Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 06-29-2012, 21:02
Malwina23 Malwina23 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Filologia klasyczna - czy z tego można żyć?

Co sądzicie o kierunku filologii klasycznej? Czy znajomość języków klasycznych jest jeszcze potrzebna w dzisiejszym świecie? Czy po tym kierunku można dostać dobrze płatna pracę, czy jest to bardziej kierunek hobbistyczny?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-02-2012, 14:01
daria3005's Avatar
daria3005 daria3005 jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Grudziądz
Domyślnie

Mi się wydaje, że filologia klasyczna jest raczej martwym kierunkiem. Na pewno sama filo klasyczna nie wystarczy, bo jakoś nie mam pomysłu co można po tym robić... No chyba że chcesz być nauczycielem łaciny na jakichś kierunkach medycznych bądź filologicznych, na których jest semestr łaciny...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-04-2012, 17:46
Mandi Mandi jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Słyszałam, że łacina ubogaca człowieka. Dzięki niej ludzie radzą sobie w wielu dziedzinach, bo "otwiera" umysł.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-05-2012, 01:36
zjb's Avatar
zjb zjb jest offline
Nadszyszkownik

Domyślnie

Czy po tym kierunku można dostać dobrze płatna pracę?
Owszem, po tym kierunku można dostać dobrze płatna pracę: znajoma absolwentka filologii klasycznej jest specjalistką od HR (kadrową) w dużej międzynarodowej instytucji.

Czy znajomość języków klasycznych jej się przydaje?
Będzie jak znalazł, gdy zaczną zatrudniać starożytnych Greków lub Rzymian.

Ostatnio edytowane przez zjb : 07-05-2012 o 09:07.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-08-2012, 15:34
patija_fr patija_fr jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Dwie moje koleżanki zaczęły ten kierunek (nie równocześnie) i obie przeniosły się na filologię polską. Jedna po drugim roku, druga po trzecim. Tłumaczyły to dużą ilością łaciny, co mnie dziwi, bo przecież wiedziały na co się decydują
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-09-2012, 14:50
kato kato jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Kraków
Domyślnie

Szczerze podziwiam ludzi, którzy decydują się uczyć tego języka. Mnie to zwyczajnie przerasta. Te wszystkie deklinacje, koniugacje, itd Zawsze mnie zastanawia, jak ci starożytni sobie z tym radzili, skoro łacina była językiem raczej mówionym niż pisanym. Dobrze, że angielski nie jest już fleksyjny. Respect dla filologów klasycznych.

Ostatnio edytowane przez tmixx : 11-01-2015 o 21:32. Powód: Interpunkcja
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-10-2012, 00:35
stanley stanley jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez kato Pokaż post
Szczerze podziwiam ludzi, którzy decydują się uczyć tego języka. Mnie to zwyczajnie przerasta. Te wszystkie deklinacje, koniugacje, itd zawsze mnie zastanawia, jak ci starożytni sobie z tym radzili skoro łacina była językiem raczej mówionym niż pisanym. Dobrze, że angielski nie jest już fleksyjny. Respect dla filologów klasycznych
Pewnie tak samo sobie radzili, jak Ty radzisz sobie z deklinacjami i koniugacjami w polskim
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-10-2012, 18:43
kur1990's Avatar
kur1990 kur1990 jest offline
Kumotr

Miejscowość: Poznań
Domyślnie

Jestem po 2. roku filologii klasycznej i przyznam, że są to bardzo ciekawe (ale też momentami męczące) studia, więc jeśli ktoś idzie tam przez przypadek i nie do końca wie, na co się zdecydował, raczej zrezygnuje.
Mimo wszystko, zawsze osobiście zachęcam osoby z talentem do nauki języków. Nie mają nic do stracenia, a mogą odkryć niezwykły świat.

Ostatnio edytowane przez tmixx : 11-01-2015 o 21:34. Powód: Intepunkcja
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-13-2012, 10:50
Jerzy_M Jerzy_M jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Bydgoszcz
Domyślnie

To są dobre studia. Ale hobbistyczne. Nie wyobrażam sobie, by ktoś bez szczególnej siatki znajomych lub dużego szczęścia mógł znaleźć po tym pracę gdzie indziej, niż wykładając dokładnie ten kierunek (i replikując kolejne armie młodych gniewnych bezrobotnych). To są dobre studia, gdy ktoś się tym interesuje, na przykład już ma licencjat z jakiejś historii czy prawa czy czegoś takiego.

Nie znam się może, ale tak mi się wydaje.
Stary 08-20-2012, 13:57
Nemiela Nemiela jest offline
Kumotr

Domyślnie

Moim zdaniem po filologii klasycznej ciężko znaleźć pracę w zawodzie. Niemniej studia dla pasjonatów jak najlepsze, w takich miejscach człowiek styka się z innymi studentami (a przynajmniej częścią) i wykładowcami, których kultura antyczna też interesuje. Chyba, że ktoś chce zostać na uczelni i się doktoryzować, to już inna sprawa.

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Przejdź do forum