Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08-10-2011, 21:04
Viima Viima jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Warszawa/Kraków/Olkusz
Domyślnie Tłumaczenie fantastyki polskiej na języki obce

Na wstępie powiem, że czytam dużo książek, a spora część z nich to fantastyka (szeroko pojęta), również polska. Uważam, ze mamy w kraju wielu znakomitych fantastów i od dłuższego czasu zastanawiam się czy polscy autorzy fantastyki mają szanse zaistnieć za granicą. Jak sądzicie? :)
Dla przykładu - Andrzej Sapkowski i jego słynna seria o wiedźminie, przetłumaczona jest na wiele języków i jest dość znana (choć myślę, że znana szczególnie ze względu na grę na podstawie książek). A co z innymi autorami? Z tych najbardziej znanych - Piekara, Pilipiuk, Grzędowicz czy Kossakowska. Istnieją przekłady ich utworów na przykład na angielski?

Ostatnio edytowane przez kkjk.kos : 06-12-2017 o 13:24.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-17-2011, 14:11
Nyanpire Nyanpire jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zgadzam się. Polscy autorzy fantastyki zdecydowanie mają potencjał! A w szczególności Maja Lidia Kossakowska. Szperałam trochę w sieci, szukając czy są może jakieś przekłady na język angielski jej powieści...Niestety nic nie znalazłam, a szkoda bo uważam, że zagranica dużo traci. Gdyby komuś jednak udało się znaleźć jakieś angielskie przekłady książek Kossakowskiej, to niech da znać. Bardzo jestem ciekawa jak to mogło wyjść i czy magia jej książek została zachowana. Wygląda jednak na to, że jest przekład czeski Siewcy Wiatru: "Rozsévač větru" Szkoda tylko, że czeskiego nie znam.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-17-2011, 17:36
Beata1984 Beata1984 jest offline
Kumotr

Domyślnie

"Wiedźmina" Sapkowskiego przetłumaczono na rosyjski. Niestety ocenzurowano książkę i wydano ją bez zgody autora.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-18-2011, 14:31
Scarlett Scarlett jest offline
Kumotr

Miejscowość: Poznań
Domyślnie

"Wiedźmin" jest też bardzo popularny w Czechach. Jednak, jak dla mnie saga Sapkowskiego ze względu na specyfikę języka jest praktycznie nieprzekładalna, jest tam zbyt wiele odniesień do polskiej kultury i polskiego języka, które są niezrozumiałe dla obcokrajowca (np. pierwsze polskie zdanie "Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj", u Sapkowskiego to było chyba "Daj, ać ja pobruszę, a ty leć do piwnicy po piwo".)

Ostatnio edytowane przez kkjk.kos : 07-10-2017 o 13:40.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-21-2011, 01:42
Aglarwen's Avatar
Aglarwen Aglarwen jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Wydaje mi się, że przetłumaczenie "Wiedźmina" na chociażby angielski, wiąże się ze zbyt dużym zubożeniem tekstu docelowego - poczytałam trochę "Krwi elfów" i jest przetłumaczona IMHO solidnie, ale jednak czegoś jej brakuje Sapkowski stworzył sagę, która jest w pełni zrozumiała tylko dla czytelnika dobrze obeznanego z kulturą i historią - mnóstwo nawiązań, neologizmów i archaizmów czynią tłumaczenie naprawdę trudnym. Jeśli chodzi o inne tytuły - Jakub Wędrowycz, na przykład, też wydaje mi się dosyć trudny w tłumaczeniu i odbiorze przez obcojęzycznych czytelników.

Ostatnio edytowane przez kkjk.kos : 07-10-2017 o 13:40.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-26-2011, 23:44
kajama kajama jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Poznań
Domyślnie

Książki Jacka Dukaja zostały przetłumaczone na angielski, rosyjski... Chciałam się zająć tą tematyką w mojej pracy magisterskiej, niestety trudno znaleźć książkę polskiego autora przetłumaczoną na niemiecki. Jeśli macie jakieś propozycje to dajcie znać
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-27-2011, 12:06
astral's Avatar
astral astral jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Aglarwen Pokaż post
Wydaje mi się, że przetłumaczenie "Wiedźmina" na chociażby angielski wiąże się ze zbyt dużym zubożeniem tekstu docelowego- poczytałam trochę "Krwi elfów" i jest przetłumaczona IMHO solidnie, ale jednak czegoś jej brakuje Sapkowski stworzył sagę, która jest w pełni zrozumiała tylko dla czytelnika dobrze obeznanego z kulturą i historią- mnóstwo nawiązań, neologizmów i archaizmów czynią tłumacznenie naprawdę trudnym. Jeśli chodzi o inne tytuły- Jakub Wędrowycz na przykład też wydaje mi się dosyć trudny w tłumaczeniu i odbiorze przez obcojęzycznych czytelników.
Myślę, że brakuje po prostu dobrego, anglojęzycznego tłumacza. Tekst faktycznie jest trudny do przekładu, ale dobry tłumacz poradziłby sobie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-27-2011, 13:02
Lottie Lottie jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Także twórczość Stanisława Lema została przetłumaczona na angielski. Chociażby słynne Solaris - chociaż pierwsze tłumaczenie tej książki zostało wykonane przy użyciu tłumaczenia na język francuski (!) i nie było zbyt górnolotne (podejrzewam, że Lem miał takie samo podejście do niego, jak Sapkowski do polskiej ekranizacji Wiedźmina ), to obecnie książka jest tłumaczona przez Billa Johnstona, amerykańskiego profesora literatury. Mam też nadzieję, że tym razem książka w końcu doczeka się godnego tłumaczenia.

Ostatnio edytowane przez kkjk.kos : 07-10-2017 o 13:39.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-27-2011, 13:22
olaka olaka jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Ciekawa jestem tłumaczeń książek Jacka Dukaja... Ktoś czytał jakikolwiek przekład? Zachodzę w głowę jak poradzono sobie z tą całą jego skomplikowaną terminologią...

Ostatnio edytowane przez kkjk.kos : 07-10-2017 o 13:38.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-27-2011, 13:23
Berenger Berenger jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

A propos Sapkowskiego, miał ktoś kontakt z angielskojęzyczną wersją gry "Wiedźmin" ("Witcher")? Jak sobie poradzili? Ja grałem tylko w polską wersję, więc nie jestem w stanie porównać.

Ostatnio edytowane przez kkjk.kos : 07-10-2017 o 13:38.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.