Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 07-29-2012, 14:54
Evelaa Evelaa jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Czy węgierski jest językiem trudnym do opanowania

Czy ktoś z Was zna może język węgierski Mam w pracy styczność z Węgrami, ale porozumiewamy się po angielsku, myślałam, że warto by było znać choć trochę węgierski Czy trudno jest go opanować? Z tego, co słyszałam to podobno tak, bo jest to język zupełnie niepodobny do pozostałych.

Ostatnio edytowane przez tmixx : 11-08-2015 o 20:40. Powód: Brak dużej litery na początku zdań
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-29-2012, 15:00
M.Burdzy M.Burdzy jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Szczecin
Domyślnie

[url]http://www.hungarystyka.com.pl/20.%20rocznica%20istnienia%20Katedry%20Filologii%2 0Wegierskiej%20UJ/Mozna%20sie%20tego%20jezyka%20nauczyc%20-%20rozmowa%20z%20prof.%20S.%20Stachowskim.htm[/url]

Może podpowie Ci coś ten artykuł, a w zasadzie rozmowa - odp. na Twoje pytanie jest w dalszej części tekstu.

Ostatnio edytowane przez graczykij : 09-06-2016 o 15:16. Powód: Brak kropki.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-06-2012, 00:12
urszulaborzym urszulaborzym jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nie przeczytałam jeszcze artykułu powyżej, ale z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że węgierski jest bardzo trudny. Ja mówię raczej płynnie czterema językami, uczę się piątego, ale naukę węgierskiego zakończyłam po pół roku. Fakt faktem, że niezbyt podoba mi się ten język i nie miałam żadnej motywacji do nauki (ani czasu), co pewnie utrudniało znacznie, ale uważam, że to naprawdę trudny język. Ale oczywiście do nauczenia, jak każdy. Myślę, że jeśli masz znajomych Węgrów, to dużo łatwiej i szybciej Ci pójdzie.

Ostatnio edytowane przez graczykij : 09-06-2016 o 15:18. Powód: Literówki
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-06-2012, 19:17
cervenec cervenec jest offline
Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Evelaa Pokaż post
czy ktoś z Was zna może język węgierski?mam w pracy styczność z Węgrami, ale porozumiewamy się po angielsku, myślałam, że warto by było znać choć trochę węgierski, czy trudno jest go opanować? bo z tego co słyszałam to podobno tak, bo jest to język zupełnie niepodobny do pozostałych

Jak Ci się pracuje z Węgrami? Ja też w pracy miałam z nimi ciągłą styczność, też po angielsku (o ile udało mi się dotrzeć do osoby znającej angielski, co zwykle nie było łatwe ). Jednym słowem - było ciężko.
Moim zdaniem nawet podstawy węgierskiego na pewno Ci się przydadzą.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-06-2012, 21:19
videlcia videlcia jest offline
Kumotr

Miejscowość: Warszawa
Domyślnie

Uczyłam się węgierskiego tylko troszeczkę, ale dowiedziałam się tyle: w węgierskim są trzy czasy, więc nie ma tyle atrakcji co np. w angielskim (ale ja wszystkich nie poznałam, więc nie jestem w stanie powiedzieć, czy są łatwe). W węgierskim jest jeden rodzaj gramatyczny, więc nie trzeba się martwić np. końcówkami przymiotników, jak w niemieckim. Są rodzajniki - określony i nieokreślony, ale jeśli ktoś je zna z innego języka, to chyba nie ma z tym większego problemu.
Problemem może być to, że przyimki (typu w, do) zwykle przyklejają się do rzeczownika na końcu.
Wydaje mi się, że dla Polaków najtrudniejsze w węgierskim są samogłoski, bo jest ich siedem i każda ma wersję krótką i długą. I Polacy często nie słyszą różnicy.
Poza tym samogłoska w przyimku zwykle zależy od tego, jakie samogłoski były w poprzedzającym przyimek rzeczowniku. Pewnie da się tego jakoś nauczyć, ale mnie to średnio wychodziło.
W węgierskim za to pisze się tak, jak się wymawia, więc odpadają problemy takie, jakie się ma z pisownią i wymową np. we francuskim czy angielskim.
Do tego w węgierskim jest sporo wyrazów zapożyczonych z języków słowiańskich, więc niektóre słowa można skojarzyć, bo przypominają polskie.

Ale jeśli ktoś ma znajomych native speakerów, to zdecydowanie argument, żeby się uczyć!
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-12-2012, 23:02
Gosiak's Avatar
Gosiak Gosiak jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Spędziłam niedawno tydzień w tym kraju i wydaje mi się, że język mają dosyć trudny. Choć przez ten czas zdążyłam przyswoić kilkanaście słów i trochę opanować wymowę, to jednak widać, że węgierski pochodzi z innej rodziny języków i nie przypomina mi żadnego innego. Co nie zmienia faktu, że brzmi on bardzo przyjemnie.

Ostatnio edytowane przez graczykij : 09-06-2016 o 15:20. Powód: Brak kropki.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-21-2012, 10:51
sylwka sylwka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Uczyłam się węgierskiego półtora roku. Język bardzo różni się od europejskich i, przynajmniej z moich obserwacji, nie jest możliwe mówić nim w miarę płynnie po tak krótkim okresie nauki. Wiele czasu zajmuje przestawienie się, zrozumienie ich sposobu myślenia. Niestety konstrukcja języka jest zupełnie inna i nie taka "automatyczna" jak w angielskim, hiszpańskim czy francuskim.
Z trudności językowych wspomnę, że w każdym czasie istnieją po dwie koniugacje: określona i nieokreślona, w zależności od tego co Węgier uważa za takie (i niekoniecznie pokrywa się to z naszą wizją świata).
Inną różnicą jest to, że rzeczownik występujący przy liczebniku występuje zawsze w liczbie pojedynczej, czyli mówimy np. "három könyv- trzy książka", a nie "trzy książki".

EDIT: Przepraszam za pomyłkę; miałam na myśli koniugacje podmiotową i przedmiotową.

Ostatnio edytowane przez tmixx : 11-08-2015 o 20:49. Powód: Interpunkcja
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-21-2012, 10:55
sylwka sylwka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zapomniałam wspomnieć o słownictwie. Z językiem węgierskim trudność jest taka, że wiele słów ogólnoeuropejskich (takich jak: hotel, historia, komputer) występuje pod ich własnymi nazwami, więc nie jest pod tym względem łatwo.
Ale mimo wszystko uważam, że warto uczyć się tego języka, chociaż podstaw, bo to zawsze rozszerza światopogląd człowieka.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-06-2012, 18:22
Helen11 Helen11 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Ja uważam, że węgierski nie jest trudny ponieważ jest bardzo logiczny, trzeba tylko nauczyć się paru wyjątków i jest ich zdecydowanie mniej niż w polskim. Dla mnie największa trudnością było zrozumienie pojęcia przestrzeni, np. po polsku mówimy "w autobusie" a po węgiersku jest "na autobusie"...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-18-2012, 22:20
kasztan1 kasztan1 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Spotkałam się z kilkoma opiniami, że jest to najtrudniejszy język do nauczenia. Ale to pewnie zależy od osoby.

Ostatnio edytowane przez graczykij : 09-06-2016 o 15:22. Powód: Brak kropki.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.