Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08-12-2011, 12:26
baniak1987 baniak1987 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Język niemiecki "w odstawce"?

Zauważam coraz większy "odrzut" ludzi młodych do nauki języka niemieckiego, gdy szkoły oferują coraz więcej języków do nauki. Tym bardziej, że ma takie wrażenie, że niemiecki nigdy nie był jakoś specjalnie lubiany przez młodych ludzi. Zgadzacie się z tym czy macie może przeciwne doświadczenia?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-13-2011, 11:33
anjar anjar jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Jestem germanistką i w jakim towarzystwie bym się nie znalazła to zawsze ludzie dają mi do zrozumienia że albo jestem nienormalna albo nazistką, więc na jedno wychodzi.W szkołach dzieciaki nie są zainteresowane tym językiem ponieważ pamięć i okrucieństwa II wojny światowej nadal są żywe. Nauczyciele historii starają się o to.Jeżeli jeszcze do tego dodać rozbiory polski i bitwę pod Grunwaldem to mamy gotową nienawiść do niemieckiego na zawsze i żadne profity kulturalne lub ekonomiczne nie przemówią do wyobraźni.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-13-2011, 21:28
alelyd1605 alelyd1605 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nie zgadzam się. Znam biegle angielski i niemiecki na ok C1. Jest bardzo dużo ofert pracy, choć głównie spoza tłumaczeń. Zobaczcie na pracuj.pl. Handel i wymiana z Niemcami, szczególnie na terenie Śląska cały czas rośnie. Oczywiście, najbardziej poszukiwane są osoby znające dodatkowo język angielski przynajmniej na poziomie komunikatywnym, niemniej jednak niemiecki to wciąż drugi język naszych stosunków międzynarodowych.

Do młodych ludzi może bardziej przemawia modny hiszpański, czy melodyjny francuski jednak jeśli wybierać racjonalnie to angielski+1) niemiecki/2) rosyjski/3) ew. jakiś egzotyczny.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-14-2011, 01:38
mariolaewa2612 mariolaewa2612 jest offline
Kumotr

Miejscowość: Lublin
Domyślnie

Po otwarciu przez Niemcy w maju rynku pracy tych ofert ciągle przybywa, dlatego jako studentka germanistyki cieszę się niezmiernie. Odnośnie tego, że młodzież nie lubi języka niemieckiego ktoś trafnie zauważył, że to ze względu na wydarzenia historyczne oraz stereotypowy obraz Niemca jako polskiego wroga
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-14-2011, 14:15
bezon bezon jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Gliwice - Kraków
Domyślnie

Ja zaczynam uczyć się niemieckiego w tym roku, i strasznie się z tego powodu cieszę Nie powinniśmy się kierować przy wyborze języka kryteriami historycznymi, bo wtedy..

niemiecki i rosyjski - nie bo wiadomo
szwedzki - nie, bo Potop
angielski - nie, bo nas zdradzili w Jałcie
francuski- nie, bo to samo

etc.. etc.. :P
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-14-2011, 18:39
forsycja forsycja jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez mariolaewa2612 Pokaż post
Po otwarciu przez Niemcy w maju rynku pracy tych ofert ciągle przybywa, dlatego jako studentka germanistyki cieszę się niezmiernie. Odnośnie tego, że młodzież nie lubi języka niemieckiego ktoś trafnie zauważył, że to ze względu na wydarzenia historyczne oraz stereotypowy obraz Niemca jako polskiego wroga
Ja widzę (jeszcze) inną przyczynę niechęci wielu osób do nauki języka niemieckiego. Odnoszę wrażenie, że kraje niemieckiego obszaru językowego są dla wielu osób nieciekawe pod względem kulturowym. Wszystko, co można uznać za atrakcyjne dla wielu młodszych osób - proszę mnie tylko nie posadzić o stereotypowe myślenie ;P - popkultura, styl życia propagowany przez produkcje hollywoodzkie, ta cała otoczka - jest pociągające, a wraz z tym wszystko, co wiąże się z kulturą amerykańską na przykład - także język angielski. Niemcy, mimo że bliższe z geograficznego punktu widzenia, nie są tak atrakcyjne jak np. Ameryka. Ten brak zainteresowania wynika może z niewiedzy, może właśnie ze stereotypowego postrzegania, poprzez pryzmat wydarzeń historycznych, a może z nieodpowiedniej edukacji w szkołach, chodzi mi tu m.in. o podręczniki szkolne do nauki języków obcych. Nie wiem, jak Wy je oceniacie, nie wiem, czy z Waszego punktu widzenia istotna jest np. ich... szata graficzna. Z mojego punktu widzenia podręczniki do nauki angielskiego są o wiele bardziej atrakcyjne niż te do nauki niemieckiego. Może sposób przedstawiania danego obszaru kulturowego w szkołach, nawet poprzez pomoce naukowe, podręczniki, ma wpływ na zainteresowanie bądź też niechęć do poznawania języka danego kraju/krajów.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-14-2011, 21:03
bezon bezon jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

