Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 06-07-2014, 12:10
adamlukasiak adamlukasiak jest offline
Kumotr

Miejscowość: Poland, Katowice
Domyślnie Nauka mówienia

Witajcie,

Chciałbym podjąć nowy wątek w temacie ponieważ jest on dla mnie bardzo ważny. Jako osoba ucząca się języka angielskiego już od lat, wciąż mam problemy z mówieniem w tym języku i nie gra tutaj roli brak słownictwa ponieważ większość tego, co rozmówca do mnie mówi ja rozumiem. Dlatego chciałem zapytać czy znacie jakieś metody nauki mówienia?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-07-2014, 14:32
vampire17 vampire17 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Moim zdaniem najlepszym sposobem jest trening. Znajdź sobie kogoś wśród znajomych, który też uczy się angielskiego i mówcie ze sobą po angielsku. Pomaga też myślenie, np. jak bym powiedział coś takiego po angielsku, albo wyobrażać sobie, że ktoś z tobą rozmawia po angielsku i jak by taki dialog przebiegał. Czytanie tekstów na głos też czasem pomaga, ćwiczy płynność mówienia, nadaje rytm mowy i zwraca też naszą uwagę na naszą wymowę. Słyszałem, że niektóre szkoły językowe prowadzą kursy skupione na mówieniu ale na żadnym nie byłem. Sugerowałbym też przejść się na wieczorek mieszanki kulturowej, nie pamiętam jak to się dokładnie nazywa, ale to takie spotkanie dla osób uczących się angielskiego i nie tylko, którzy chcą porozmawiać w tym języku z obcokrajowcami. W większych miastach takie spotkania są organizowane. Wiem, że na pewno są organizowane w Łodzi i koleżanka mówiła że w jej mieście rodzinnym też (choć nie pamiętam, skąd ona jest :P). Takie spotkania trochę przypominają speed-dating przysiada się ktoś do ciebie i zaczynacie gadać. Nigdy na tym nie byłem, ale słyszałem, że jest całkiem zabawnie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-07-2014, 18:34
Ianthe Ianthe jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Tak jak wyżej - są szkoły językowe, które obok zwykłych kursów, organizują także konwersacje. Myślę, że to dobry sposób, tym bardziej, że pod okiem kogoś, kto wyłapie twoje błędy i da wskazówki. Inną opcją może być rozmawianie samemu ze sobą - opowiadaj sobie historyjki, opisuj różne zdarzenia. Ważne tylko, żeby to było na głos, wszak w myślach to każdy jest nativ-speakerem
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-07-2014, 18:37
annacos annacos jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie annacos

Na pewno są fora internetowe, na których można znaleźć osobę, najlepiej native speaker'a, z którą mógłbyś umawiać się na rozmowy np. na skype. Jest to nie tylko dobra forma na doskonalenie mówienia, ale także okazja do nawiązania nowych znajomości. Jeśli nie ma takiej możliwości, pozostaje Ci samodzielna nauka. W tym przypadku polecam zadawanie samemu sobie pytań różnotematycznych i odpowiadanie na nie po angielsku.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-07-2014, 19:06
hskdu hskdu jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Właściwie to większość szkół językowych stawia na naukę mówienia poprzez metodę komunikatywną lub konwersacyjną. Może warto wydać trochę więcej na kurs, ale wziąć zajęcia solo albo dwuosobowe?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-07-2014, 19:39
Agnieszka94 Agnieszka94 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Jeśli masz trochę większy budżet albo chcesz połączyć wakacje z treningiem mówienia po angielsku to polecam kursy językowe organizowane przez wiele polskich szkół w Anglii. Dwa lata temu pojechałam do Bournemouth (niestety nie pamiętam jak sie nazywała ta firma, ale jest ich naprawdę sporo) i bardzo chwaliłam sobie czas spędzony tam. Po pierwsze mieszka sie u rodziny brytyjskiej, co już zmusza do mówienia, po drugie na zajęciach poznaje się mnóstwo ludzi, których poziom też często nie jest bardzo wysoki, więc nie ma się czego wstydzić. Ponadto w atmosferze zabawy i letniego odpoczynku człowiek szybciej się relaksuje i zaczyna mówić.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-07-2014, 21:10
jekaterina jekaterina jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jeśli jesteś wciąż w jakiś sposób związany z uczelnią wyższą to polecam zostanie mentorem jakiegoś Erasmusa. To wspaniały pomysł na ćwiczenie konwersacji i jednocześnie poznanie nowych ludzi. A i w czasie rozmowy nie będziesz się tak stresował, bo (pod warunkiem, że nie weźmiesz kogoś z krajów anglojęzycznych) twój podopieczny prawdopodobnie będzie mieszał słowa czy robił błędy językowe
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-08-2014, 10:05
adamlukasiak adamlukasiak jest offline
Kumotr

