Wróć   mLingua | Forum Tłumaczy > Praca tłumacza przysięgłego
Zarejestruj się| Translator | Sklep | Użytkownicy | Oznacz fora jako przeczytane
Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 04-07-2018, 16:18
aniqua aniqua jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Czy ukończenie studiów magisterskich jest wymagane aby zostać tłumaczem przysięgłym?

Witam,

obiło mi się o uszy, że teraz ukończenie studiów magisterskich nie jest wymagane, aby zostać tłumaczem przysięgłym. Na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości jest napisane, że trzeba mieć ukończone studia wyższe. Jak to jest?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-07-2018, 18:36
gregory1992 gregory1992 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Miały być zmiany, że faktycznie nie byłby potrzebny tytuł magistra, ale obiło mi się o uszy, że jednak zaniechano wprowadzenia tego zapisu.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-07-2018, 19:02
dozen12 dozen12 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Podobno zmiana została wprowadzona w życie, ale jak to powiedział jeden z moich wykładowców "Mogą sobie państwo pomarzyć". Więc stopień magistra chyba jednak jest potrzebny.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-06-2018, 11:18
simla78
Guest

Domyślnie

Jest kilka warunków, które należy spełnić aby zostać tłumaczem przysięgłym. Jednym z nich jest ukończenie studiów wyższych magisterskich, może to być filologia lub też inny kierunek np. prawo.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-29-2018, 10:59
davew davew jest offline
Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez simla78 Pokaż post
Jest kilka warunków, które należy spełnić aby zostać tłumaczem przysięgłym. Jednym z nich jest ukończenie studiów wyższych magisterskich, może to być filologia lub też inny kierunek np. prawo.
Nie, po ostatniej nowelizacji ustawy licencjat wystarczy
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-08-2018, 02:07
kaluza,sylwia1996's Avatar
kaluza,sylwia1996 kaluza,sylwia1996 jest offline
Szyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez davew Pokaż post
Nie, po ostatniej nowelizacji ustawy licencjat wystarczy
Szkoda. Zawsze to osoba z magistrem lepiej wykształcona jednak. Poziom tłumaczeń poleci na łeb i na szyję. Nie wiem jak ktoś, kto nie miał styczności z językiem np. niderlandzkim czy szwedzkim nagle po 3 latach studiów mógłby być tłumaczem przysięgłym. Przecież to czasami nawet i o ludzkie życie chodzi a niech taka osoba coś żle przetłumaczy i co wtedy? Niewinny człowiek pójdzie siedzieć? Albo kogoś się uśmierci? Po trzech latach nauki języka od podstaw niewiele się tak naprawdę umie, nawet jeżeli ktoś uczył się w systemie dziennym i wyjechał do tego kraju. Na naukę języka trzeba lat.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-08-2018, 10:47
davew davew jest offline
Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez kaluza,sylwia1996 Pokaż post
Szkoda. Zawsze to osoba z magistrem lepiej wykształcona jednak. Poziom tłumaczeń poleci na łeb i na szyję. Nie wiem jak ktoś, kto nie miał styczności z językiem np. niderlandzkim czy szwedzkim nagle po 3 latach studiów mógłby być tłumaczem przysięgłym. Przecież to czasami nawet i o ludzkie życie chodzi a niech taka osoba coś żle przetłumaczy i co wtedy? Niewinny człowiek pójdzie siedzieć? Albo kogoś się uśmierci? Po trzech latach nauki języka od podstaw niewiele się tak naprawdę umie, nawet jeżeli ktoś uczył się w systemie dziennym i wyjechał do tego kraju. Na naukę języka trzeba lat.
Nie do końca zgadzam się. A co z osobami, które spędziły większość swojego życia za granicą i znają świetnie język, ale mają "tylko" dyplom licencjata? Ja akurat się cieszę, ponieważ zdałem egzamin na tłumacza przysięgłego w tym roku z niszowego języka, mając "tylko" dyplom licencjata. Jakie to ma znaczenie, licencjat czy magister? Egzamin jest bardzo trudny, bez kilkuletniego doświadczenia w tłumaczniach oraz dużej wiedzy z zakresu prawa/ekonomii na 99% nie da rady zdać.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.