Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 10-03-2011, 15:25
AniaD. AniaD. jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Zauważyliście, ze studenci kierunków pedagogicznych muszą obowiązkowo uczestniczyć w zajęciach z emisji głosu a dla profilu tłumaczeniowego nie istnieje taki przedmiot choćby wśród tych fakultatywnych.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-03-2011, 19:26
finchmeister finchmeister jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Chorzów
Domyślnie

Jak narazie nie miałem okazji uczestniczyć w zajęciach tego typu, w tym roku mój plan zajęć również nie obejmuje tego przedmiotu, niemniej jednak uważam, iż taki fakultet na pewno przydaje się nie tylko tłumaczom, ale także nauczycielom, których jednym z głównych narzędzi pracy jest właśnie aparat mowy
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-04-2011, 18:55
BlueMoon BlueMoon jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Emisja głosu jest pomijana na zajęciach dla tłumaczy, ponieważ mimo wszystko nie są narażeni na taki wysiłek głosowy jak nauczyciele. Zwykle ie muszą nikogo przekrzykiwać i często są wyposażeni w sprzęt nagłaśniający.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-04-2011, 23:10
nataliaf nataliaf jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ale emisja głosu to coś więcej niż tylko umiejętność przekrzyczenia kogoś. NA to składa się wiele umiejętności, przede wszystkim dykcja, pewne obycie się w przemówieniami publicznymi, szansa na wyćwiczenie dobrego tempa w mówieniu, a przede wszystkim oddychanie przeponą (aczkolwiek mnie nie wystarczył semestr, by opanować tę sztukę - szybko zapomniałam, jak to się dobrze powinno robić). Także nie rozumiem, dlaczego te zajęcia nie są obowiązkowe dla tłumaczy. Przecież to podstawa! I przyznam się, iż na początku podchodziłam podejrzliwie do tych zajęć, ale muszę przyznać, iż były prowadzone w profesjonalny sposób przez aktorkę teatralną. I wielu dużo wyniosło po tych zajęciach.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-06-2011, 19:13
katberek's Avatar
katberek katberek jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez shama1985 Pokaż post
Ja miałam takie szczęście na trzecim roku studiów licencjackich. Zajęcia były super, a ćwiczenia dostarczały nam sporo radochy Zajęcia z emisji głosu powinny być rutyną wszędzie!
Dokładnie, miałaś szczęście Zajęcie DOBRZE PROWADZONE powinny być rutyną, bo inaczej jest to zwykła strata czasu. Nic nie wyniosłam z tych zajęć, poza zestawem wciąż tych samych ćwiczeń które w ogóle nie pomogły mi poprawić jakości swoich wypowiedzi.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-08-2011, 16:44
cdf55 cdf55 jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Opole
Domyślnie

Fajna zabawa, tylko niestety nie wszędzie ją organizują.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-08-2011, 22:31
dagmara2011 dagmara2011 jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Lublin
Domyślnie

Miałam szczęście uczestniczyc w takich zajęciach również w ramach bloku pedagogicznego i mogę powiedziec ze były po pierwsze bardzo przyjemne, a po drugie przydatne o czym przekonalam się najpierw podczas zajęć z tłumaczenia avista i teraz podczas praktyki pedagogicznej w szkole. Chociaż oddychać przeponą do tej pory nie potrafię.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-09-2011, 13:28
WSEIiI WSEIiI jest offline
Kumotr

Domyślnie

Szanowni Państwo,

Chcecie wiedzieć jak uniknąć problemów z krtanią i nie stać się ofiarą swojego zawodu? Jak rozmawiać bez przeszkód, nie nadwyrężając swoich strun głosowych? Na te i inne pytania dotyczące prawidłowego korzystania z narzędzi mowy, będzie można uzyskać odpowiedź już 19 listopada w Poznaniu, biorąc udział w konferencji pod nazwą „Głos w sprawie głosu”. Nauczyciele, dziennikarze, czy aktorzy – to profesje, dla których głos stanowi podstawę zawodu. Z myślą o nich, a także o innych, dla których głównym narzędziem pracy jest krtań, Wyższa Szkoła Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej, Polski Związek Logopedów oraz Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „Uni-Terra”, we współpracy z Katedrą i Kliniką Foniatrii i Audiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu organizuje II ogólnopolską konferencję pod nazwą „Głos w sprawie głosu”. Podczas tego wydarzenia, uczestnicy będą mogli dowiedzieć się, jak dbać o głos, by jak najdłużej cieszyć się jego dobrą jakością. Podczas wykładów specjaliści omówią czynniki, które negatywnie wpływają na mowę. Przedstawią porady, jak minimalizować obciążenie krtani, jak pracować z naszym aparatem mowy, a także jak wyeliminować z naszego otoczenia elementy, które niekorzystnie wpływają na jego funkcjonowanie.

Serdecznie zapraszamy WSEIiI
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-11-2011, 00:30
joader90's Avatar
joader90 joader90 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jestem po pierwszych zajęciach z emisji głosu, na razie, poza teorią, wykonywaliśmy ćwiczenia oddechowe i czytaliśmy fragment tekstu.
Mam nadzieję, że te zajęcia nie okażą się stratą czasu, jak niektórzy wypowiadający się na ten temat twierdzą, i nauczę się wielu przydatnych umiejętności, takich jak oddychanie przeponą czy opanowanie głosu w stresowych sytuacjach.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-15-2012, 22:30
katia81 katia81 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Zajęcia z emisji głosu nie mają przecież wpływu na poprawność fonetyczną wypowiedzi, ale mają uratować osoby pracujące głosem, w tym tłumaczy ustnych, przed przedwczesną utratą głosu oraz poprawić słyszalność wypowiedzi poprzez zachowanie odpowiedniej dykcji. Jak najbardziej popieram uczestniczenie w tego typu zajęciach. Podczas studiów miałam okazję brać udział w takim szkoleniu i bardzo je doceniałam, choć trwało zdecydowanie za krótko.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.