyć? Zdaje się, że chiński jest na tyle zróżnicowany regionalnie, że nie ma właściwie języka standardowego.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.