Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 01-05-2012, 12:05
izolda24 izolda24 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie J. angielski czy niemiecki - który jest trudniejszy?

Zauważyłam, że wiele osób, które dobrze przyswajają niemiecki, uważają go za łatwiejszy od angielskiego. A jakie są Wasze obserwacje/doświadczenia?

Ostatnio edytowane przez izolda24 : 01-05-2012 o 12:18.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-05-2012, 18:11
Joanna Boesche Joanna Boesche jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Stalowa Wola
Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez izolda24 Pokaż post
Zauważyłam, że wiele osób, które dobrze przyswajają niemiecki, uważają go za łatwiejszy od angielskiego. A jakie są Wasze obserwacje/doświadczenia?
Witam!
Mam podobne odczucia i doświadczenia. myślę, że to zależy, co komu odpowiada: to uporządkowanie, poukładanie w niemieckim czy pewna dowolność w angielskim /w angielskim jest dla mnie trochę za duża dowolność, może nie tyle dowolność, co za dużo wyjątków od reguł, dziwne konstrukcje zdaniowe, np. jeśli chodzi o tworzenie strony biernej, bardzo dużo czasów gramatycznych, które są dla mnie trudne do opanowania, a jakoś trzeba ich się nauczyć, choć praktycznie używa się chyba tylko kilku, używanie i nieużywanie przyimka 'the" i w wiele innych rzeczy, dlatego dla mnie łatwiejszy jest j.niemiecki/.
Pozdrawiam, Joanna
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-05-2012, 18:20
MaRtii's Avatar
MaRtii MaRtii jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Kiedy zaczynamy naukę wydaje się, że angielski jest dużo łatwiejszy od niemieckiego. Brak odmian czasowników przez osoby, rzeczowników, przymiotników itd...- łatwizna. Jednak po dłuższym czasie okazuje się, że jest dokładnie odwrotnie. W angielskim zaczynają się schody związane z dziwnymi wyjątkami, konstrukcjami itd, podczas gdy Niemiecki zaczyna być logicznym i ustrukturyzowanym językiem i tak naprawdę, kiedy już znamy całość gramatyki, nic nie jest nas w stanie zaskoczyć,wszystko pasuje do siebie. Pozostaje tylko odpowiednie obycie z językiem w codziennym jego użyciu i nauka słownictwa (które w angielskim czasem bywa dla mnie zbyt "prymitywne", żeby czasem w ogóle na nie wpaść - co jest kolejnym powodem, żeby tego języka nie lubić), co jednak jest potrzebne, zawsze, niezależnie od tego, czy uczymy się niemieckiego, angielskiego, czy jeszcze jakiegoś innego.
Stary 01-05-2012, 23:23
barbara_baranczuk barbara_baranczuk jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Myślę, że trudno jednoznacznie uściślić, który język jest trudniejszy. Z jednej strony wielu osobom właśnie ta "dowolność w gramatyce" w angielskim ułatwia jego ogarnięcie a opanowanie sztywnych zasad niemieckiego jest nie do przejścia, a z drugiej strony bywa też na odwrót. Wiem jedno - o ile w angielskim "dopuszczalna" jest pewna niepoprawność gramatyczna (zwłaszcza w języku potocznym), o tyle w niemieckim nie ma to racji bytu. Dla mnie oba języki są na podobnym poziomie trudności jeśli chodzi o naukę
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-05-2012, 23:50
MaRtii's Avatar
MaRtii MaRtii jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez barbara_baranczuk Pokaż post
Myślę, że trudno jednoznacznie uściślić, który język jest trudniejszy. Z jednej strony wielu osobom właśnie ta "dowolność w gramatyce" w angielskim ułatwia jego ogarnięcie a opanowanie sztywnych zasad niemieckiego jest nie do przejścia, a z drugiej strony bywa też na odwrót. Wiem jedno - o ile w angielskim "dopuszczalna" jest pewna niepoprawność gramatyczna (zwłaszcza w języku potocznym), o tyle w niemieckim nie ma to racji bytu. Dla mnie oba języki są na podobnym poziomie trudności jeśli chodzi o naukę
Tu się nie zgodzę, w potocznym języku niemieckim też są widoczne znaczne odstępstwa od sztywnych reguł gramatycznych języka niemieckiego. Coraz częściej widać uproszczenia odmian cz. nieregularnych, czy też zanik genitivu, który w mowie potocznej coraz częściej jest zastępowany przez dativ.
Stary 01-06-2012, 01:05
Kajutka's Avatar
Kajutka Kajutka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Dla mnie wręcz odwrotnie. Trudno mi jest zrozumieć gramatykę języka niemieckiego. Z angielskim nigdy nie miałam takich problemów. Szczególnie jeżeli chodzi o odmianę przez przypadki itp.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-06-2012, 01:52
hassaniec hassaniec jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Znam oba, ale łatwiej było mi się uczyć angielskiego, chociaż wydaje mi się, że tylko dlatego, że jest bardziej powszechny. (oczywiście jest dużo cech, przez które to niemiecki zdaje się być łatwiejszy np. wymowa..)
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-06-2012, 10:32
Katka Katka jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez MaRtii Pokaż post
Kiedy zaczynamy naukę wydaje się, że angielski jest dużo łatwiejszy od niemieckiego. Brak odmian czasowników przez osoby, rzeczowników, przymiotników itd...- łatwizna. Jednak po dłuższym czasie okazuje się, że jest dokładnie odwrotnie. W angielskim zaczynają się schody związane z dziwnymi wyjątkami, konstrukcjami itd, podczas gdy Niemiecki zaczyna być logicznym i ustrukturyzowanym językiem i tak naprawdę, kiedy już znamy całość gramatyki, nic nie jest nas w stanie zaskoczyć,wszystko pasuje do siebie.
Zgadzam się, miałąm podobne odczucia. Najpierw uczyłam się angielskiego i wydawał się prosty, ale im dalej w las tym gorzej. A niemiecki od początku do końca jest uporządkowany.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-06-2012, 18:03
banjaluka banjaluka jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

zdecydowanie niemiecki, chociaż z angielskim łatwiej się "osłuchać" na co dzień. Zgadzam się, że angielski jest łatwy na podstawowym poziomie natomiast później jest dużo gorzej.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-06-2012, 20:14
mutaki mutaki jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja stanowczo jednak wolę angielski... Z niemieckim walczę już parę lat i nadal nie mogę opanować niektórych rzeczy... Może winą też jest to, że rzadziej go używam niż angielskiego. Ale Genitiv, Dativ, Nominativ i Akusativ są dla mnie nie do przeskoczenia
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.