Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 12-16-2019, 21:12
BlueLily BlueLily jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Młodzieżowe Słowo Roku - Alternatywka

Jako że mijają już prawie dwa tygodnie od ogłoszenia zwycięscy w tegorocznym plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku organizowanym przez PWN, chciałam poruszyć temat wśród forumowiczów. Jaka była wasza reakcja? Śledzicie plebiscyty PWN? Spotkaliście się wcześniej, z którymś ze słów zgłoszonych do plebiscytu? Czy może były dla was zaskoczeniem (tak jak dla mnie)?
Osobiście uważam całe przedsięwzięcie za szalenie ciekawe i cenne, bo chociaż zarzuca się mu często nienadążanie za trendami, to jednak jest to jakaś naukowa próba zbadania codzienności młodzieży i tego, jakie postawy i problemy się kryją za używanym przez nich słownictwem.

Dla porządku przywołuję werdykt jurorów plebiscytu ze strony PWN:
Czwarta edycja plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku dobiegła końca. Kapituła plebiscytu w składzie: Marek Łaziński (UW), Bartek Chaciński (Polityka), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński) i Anna Ewa Wileczek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), na podstawie liczby oddanych głosów uznaje, że Młodzieżowym Słowem Roku 2019 został rzeczownik: ALTERNATYWKA, jako „dziewczyna o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach”. Drugie miejsce zajął rzeczownik JESIENIARA, czyli „miłośniczka jesieni”. Trzecie miejsce zajął rzeczownik ELUWINA – powitanie, efekt przekształcenia słowa halo/elo.
Za najciekawszą, najtrafniejszą i najbardziej obrazową definicję, kapituła plebiscytu uznaje poniższe wyjaśnienie znaczenia jesieniary:
Jesieniara to słowo określające osobę (mężczyznę bądź kobietę, jest to słowo bez przynależności płciowej) uwielbiającąj porę roku jesień. Prawdziwe „jesieniary” charakteryzuje wykonywanie typowo jesiennych czynności, czyli siedzenia pod kocem w ciepłych ubrankach z gorącym kubkiem dowolnego napoju.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-20-2019, 11:07
MichalinaM MichalinaM jest offline
Kumotr

Miejscowość: Janowice
Domyślnie

Ja też uważam, że jest to bardzo ciekawe! Uwielbiam obserwować jak zmienia się język i jaki jest elastyczny. Sama lubię wymyślać sobie nowe słowa.
ALTERNATYWKA? Pierwsze słyszę, ale podoba mi się
JESIENIARA - Słyszałam wiele razy i również mi się podoba, jest zabawne i prawdziwe.
ELUWINA - Nie słyszałam nigdy i nie podoba mi się to słowo Pamiętam jak za czasów liceum mówiliśmy - eloszka, co moim zdaniem brzmi trochę lepiej.
Ciekawi mnie czy rzeczywiście te słowa są aż tak popularne wśród młodzieży.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-20-2020, 09:22
kar318 kar318 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Pierwsze słyszę, a rocznik 98. Chyba, że przez te trzy lata słownictwo licealne aż tak się zmieniło.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.