Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08-02-2014, 17:48
Inna's Avatar
Inna Inna jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie Akcent polski u obcokrajowca

Jestem Ukrainką i kiedy rozmawiam w języku polskim jeszcze słychać mój akcent i inne intonowanie Czy znacie jakieś strony, dzięki którym samodzielnie można popracować nad akcentem? Z góry dziękuję

Ostatnio edytowane przez Daria285219 : 09-14-2019 o 22:10. Powód: Błąd językowy
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-05-2014, 00:54
Medea Medea jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Trzeba słuchać, słuchać, słuchać i jeszcze więcej mówić. Choć polszczyzna wielu osób może pozostawiać wiele do życzenia, to jest to bardzo pomocne. Ponadto programy informacyjne, radio - tu duży plus za dykcję. Wszystko z czasem. Osobiście stosuję te metody przy opanowywaniu akcentu w rosyjskim
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-06-2014, 16:35
coolka1984 coolka1984 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nie martw się! Myślę, że Twój akcent zależy w dużej mierze od tego, z której części Ukrainy pochodzisz. Jeśli na co dzień mówisz po ukraińsku, a nie po rosyjsku, to prawdopodobnie będzie Ci łatwiej z czasem mówić bez akcentu. Ale może to być też inna kwestia. Masz też akcent, gdy mówisz po angielsku? Mam sporo znajomych z Ukrainy i nasłuchałam się przez lata jak mówią w różnych językach obcych, w tym po polsku. I tutaj muszę powiedzieć, że są wśród nich osoby, u których akcent nie jest w ogóle zauważalny, w żadnym języku obcym. Ale są też takie, po których od razu poznasz narodowość. Może powinnaś więcej słuchać i powtarzać na głos dialogi, np. z filmów? Słuchać audiobooków w języku polskim, starać się mówić jak najwięcej, nawet z akcentem. Życzliwi Cię poprawią. Powodzenia!

Ostatnio edytowane przez Daria285219 : 09-14-2019 o 22:12. Powód: błędy interpunkcyjne
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-10-2014, 11:25
JoannaOstryńska JoannaOstryńska jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Dla mnie najlepszą metodą na pozbycie się akcentu jest słuchanie i powtarzanie za native speakerem. Ucząc się samodzielnie nie zawsze słyszymy to, czy jeszcze ten akcent w danym słowie słychać czy nie, dlatego najlepiej jest pracować z nosicielem danego języka.

Ostatnio edytowane przez Daria285219 : 09-14-2019 o 22:13. Powód: brak polskich znaków, błąd interpunkcyjny
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-10-2014, 12:34
Mesmerise Mesmerise jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Czy to źle, że masz ten akcent? Wydaje mi się, że wręcz przeciwnie, że jest to Twoja zaleta, dodatkowy atut, który Cię wyróżnia Oczywiście, że jeśli chcesz aby nie było go tak słychać, to musisz dużo uwagi poświęcać temu jak inni mówią, słuchać ich, próbować wiele razy wymawiać to samo słowo, aby brzmiało czysto, polsko... Dobrze by było, gdybyś miała po swojej stronie życzliwą osobę, która Ci w tym pomoże. Również słowniki, które automatycznie czytają dane słowo będą bardzo pomocne.

Ostatnio edytowane przez kniha : 09-18-2014 o 15:06.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-18-2014, 14:28
lea1 lea1 jest offline
Kumotr

Domyślnie Jak się słyszy akcent wschodni?

Też pochodzę ze Wschodu. Osobiście kiedy słyszę jak osoby ze Wschodu mówią po polsku, to słyszę jakieś takie bębnienie na jednej nucie, takie puste brzmienie. Ciekawa jestem, jak Polacy mogą opisać brzmienie wschodniego akcentu.

Ostatnio edytowane przez kniha : 09-18-2014 o 15:03.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-19-2014, 00:51
patrycjabrygola patrycjabrygola jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Obecnie wynajmuję mieszkanie z trzema Ukraińcami, z którymi normalnie rozmawiam po polsku i jakoś drastycznie nie zalatuje rosyjską wymową. Bardziej wydaje mi się, że chodzi o gramatykę i przekręcane końcówki wyrazów, wiec może skup się tez na poprawnej gramatyce, a będzie Ci lepiej z wszystkim szlo Pozdrawiam.

Ostatnio edytowane przez kniha : 09-19-2014 o 10:28.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-19-2014, 19:33
miralevi miralevi jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Na podstawie własnych doświadczeń stwierdzam, że najtrudniejsza do opanowania przy nauce języka obcego jest intonacja, a więc melodia języka. Przykład, który uświadomił mi to w sposób bardzo dobitny dotyczy co prawda języka rosyjskiego, ale chodzi mi o samo zjawisko błędnej intonacji. W czasie studiów w Rosji miałam okazję poznać grupę Rosjan, którzy od dziecka żyli w Niemczech. Po rosyjsku mówili przepięknie, zgadzało się wszystko oprócz intonacji, która rzeczywiście była typowa dla języka niemieckiego (nie umiem jej dokładnie opisać, ponieważ nie znam się na tym języku, ale odbierałam to jako wypowiadanie całego zdania na jednym tonie). Dopiero kiedy zaczęli śpiewać po rosyjsku usłyszałam (podczas śpiewu zjawisko intonacji zanika), że w gruncie rzeczy w ich akcencie nie ma żadnych mankamentów i nie odróżniłam ich śpiewu od śpiewu Rosjan.

Reasumując - najlepszą metodą na załapanie intonacji języka jest uczenie się od lektorów natywnych. Jeśli żyjesz w Polsce to nosicieli języka masz wokół mnóstwo, a więc to nie problem. Jako zwykłe ćwiczenia proponuję powtarzanie za lektorem w audiobookach, ponieważ prezentują oni najwyższy poziom dykcji i przepięknie intonują (no i można robić pauzy w czasie słuchania ).

Ostatnio edytowane przez marlug : 09-20-2014 o 16:22.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-08-2016, 13:48
fakmak fakmak jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Rumia
Domyślnie

Jak chodzi o strony internetowe i samodzielne opracowanie dykcji oraz akcentu w języku polskim, to jest taki zestaw ćwiczeń na ten temat. Jedyny minus - musi ktoś to sprawdzić. Miałam taką możliwość, i bardzo dobrze mi poszło. Więc, polecam!

[url]http://uploads.wszpwn.com.pl/uploads/oryginal/2/0/c7fdcb7a_03_fonetyka.ppt[/url] - fonetyka (akcent)

Ostatnio edytowane przez Daria285219 : 09-14-2019 o 22:37. Powód: nieaktywne linki, błędy językowe
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-01-2017, 22:38
olabo olabo jest offline
Kumotr

Domyślnie

Moim zdaniem – jednak kontakt z nauczycielem(?) lub osobą, która dobrze słyszy wypowiedzi. Akcent wschodni jest dość charakterystyczny (dla mnie uroczy – śpiewny). Należy zwracać uwagę, by nie przedłużać akcentowanych sylab i nie redukować sylab po akcencie. Polecam do słuchania i powtarzania(!) czytanki, wierszyki, a nawet informacje po polsku.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.