Miejscowość: Poland, Katowice
Domyślnie

Dzięki bardzo wszystkim za pomysły.

Co do nauki samemu, myślę, że po za czytaniem na głos, raczej jest to bezcelowe, ponieważ mogę mówić dużo ale ważne jest dla mnie, żeby ktoś kto lepiej zna ten język ode mnie, powiedział mi, czy robię to dobrze, czy nie.

W sprawie skype'a jestem za ale w tej chwili mam albo coś z komputerem albo z mikrofonem. Mam w domu dwie pary słuchawek z mikrofonem i w obydwu parach działają tylko słuchawki, efekt jest taki, że ja słyszę wszystko wyraźnie, ale mnie albo nie słychać wcale albo tak słabo, jakby w oddali. Jak tylko uda mi się coś z tym zrobić, z chęcią skorzystam z tej formy nauki, przy okazji mój nick na skypie to adamo3025.

Zainteresował mnie ten "wieczorek mieszanki kulturowej", mieszkam w Katowicach, nie wiem czy jest coś takiego tutaj ale dzięki bardzo za pomysł, nie słyszałem jeszcze o tym.

Wyjazd do Anglii i mieszkanie u rodziny brytyjskiej czy też tak zwana wymiana też są ciekawym pomysłem, na razie mam zbyt mało czasu na to ale nie wykluczam w przyszłości. Ale fakt, taki wyjazd zmusza do mówienia w języku angielskim. Słyszałem też, że są firmy w Polsce, w których zatrudnieni są obcokrajowcy, więc zatrudnienie się w takiej firmie też jest dobrym rozwiązaniem,

Co do Erasmusa, niestety mam 30 lat, z uczelnią nie jestem już od dawna związany, chociaż myślę, że gdybym wybrał się na doktorat, może dałoby radę się "wcisnąć".

Jeszcze raz dzięki bardzo i pozdrawiam wszystkich.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-08-2014, 12:26
Solway Solway jest offline
Kumotr

Domyślnie

Według mnie najlepsze byłyby rozmowy z kimś, kto po angielsku mówił od zawsze. Jeśli rozmawia się ze swoimi znajomymi po angielsku to na pewno nie nauczysz się dobrej wymowy - każdy popełnia błędy, a osoby, które uczą się języka obcego niestety robią ich bardzo dużo. Ja osobiście przekonałam się o tym na własnej skórze, gdy po raz pierwszy przytrafiło mi się rozmawiać z Anglikiem. To jest ogromna różnica! No i nie tylko pomaga Ci to w podszkoleniu wymowy, ale też pozwala Ci na swobodniejsze posługiwanie się językiem.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-08-2014, 16:40
nitkagabriela nitkagabriela jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Uważam, że dobrze jest samemu sobie ćwiczyć trudniejsze w wymowie słowa, najpierw rozbijać na sylaby, a potem powtarzać poprawnie całość. Najgorsze chyba co może być, to przejęcie cudzych błędów kiedy zna się prawidłową wymowę, ale przyzwyczai do błędnej.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.