Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 10-23-2011, 21:32
a.sowa's Avatar
a.sowa a.sowa jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Polacy źle akcentują

W mediach nagminnie słyszy się złe akcentowanie w języku polskim. Zazwyczaj dotyczy to czasowników w czasie przeszłym i trybie przypuszczającym. Ale również i rzeczowników pochodzenia obcego, jak np. fizyka, gramatyka, polityka. Zamiast akcentować na 3 sylabę od końca, niektórzy akcentują na 2 od końca. A czy Wy trzymacie się zasad prawidłowego akcentowania?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-23-2011, 21:38
czuma's Avatar
czuma czuma jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

staram się przestrzegać zasad prawidłowego akcentowania. przytoczone przez Ciebie błędy są powszechne i nieco denerwujące, choć nie tak bardzo jak "poważniejsze" przewinienia językowe, np. te typowo ortograficzne bądź stylistyczne.
Stary 10-23-2011, 21:41
Mela Mela jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

jeśli chodzi o błędy mowne, to można dorzucić wymowę niewyraźną bądź hiperpoprawną (np. ę w wygłosie brzmi prawie jak eł, ę przed t lub d - jak ę, zamiast prawidłowego en)...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-24-2011, 09:46
Cynka87 Cynka87 jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Wrocław
Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez czuma Pokaż post
staram się przestrzegać zasad prawidłowego akcentowania. przytoczone przez Ciebie błędy są powszechne i nieco denerwujące, choć nie tak bardzo jak "poważniejsze" przewinienia językowe, np. te typowo ortograficzne bądź stylistyczne.
dokładnie - też uważam że nie jest to jakaś zbrodnia jak np. błąd w ortografii czy właśnie stylistyce. Oczywiście akcentowanie jest bardzo ważne i warto stosować ogólnie narzucone zasady, ale czasem myślę że to złe akcentowanie bardziej wynika z pośpiechu niż z niewiedzy; ludzie często bardzo szybko mówią z czego nie zdają sobie w ogóle sprawy...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-24-2011, 12:07
Paulina_G Paulina_G jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Rzeczywiście, w słowach zakończonych na "-ika", "-yka" akcent pada na trzecią sylabę od końca. Większość ludzi jednak akcentuje na drugą. Wynika to z tego, że w języku polskim akcent pada z reguły właśnie na drugą od końca. Taka wymowa jest dla nas naturalna, dlatego mnie osobiście nie razi, jeśli słowa typu "fizyka" czy "muzyka" wypowiadamy w ten sposób. Jeśli jednak wypowiedź ma charakter bardziej formalny, podniosły, wtedy, wg. mnie, powinniśmy zwrócić baczniejszą uwagę na akcentowanie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-24-2011, 13:35
lilaroz lilaroz jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Zgadzam sie, że zgodnie z regułami te rzeczowniki powinny byc akcentowane na 3 sylabę od końca, jednak, jak juz ktos zauważył, akcentowanie na 2 sylabę jest w naszym języku naturalne, przez co dla mnie osobiście akcentowanie tych wyrazów na 3 sylabę brzmi pompatycznie, a nawet snobistycznie.
Jeśli chodzi o akcentowanie czasowników w czasie przeszłym "-liśmy/łyśmy", "-liście/łyście", to akcentowanie tych koncówek jest bardzo denerwujace. Mam wrażenie, że w dużej mierze (choć nie do końca) jest to regionalne, bo np. w Warszawie słyszę to na każdym kroku, a na południu Polski praktycznie w ogóle. Oczywiscie najbardziej to razi w mediach.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-26-2011, 23:25
aga555 aga555 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

W telewizji często słyszę dziennikarzy uparcie akcentujących 4 sylabę od końca, zwłaszcza na początku zdania. Brzmi to tak, jakby chcieli nabrac rozpędu i brzmiec bardzo energicznie i dziarsko.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-27-2011, 10:27
mwitkowska mwitkowska jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez aga555 Pokaż post
W telewizji często słyszę dziennikarzy uparcie akcentujących 4 sylabę od końca, zwłaszcza na początku zdania. Brzmi to tak, jakby chcieli nabrac rozpędu i brzmiec bardzo energicznie i dziarsko.
Też to zauważyłam i bardzo mnie to irytuje - szczególnie wśród reporterów akcentowanie pierwszej sylaby jest nagminne. Może wydaje im się, że przez to ich wypowiedz stanie się bardziej dynamiczna. A może w ogóle im się nie wydaje?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-27-2011, 15:56
Katarzyna Mazurek Katarzyna Mazurek jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Ja mimo wszystko uważam, że należy pielęgnować wymowę i starać się zachowywać zasadę akcentowania na trzeciej sylabie od końca:
– czasowników w 1. i 2. osobie liczby mnogiej czasu przeszłego (byliśmy, widzieliście);
– czasowników w liczbie pojedynczej i 3. osobie liczby mnogiej trybu przypuszczającego (napisałbym, zjedliby);
– rzeczowników zakończonych na -ika lub -yka, zapożyczonych z łaciny lub utworzonych na ich wzór (gramatyka, matematyka, fizyka, kosmonautyka).
To dla mnie to samo co dbałość o interpunkcję, czy ortografię.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-27-2011, 17:57
bartek_t bartek_t jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Niestety, z poprawną wymową jest o tyle trudno, że ją nabywamy w pierwszych latach swojego życia. W momencie, gdy stajemy się świadomi pewnych kwestii, niektóre nawyki są już nie do zwalczenia. A wiadomo - na te składa się przede wszystkim otoczenie, w którym się obracamy. Dlatego, moim zdaniem, błędy w wymowie nie są aż tak rażące dla Polaków jak np. ortograficzne. Z tego co pamiętam to nacisk na naukę poprawnej wymowy w szkole jest również dużo mniejszy niż na poprawność w języku pisanym.

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Przejdź do forum