A może jest tak, że do niemieckiego po prostu trzeba dojrzeć.. tak było w moim przypadku :P

Forsycjo, z tego co piszesz wynika, iż jedynie język angielski jest w stanie zainteresować młodzież.. nie zawsze to co (na pierwszy rzut oka) wydaje się najbardziej atrakcyjne, jest też wartościowe. Niemiecki i inne języki nie są tak powszechnie podawane w postaci takiej papki, więc siłą rzeczy są jakby trudniejsze w odbiorze.

Jak dla mnie za angielskim stoi głównie taka papka, skutecznie przykrywając to co naprawdę ciekawe i wartościowe w języku i jego kulturze..
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-15-2011, 11:09
forsycja forsycja jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez bezon Pokaż post
A może jest tak, że do niemieckiego po prostu trzeba dojrzeć.. tak było w moim przypadku :P

Forsycjo, z tego co piszesz wynika, iż jedynie język angielski jest w stanie zainteresować młodzież.. nie zawsze to co (na pierwszy rzut oka) wydaje się najbardziej atrakcyjne, jest też wartościowe. Niemiecki i inne języki nie są tak powszechnie podawane w postaci takiej papki, więc siłą rzeczy są jakby trudniejsze w odbiorze.

Jak dla mnie za angielskim stoi głównie taka papka, skutecznie przykrywając to co naprawdę ciekawe i wartościowe w języku i jego kulturze..
Z mojego tekstu może rzeczywiście tak wynika, ale nie znaczy to, że ja tak uważam - angielski podałam raczej jako przykład (najprostszy do unaocznienia myśli). Chciałam podzielić się moimi wnioskami na podstawie własnych obserwacji i zwrócić uwagę na coś nowego. Podkreśliłam ogólną tendencję. Oczywiste jest, że nie "jedynie język angielski jest w stanie zainteresować młodzież" - przypadki są różne, istnieją różne powody, motywacje, które skłaniają do nauki danego języka.
Jednak to, co atrakcyjne, zdaje się być istotne w nauce języka, bo przyciąga i skutecznie motywuje. Różnimy się od siebie i każdego może zainteresować co innego z innych powodów.
PS. Zgadzam się z tą "papką" :P
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-17-2011, 18:41
iza_bella83 iza_bella83 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jestem nauczycielką i non stop słyszę od moich uczniów, że "niemiecki mi nie potrzebny", "niemiecki jest do bani", "wolę uczyć się angielskiego, bo mi się bardziej przyda", etc. Natomiast w mojej rodzinie nikt nie lubi niemieckiego, bo jest "taki twardy i niemiły dla uszu". Jestem w sumie w takim potrzasku, większość moich znajomych lub nowo poznane osoby mówią mi, że "nigdy nie lubiłem/am niemieckiego". Jednak ja idę w zaparte i nie przejmuję się tym. W szkole staram się znaleźć plusy tego, że niemiecki może być fajnym językiem. Poza tym to zależy od nas samych czy ktoś polubi ten niemiecki czy nie. Wszystko zależy od tego jaką mamy postawę do tego języka i jak o nim mówimy, co może w późniejszym czasie skłonić np. młodzież do nauki.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-17-2011, 20:55
bezon bezon jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Większość moich znajomych też tak reaguje.. najczęściej spotykane argumenty to jego trudność (podobno piekielna, prawda to? póki co wszystko przede mną i "brzydkość" :P Przyznam że też kiedyś tak myślałem.. Ja zakochałem się w niemieckim via Wagner
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.