Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 05-12-2012, 19:17
Malwina23 Malwina23 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Najlepsze słowniki poprawnej polszczyzny

Będąc tłumaczem przekładającym z języka polskiego na język obcy i odwrotnie, nie sposób obyć się bez słownika poprawnej polszczyzny. Dotyczy to nie tylko tłumaczeń specjalistycznych, ale także wszystkich innych. Jakie polecilibyście naprawdę dobre słowniki poprawnej polszczyzny?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-12-2012, 20:44
michalsm michalsm jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja ze swojej strony poleciłbym Wielki słownik poprawnej polszczyzny PWN. Jest dość obszerny i dużo rzeczy można tam znaleźć. Ciekawe jest w nim też to, że podaje zarówno prawidłową odmianę jakiegoś wyrazu czy zwrotu z danym wyrazem, jak i najczęściej popełniane przy nim błędy.
Ale słownik ten ma jedną wadę. Czasem istnieją rozbieżności dotyczące prawidłowej odmiany pewnych wyrazów między ww. słownikiem a Wielkim słownikiem ortograficznym PWN. Jak radzi prof. M. Bańko w poradni PWN kierować należy się jednak słownikiem ortograficznym. Tak że warto mieć oba ze wskazaniem raczej na ortograficzny
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-16-2012, 22:44
Adriano Adriano jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja korzystam ze słownika porawnej polszczyzny wyd. PWN, jest naprawdę dobry i również na CD, więc mogę z niego korzystać w komputerze. Bardzo jestem z niego zadowolony
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-17-2012, 02:19
kaszaria kaszaria jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja także potwierdzam, super słownik a komputerowy jest dla mnie trochę za bardzo okrojony. Tzn mówię o słowniku na płycie, który dostałam razem z tym papierowym... Chyba, że jest jaka dużo bogatsza, oddzielnie sprzedawana wersja komputerowa
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-02-2013, 21:11
mzwolinska mzwolinska jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja też cenię sobie słowniki papierowe, ale kiedy nie mam ich pod ręką, korzystam z:
[url]http://www.edupedia.pl/map/dictionary/id/2_slownik_poprawnej_polszczyzny.html[/url]

Znalazłam także artykuł na temat usterek w Wielkim słowniku poprawnej polszczyzny pod red. A. Markowskiego (PWN, Warszawa 2004). Może kogoś zainteresuje:
[url]http://www.eioba.pl/a/1vlu/wielki-slownik-poprawnej-polszczyzny[/url]
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-13-2013, 00:00
Zofka122 Zofka122 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Też chętnie korzystam ze słowników papierowych, zaproponuję jeszcze wydany w 2007r. "Słownik stylistyczny języka polskiego" pod red. E. Geller i A. Dąbrówki - bardzo przydatna pozycja (oczywiście wśród niezliczonej ilości innych słowników)
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-13-2013, 15:45
poliglotka26 poliglotka26 jest offline
Szyszkownik

Domyślnie

Mogę polecić też tą pozycję:
[url]http://lubimyczytac.pl/ksiazka/54204/slownik-dobrego-stylu-czyli-wyrazy-ktore-sie-lubia[/url]
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-13-2013, 21:02
PaulinaKk PaulinaKk jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że najlepszym z jakim miałam styczność, to "Wielki Słownik Poprawnej Polszczyzny PWN". Nie zamieniłabym go na żaden inny.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-13-2014, 18:41
dandyska dandyska jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jedyny, któremu ufam Należy jednak pamiętać, że w zamieszczonych na końcu słownika "hasłach problemowych" występują błędy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-17-2014, 13:52
agatatorbicz agatatorbicz jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

"Uniwersalny Słownik Języka Polskiego" red. Stanisław Dubisz
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki