Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 06-17-2018, 09:38
ab02 ab02 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie Lekcje języka angielskiego z osobami 50+

Hej Chciałabym zapytać, jakie macie metody pracy z osobami starszymi. Mam obecnie jedną kursantkę, która jest naprawdę bardzo miła i stara się załapać język, ale bardzo często problemem jest dla niej to, że pewne rzeczy lubi tłumaczyć zbyt dosłownie. Nauka zajmuje jej naprawdę sporo czasu, ale jest zdeterminowana i dąży do celu. Niestety przeraża ją gramatyka i ostatnio kiedy wałkowałam z nią prepositions odrobinę przeraziło ją, jak wiele znaczeń potrafi mieć dane słowo. Czy macie może jakieś sprawdzone sposoby pracy z takimi kursantami?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-17-2018, 11:53
Lemurek84 Lemurek84 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

W swojej karierze uczyłam kilka takich osób. Myślę, że kluczowe jest tutaj dobranie odpowiedniego kursu nastawionego głównie na użytkowość- w zależności od tego, jaki jest cel nauki (business or pleasure?). Zdarza się, że niestety osoby takie muszą dostosować się do warunków panujących w firmie i przyswoić nieco języka biznesowego- tu polecam serię English 365. Dla celów podróżniczych i nauki dla przyjemności polecam stare ale kultowe serie English for Life, bądź ewentualnie Straightforward. Odkąd nauka słownictwa głównie w przypadku takich kursantów opiera się na sporządzaniu skrupulatnych zapisków każdego słówka wraz z ich wymową a następnie grupowanie, układanie zdań i inne tego typu ''zabawy'', tak gramatyka stwarza dużo większe problemy. U mnie sprawdził się mały ukłon w stronę metody Callana i nauka struktur w gotowych zdaniach, gdyż czasem zbyt dużo teorii wprowadzało więcej zamieszania, niż to konieczne.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-18-2018, 16:28
m.śmigiel m.śmigiel jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Tak pewnie, zależy jaki ma się cel nauki, jeśli osoba chce tylko sprawnie porozumiewać się np. za granicą na wakacjach, nie ma co jej zasypywać gramatyką
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-20-2018, 19:08
joannazdonek joannazdonek jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

U mnie sprawdziło się uczenie gramatyki tak jak uczy się dzieci w podstawówce, gimnazjum, tylko najważniejsze zagadnienia przedstawione w przejrzysty sposób, powiązane z życiowymi sytuacjami,dialogami itd.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-04-2018, 18:07
marcin84 marcin84 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jeśli chcesz to mogę polecić Ci dwa kursy dla dorosłych: New Total English oraz Speakout 2nd Edition. Pierwszy jest łatwiejszy drugi trochę trudniejszy. Mam grupę pań, które są dawno 50+ i pracuję z nimi na Speakout właśnie.Wcześniej miałem jeszcze jedną grupę, która miała New Total English. Teraz panie doszły do poziomu pre-intermediate i czasami narzekają, że jest trudno. Wtedy więcej czasu poświęcam na tłumaczenie. Przygotowuję dodatkowe materiały do pracy w parach, puszczam fragmenty filmów lub reportaży z BBC z napisami lub bez. Ćwiczymy słuchanie i mówienie. Z tym ostatnim jest nad wyraz dobrze mając na uwadze wiek, natomiast słuchanie czasami muszę powtórzyć po 3-4 razy i jak sprawdzamy, to nigdy nie jest tak, że nikt nc nie ma ale czasami brakuje im kilku pozycji. Większość tych pań już nie pracuje za to dużo podróżują, więć nastawiamy się rozmowy i używanie języka w symulowanych sytuacjach, które mogą im się przydać.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-16-2019, 19:45
alexpi alexpi jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja prowadzę zajęcia korzystając z kursu ESSK. Materiał jest przejrzysty i moim zdaniem przystosowany do nauki od podstaw, ale w sposób, który różni się od nauki dzieci.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-17-2019, 01:54
ewamol ewamol jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Słyszałam że niegdyś bardzo popularna metoda Callana była bardzo skuteczna w nauczaniu "starszych" uczniów nawet tych którzy mieli pierwszy raz styczność z językiem.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-28-2019, 19:04
KarolinaLenska KarolinaLenska jest online
Starszy Kumotr

Miejscowość: Poznań
Domyślnie

Z mojego doświadczenia wynika, że w pracy z osobami starszymi bardzo ważne jest notowanie. Oni po prostu muszą mieć wszystko podyktowane DOKŁADNIE, inaczej będzie ciężko. Trzeba dać im na to czas. Czyli rzeczywiście sprawdza się tutaj podejście podstawówkowe - wzór na "czas", tabelka, regułki. Dopiero potem zastosowanie, własnie najlepiej w krótkich, przydatnych zdaniach, które często potem z uczniem powtarzamy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-03-2019, 12:14
chinook chinook jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Sucha gramatyka nie przejdzie. Osobiście lubię wymyślać różnego rodzaju zadania powiązane z tematami interesującymi dla osób, które uczę. Daję im swobodę wypowiedzi, a potem omawiam błędy i koryguję je ćwiczeniami. Cokolwiek tłumaczę, staram się bardziej opowiadać, niż wykładać. Omijam terminy gramatyczne na tyle na ile to możliwe.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-03-2019, 12:43
EwaS EwaS jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Z mojego doświadczenia i wskazówek, których udzielili mi seniorzy wyszło, że najbardziej interesował ich praktyczny aspekt języka, tak, żeby mogli dogadać się za granicą na wyjazdach, czy z wnukami, którzy w Polsce nie mieszkają. Korzystałam z fajnych kursów CD, które były dedykowane dla seniorów, które wydawała jakiś czas temu Wyborcza. Również entuzjastycznie przyjmowali speakingi i podczas tych speakingów "przemycałam" im gramatykę, jak widziałam, jakie błędy robili podczas mówienia. Robiłam takie praktyczne prezentacje np. o wakacjach wraz z pokazami slajdów, itd.

Szerokim łukiem omijać robienie wyłącznie gramatycznych ćwiczeń w zbyt dużej częstotliwości- ani to nie zachęca, ani nie rozwinie na dłuższą metę.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.