Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 06-24-2013, 19:22
adamgala adamgala jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie Korepetycje - czy legalne?

W jaki sposób można legalnie udzielać korepetycji. To znaczy żeby nie było ewentualnie problemów z US. Czy jest możliwość podpisać np. umowę o dzieło z uczniem??

Ostatnio edytowane przez wikusia22 : 11-07-2016 o 13:54. Powód: Ortografia
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-25-2013, 13:59
warumimmer warumimmer jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Można mieć własną działalność gospodarczą, ale wtedy musisz płacić składki, które prawdopodobnie wyniosą więcej, niż zarobisz Co do umów o dzieło to nie wiem - niech się wypowie ktoś bardziej kompetentny.
Nie chciałabym namawiać do łamania prawa, ale jeszcze nie słyszałam o tym, żeby ktoś miał problemy z US z powodu korków - no chyba że zarabiałoby się na nich tyle, aby za to kupić samochód czy coś równie drogiego, co trzeba wykazywać w zeznaniach. W innych przypadkach nie widzę problemu - jeśli się boisz, po prostu nie wpłacaj pieniędzy na konto, tylko rozliczaj się w gotówce. (bo US ma jakiś tam dostęp do naszych kont bankowych).
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-16-2015, 10:44
Estera Estera jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Sprawa z korepetycjami wygląda w ten sposób, że jeśli przyjmujesz pieniążki do ręki nie musisz przejmować się US. Najlepiej jest rozliczać się zaraz po zajęciach, potem nie ma wątpliwości ile godzin jest w danym miesiącu. Zresztą, nie zarabia się na tym nie wiadomo jakich kwot
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-16-2015, 10:48
LAISK's Avatar
LAISK LAISK jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: poznań
Domyślnie

Nigdy nie spotkałam się z tym, żeby osoba udzielająca korepetycji rozliczała się w urzędzie skarbowym albo nawet żeby spisywała jakąś umowę moim zdaniem są to po pierwsze za małe kwoty. Zapłatę otrzymuje się od razu po odbytych zajęciach czy nawet w ich czasie i US się tym nawet nie interesuje. Przecież to jest forma dorobienia zazwyczaj tak zwanych 'paru groszy'.

Ostatnio edytowane przez wikusia22 : 11-07-2016 o 13:57. Powód: Interpunkcja
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-16-2015, 21:36
katarzyna38 katarzyna38 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

US ma większe problemy na głowie, wierzcie mi Nikt nie przejmuje się takimi błahymi sprawami jak korepetycje - także bez obaw.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-19-2015, 11:59
ewok ewok jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Do kłopotów z US niezbędny jest jeszcze jeden element: tzw. życzliwi sąsiedzi i wierzcie mi, że historia cyrku zna takie przypadki.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-19-2015, 12:28
pacynka's Avatar
pacynka pacynka jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Gdańsk
Domyślnie

Nie znam nikogo, kto rozliczałby się z prowadzenia korepetycji... Inaczej przestałoby się nam to opłacać albo ludzi przestałoby na nas stać
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-20-2015, 22:10
Malgorzata1973 Malgorzata1973 jest offline
Podszyszkownik

Smile

Ja spotkałam się z nauczycielem, który miał założoną działalność ale zawieszał ją w maju kiedy to maturzyści przestawali przychodzić na lekcje a odwieszał ją we wrześniu z powrotem.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-22-2015, 23:30
kdomi kdomi jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Też znam pana, który udziela korepetycji, a z dochodów legalnie się rozlicza. Jest to jednak jego jedyna praca, więc myślę, że taką 'działalność' (bo wygląda to trochę jak mini prywatna szkoła - np. 4 godziny zajęć dla grupy ok 8 osób) prowadzi legalnie, na papierku, ze względu na ubezpieczenie czy lata pracy... Jeśli ktoś korepetycjami sobie tylko dorabia, to nie ma sensu obawiać się o US. A sąsiedzi też nie mają jakiś niezbitych dowodów, prawda?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-23-2015, 01:51
fraisebonbon fraisebonbon jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Z tego co mi wiadomo, to żaden ze znajomych mi korepetytorów (bez znaczenia czy to angielskiego czy innych przedmiotów) odprowadzało podatki od przychodów. Oczywiście można prowadzić własną działalność gospodarczą i to robić, ale na pewno źaden ze studentów
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.